HR-owa półka z książkami, czyli lektury obowiązkowe wg Basty

Mózg człowieka jest leniwy. Podąża za przyzwyczajeniami. Widząc zamek, myśli „księżniczka”, dużo rzadziej „błyskawiczny”. Ten schemat funkcjonuje też w życiu. Często ludzie pytają mnie o polecenie ciekawej książki o tematyce HR-owej. Nie jest łatwo odpowiedzieć ot tak.

Na tak postawione pytanie, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wartość HR-owca wyraża się bowiem jego wielowymiarowością. Nie wystarczy więc czytać o zaangażowaniu pracowników czy budowaniu marki pracodawcy. Im szerzej patrzymy w świat, tym lepiej możemy wspierać biznes, na rzecz którego pracujemy. Dlatego opowiem o czterech książkach, które ostatnio mnie zaciekawiły i  – w nieoczywisty sposób – zmieniły moje spojrzenie na HR.

This is Service Design Thinking. Basics – Tools – Cases

Zaczynam z grubej rury, bo na wstępie informuję, że tej książki jeszcze nie znajdziesz w polskiej wersji językowej. Mózg trzeba będzie więc trochę potrenować, próbując przebrnąć przez tę porcję wiedzy. Na pewno jednak warto. Filozofia Design Thinking to kompleksowy zestaw narzędzi, które pomogą Ci postawić na nogi bardzo sprawnie działającą usługę. HR również przecież jest usługą. A ta, powinna być dobrze i nowocześnie zaprojektowana. Z dala od zatęchłych procesów i obowiązków mierzonych linijką. Książka daje czytelnikowi nie tylko solidną porcję praktycznej, użytecznej wiedzy, ale jest też w bardzo sprytny sposób napisana. Czyta się ją lekko, a czytelnik zapamiętuje dużo więcej, niż brnąc przez tradycyjnie podaną dawkę prozy. Po jej przeczytaniu, na pewno poczujesz się zainspirowany do wprowadzenia zmian w swoim otoczeniu. Spojrzysz na sposób, w jaki pracujesz sam lub zespół, w ramach którego funkcjonujesz. Zaczniesz myśleć kategoriami odpowiadania na potrzeby swoich klientów, użyteczności twojej pracy, interdyscyplinarności i wielu innych. Będąc na ostatniej stronie, koncept usability będzie już płynął w twoich żyłach. To dobra, odświeżająca porcja wiedzy, zaprezentowana w bardzo nienachalny sposób. Tej książki się nie czyta, ją się wchłania.

Włącz się do gry, Sheryl Sandberg 

Ta pozycja jest najbardziej nieoczywistym wyborem, w całym zestawieniu. Teoretycznie, dedykowana kobietom. Napisana po to, aby je pobudzić i zachęcić do prowadzenia aktywnego życia zawodowego. Moim zdaniem, powinna być jednak przeczytana przez każdą osobę, która w środowisku pracy zarządza różnorodnością – bez względu na płeć. Przez kartki brnie się błyskawicznie. Nie tylko dlatego, że jest tak lekko napisana, ale również dlatego, że historie przytaczane przez autorkę są prawdziwe, soczyste i bardzo blisko rzeczywistości przeciętnego człowieka (mimo że sama Sheryl zawodowo pochodzi z absolutnych wyżyn amerykańskiego świata korporacji). „Włącz się do gry” porusza temat, który w ostatnich latach staje się w środowisku HR coraz gorętszy. Zarządzanie różnorodnością, w dużej części zaczyna się przecież od zrozumienia istoty aktualnie funkcjonujących dysproporcji. Sandberg, wyjaśnia tę kwestię w wyjątkowo wyrazisty, a miejscami zabawny sposób. Czytelnik wychodzi z tej lektury zainspirowany do działania i wpływu na rzeczywistość, w której funkcjonuje. To swoisty powiew świeżości, niezbędny do tego, aby różnorodnością zarządzać z pasją i przekonaniem, nie zaś jak kolejnym „projektem”, który trzeba zaliczyć na rocznej mapie zadań HR-u.

Coaching Koaktywny. Zmiany w biznesie, zmiany w życiu

Coaching w ostatnich latach ma dość kontrowersyjną reputację. Niektórzy stają się jego fanatycznymi wyznawcami, a inni pozostają w absolutnej opozycji. Nie wchodząc w polemikę z żadną z tych opcji (każdemu przecież, wedle potrzeb), sądzę, że – z perspektywy pracy w HR – warto jest poznać kilka technik coachingowych. Nie jest to bowiem nic innego jak sztuka efektywnej komunikacji z drugim człowiekiem. Wszystko po to, aby w środowisku pracy potrafić budować oraz wspierać silne i oparte na współpracy relacje. Wiedza w tym zakresie będzie Ci potrzebna przy okazji rozmów z pracownikami, ale również w procesie wsparcia, którego udzielasz menedżerom. Wiele z narzędzi coachingowych pomoże Ci dotrzeć do sfery potencjału pracownika, skąd dużo sprawniej będziesz mógł prowadzić temat jego przyszłego rozwoju. Praca nad zrozumieniem przekonań, z kolei, na pewno będzie pomocna przy okazji rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Jest jeszcze jeden powód, dla którego powinieneś przeczytać tę książkę. Moim zdaniem, nie da się być sprawnym HR-owcem bez głodu wiedzy komunikacyjnej. Duża część naszej pracy, to działanie na relacjach. A te, nie żyją w odosobnieniu. Żywią się interakcją, rozmową i wymianą żywej energii między ludźmi. Im więcej o tych sferach wiesz, tym sprawniej się po nich poruszasz.

Psychologia Motywacji w Organizacji, Zdzisław Nieckarz

Książka bardzo akademicka. Tempo nadane na 190-ciu stronach prozy, raczej senne i znane z dziesięcioleci przed nami. To, co jednak powoduje, że wylądowała w moim zestawieniu, to… porządek. To jest pozycja, która w przemyślany sposób wprowadza czytelnika w temat motywowania w organizacji. Ten, z kolei, po przeczytaniu, będzie miał mocną podstawę potrzebną do tego, aby teorię przełożyć na praktykę własnej organizacji. Człowiek HR-u jest z zasady jednostką myślącą, analizującą i wyciągającą wnioski. Tak przynajmniej lubię o nim myśleć. A skoro tak, wniosków z tej książki naplecie cały warkocz. Sfera motywacji do pracy, bowiem zaczyna grać we współczesnym świecie pierwsze skrzypce. Nie chodzi już tylko o to, aby sprawić, by ludzie stadnie zjawiali się o dziewiątej w biurze. Dziś świat chce motywować do przekraczania granic, również tych własnych możliwości. Szuka innowacyjności i świeżości. Przewaga konkurencyjna nowoczesnych firm opiera się przecież, w głównej mierze, o produkty i usługi, które wytworzyli pracownicy. A Ci, bez odpowiedniej motywacji do pracy, z twórców, stają się odtwórcami. Wpadają w szablony powielaczy tego, co znane, sprawdzone i utarte jak kogiel-mogiel u babci. HR nie może więc zaniedbać tej sfery. Codziennie powinien szukać nowych rozwiązań, a przede wszystkim nadążać za wciąż zmieniającymi się, potrzebami pracowników.

Czasami, czytając różne książki związane z motywacją, mam wrażenie, że słowo drukowane ma lekką zadyszkę, próbując tym zmianom dotrzymać kroku. Muszę więc przyznać, że na przestrzeni ostatnich kilku lat, czytam i oglądam dużo więcej materiałów w internecie. Wielu autorów nieakademickich, pisze fantastyczne, świeże i praktyczne artykuły na ten temat. Jeśli jesteś więc zainteresowany tą sferą, polecam rozszerzenie wachlarza swojej ciekawości, o wszystkie interaktywne media. Będzie to swoista „kropka nad i”. Samym jednak „i”, wciąż jest dla mnie solidna porcja teoretycznej i sprawdzonej wiedzy. A tę, na pewno będziesz mógł znaleźć w pozycji Psychologia Motywacji w Organizacji.


Na tym kończy się moja lista TOP4. Razem to trochę ponad tysiąc stron zapisanych mądrą myślą, pomysłem, energią i niejednokrotnie historią, która zapadnie Ci w pamięć na lata. Jak patrzę na moją „HR-ową” biblioteczkę, czasami się uśmiecham. Są w niej bowiem książki dość oczywiste – o stylach zarządzania, wydobywaniu potencjału z pracowników czy budowaniu efektywnej kultury pracy. Druga jej część jest jednak, z pozoru, zupełnie niezwiązana z HR. Są to książki o sporcie, perswazji, czy modelowaniu biznesu.

Bo HR to przecież człowiek. A jeśli człowiek, to niczym nieograniczona różnorodność. Tej, z kolei, nie da się wrzucić wyłącznie na półkę z napisem „Zarządzanie Zasobami Ludzkimi”. No, bo czymże miałby być ów „zasób”, jeśli nie zbiorem wszystkiego tego, co nieprzewidywalne i nieoczekiwane.

Dobrze jest więc pielęgnować swoją ciekawość świata. Tylko wtedy będziesz w stanie sprawnie się odnaleźć, w ciągle zmieniającym się krajobrazie, którym jest praca z ludźmi.

Zajrzyj więc, drogi Czytelniku do księgarni i daj się zainspirować. #BoWarto!

AUTOR ARTYKUŁU: Paulina Basta
Autorka popularnego bloga o tematyce HR-owej (www.paulinabasta.com). Zawodowo Dyrektor HR w Techlandzie – dumie polskiego Game Dev'u. Doświadczenie pracy na stanowiskach kierowniczych w tradycyjnych, światowych korporacjach (takich jak HP czy IBM) dziś przekłada na polski grunt. Od zawsze taki był plan. Ludzie są dla niej ważni. Pracuje po to, żeby byli częścią czegoś mądrego. Co działa, żyje i rośnie – jak jej dwie córki. Praca to dorosłe relacje, dorosłych ludzi, w dorosłym świecie. Dorosłość daje przywileje, ale też wymaga. Paulina dba o to, żeby te dwie sfery żyły ze sobą w symbiozie.

Zobacz podobne

Oferta pracy pod lupą, czyli czy Twoje ogłoszenie działa tak, jak powinno?

Choć wachlarz możliwych punktów styku potencjalnych pracowników i pracowniczek z marką pracodawcy jest bardzo szeroki, to jednak oferta pracy pozostaje nadal jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym. To w niej szukający pracy chcą zaczerpnąć wiedzy o firmie, jej kulturze organizacyjnej, wynagrodzeniu, możliwościach rozwoju. Czy jednak zawsze znajdują w treści to, czego szukają? I jak to przekłada się na skuteczność procesu rekrutacji?

Cyfrowe wsparcie HR: rozwój i wiedza najważniejszymi benefitami

Z tym, jak istotny jest obecnie sprawny przepływ i dbałość o jakość wiedzy w organizacji, czy jak kluczowe jest inwestowanie w rozwój pracowników , nikt już raczej nie dyskutuje. Pracodawcy coraz częściej testują również nowe rozwiązania – te offline i te online – mające utrwalać nową wiedzę lepiej i szybciej oraz czynić naukę przyjemniejszą  Nie dzieje się tak bez powodu, a na branżowym rynku technologii wspierających firmy w rozwijaniu talentów pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, przychodząc w sukurs zróżnicowanym potrzebom przedsiębiorstw.

NieDoOminięcia #10. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Wracamy z cyklem rekomendacji ciekawych, branżowych materiałów, których po prostu nie można ominąć i niniejszym prezentujemy 10. zestawienie. Znajdziecie w nim propozycje publikacji, raportów, a czasem również wydarzeń, nagrań i podcastów, które przynoszą ciekawą wiedzę i dane z obszaru human resources.

Krótsza praca, szczęśliwszy pracownik, czyli czterodniowy dzień pracy w IT?

Mniej stresu, więcej czasu na swoje pasje, mechanizm ochrony przed wypaleniem zawodowym, zadowolona rodzina, z którą wreszcie można spędzić więcej czasu, szansa na dłuższy i bardziej jakościowy odpoczynek oraz dowiedziony badaniami wzrost produktywności i zaangażowania pracowników – to tylko część zalet czterodniowego tygodnia pracy. Co więcej, wydaje się on idealnym rozwiązaniem na przyciąganie talentów z ultra konkurencyjnego rynku pracy w branży IT, gdzie pracownicy ponad wszystko cenią sobie elastyczność pracy. Czy zatem skoncentrowany tydzień roboczy to benefit przyszłości dla programistów?