Ścieżki HR: HR manager

Cyfryzacja, technologie, różnorodność zadań, innowacyjne metody pracy i złożone procesy  – to wyzwania stające przed HR Managerami, od których  oczekuje się dzisiaj wszechstronności i dużej elastyczności.

Kierownik ds. personalnych, kierownik działu personalnego – to polskie określenia na HR Managera. Pojawienie się na polskim rynku firm i korporacji z zagranicznym kapitałem spowodowało, że w świadomości zawodowej coraz częściej zaczęło gościć nazewnictwo związane z „human resources”. Stąd też popularna obecnie nazwa stanowiska: HR Manager. Kto je zajmuje i jakie dokładnie pełni obowiązki?

Dużo zależy od samej organizacji, jej struktury, procesów i  strategii biznesowej. HR Manager kieruje zespołem specjalistów ds. HR; podlegają mu też HR Business Partnerzy. Może zajmować najwyższą pozycję w hierarchii organizacji i być bardzo blisko zarządu, ale może też mieć nad sobą przełożonych – dyrektorów. W mniejszych firmach specjalizacje HR mogą być mniej rozbudowane, a projekty HR prowadzone na znacznie mniejszą skalę. W zależności od realizowanych programów, stosowanych narzędzi i przeznaczanych budżetów zakres odpowiedzialności HR Managerów może być więc różny.

Wszystkie „nogi” HR

„Na HR Managerze spoczywa pełna odpowiedzialność za wszystkie HR-owe „nogi”, a więc za rekrutację, szkolenia i rozwój pracownika, świadczenia i benefity, system motywacyjny itd. Taka osoba nie zajmuje się tylko wycinkiem, jedną specjalizacją, ale posiada wiedzę i kompetencje z różnych zagadnień i dziedzin, łączy różne funkcje HR i tworzy politykę personalną organizacji. Współcześni HR managerzy pełnią też rolę strategów i partnerów biznesowych, uczestniczą w wyznaczaniu kierunku rozwoju firmy” – mówi Sylwia Sosnowska, HR Manager w Grupie Pracuj.

Z jednej strony znajomość przepisów, prawa pracy i procedur, z drugiej – nieustanny kontakt z kandydatami, pracownikami i zarządem. Współtworzenie strategii firmowej, opracowywanie koncepcji i realizowanie polityki płacowej, rozwojowej, motywacyjnej itd., planowanie procesów rekrutacyjnych, budowanie wizerunku pracodawcy, doradztwo i wsparcie różnych działów w poszczególnych zadaniach, a także kierowanie własnym zespołem – HR Manager działa na wielu płaszczyznach i zaangażowany jest w różnorodne obszary.

Kogo szukają pracodawcy?

Doświadczenie zawodowe i wiedza z zakresu HR są obowiązkowe, jeśli chcemy ubiegać się o stanowisko HR Managera, ale duże znaczenie mają też zdolności przywódcze, charyzma i cechy charakteryzujące lidera. Ważna jest osobowość i naturalne predyspozycje, a także samodzielność, orientacja na cel, umiejętność analitycznego i strategicznego myślenia, komunikatywność, kreatywność i własna inicjatywa. W tym zawodzie pracują często absolwenci studiów psychologicznych, ekonomicznych, prawniczych. Wiedzę można uzupełniać w ramach studiów z zarządzania zasobami ludzkimi albo związanych z wybranym zagadnieniem, np. kadrami i płacami, employer brandingiem, zarządzaniem projektami, outplacementem, oceną 360 stopni itd. Ci, którzy chcą rozwijać kompetencje menedżerskie, również mają do wyboru szeroką ofertę szkoleń i studiów podyplomowych oraz studiów MBA.

To, co wydaje się podstawowym kluczem do sukcesu w tym zawodzie, to otwartość na zmiany, elastyczność, chęć nauki i naturalna potrzeba ciągłego poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Na stanowisku HR Managera przydaje się znajomość branży, w której działa firma. Ważna jest identyfikacja z kulturą organizacyjną i wartościami organizacji. Tak, jak ciągle zmienia się HR, tak samo zmieniają się oczekiwania wobec HR Managerów. Należy więc trzymać rękę na pulsie i śledzić trendy dotyczące np. metodologii pracy – jednym z przykładów jest coraz popularniejszy Design Thinking. Budowanie zaangażowania i satysfakcji pracowników nie jest jednak możliwe bez wsłuchania się w ich oczekiwania, udzielania informacji zwrotnych, sięgania po opinie personelu itd. Warto pamiętać, że wizje i wyobrażenia szefa HR nie zawsze mogą mieć odzwierciedlenie w realnych potrzebach pracowników.

Co będzie za 10 lat?

Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie, więc HR Managerowie powinni nadążać za zmianami. „Szczególnym wyzwaniem jest digitalizacja procesów związana z nowoczesnymi technologiami. Jeśli nie chcemy pozostawać w tyle, musimy być na bieżąco i wdrażać w życie nowe rozwiązania, wychodzące poza standardowe, schematyczne struktury. Cyfryzacja oznacza zmiany w przeprowadzaniu procesów HR-owych, ale też wymaga świadomości i zaangażowania od ludzi biznesu” – mówi Sylwia Sosnowska. Jej zdaniem kolejnym, równie ważnym wyzwaniem, jest szukanie odpowiedzi na pytanie: jakie kompetencje będą potrzebne w przyszłości. Ważne jest więc przewidywanie trendów na rynku pracy i już teraz przygotowywanie organizacji na zmiany i szukanie nowych rozwiązań.

Zarobki HR Managera

Mediana zarobków HR Managerów wynosi 11 500 zł brutto  miesięcznie. Oznacza to, że połowa osób zajmujących to stanowisko zarabia powyżej, a połowa – poniżej tej kwoty. HR Manager zarządzający ponad dwunastoosobowym zespołem może liczyć na przeciętne zarobki 14 000 zł brutto. Popularne benefity to: prywatna opieka medyczna, służbowy telefon do celów prywatnych, dofinansowanie zajęć sportowych, ubezpieczenie na życie. Dyrektor personalny zarabia przeciętnie 17 000 zł brutto. Dane pochodzą z analizy 350 000 ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.


Pasja i autentyczna ciekawość HR, chęć nauki i możliwość poszerzania doświadczeń, poczucie, że ma się wpływ na funkcjonowanie organizacji – to czynniki, które niewątpliwie mają wpływ na efektywność i satysfakcję HR managera.

Katarzyna Klimek - Michno
Redaktorka, autorka książek. Laureatka nagrody „Phil Epistemoni – Przyjaciel Nauki” przyznawanej dziennikarzom popularyzującym naukę. Ma doświadczenie pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Stały współpracownik Pracuj.pl. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej rynku pracy i HR.

Zobacz podobne

Kryzys przywództwa w organizacjach – jak sobie z nim radzić?

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa liderzy stoją dziś w obliczu poważnego kryzysu przywództwa – zaledwie 21 proc. pracowników stanowczo deklaruje zaufanie do swoich przełożonych[1]. Gdy leadership zawodzi, jakie rodzi to konsekwencje z punktu widzenia organizacji? Jakie kroki warto podjąć, by przeciwdziałać kryzysowi wśród liderów w Twojej firmie?

Jak hartował się… HR Day

Zaczęło się spontanicznie. Najpierw pojawiło się pytanie: co zrobić inaczej niż zwykle? Jak docenić, spotkać się oraz świętować? Potem przyszedł czas na dyskusje, a do życia została powołana koncepcja, która w toku współpracy różnych osób ewoluowała, nabierała kształtów i stopniowo się rozrastała. Dzisiaj HR Day to już kolejna edycja Ogólnopolskiego Dnia Pracowniczek i Pracowników HR. Ale nie tylko – to coś więcej niż święto przypadające 20 czerwca. To znacznie większa świadomość biznesowa roli HR w organizacjach, bezcenne branżowe więzi i wsparcie, a także bardzo potrzebne poczucie docenienia.

HR priorytety w czasach zmian | case study MB Pneumatyka

Z raportu „Silniejsza pozycja HR i potencjał dla technologii” w listopadzie 2021 roku wynika, że 51% działów HR skupiło się na wsparciu liderów zespołów w zakresie zarządzania i rozwoju pracowników. Również dla MB Pneumatyka podnoszenie kompetencji zespołu stało się ważnym aspektem rozwojowym w czasie pandemii.

HRexperience: O to, czy HR zajmie miejsce przy biznesowym stole, pytamy Annę Wróbel

HR stoi obecnie na rozdrożu – albo umocni swoją pozycję, stanie się partnerem dla biznesu i usiądzie z nim przy jednym stole, albo utknie w roli serwisowej. O dwóch scenariuszach dla HR-u, umiejętności zarządzania zmianą oraz kompetencjach przyszłości opowiada Anna Wróbel, HR Director w Allegro.