Cel rekrutera i hiring managera wydaje się tożsamy – jest nim wyłonienie z puli talentów osoby, która najlepiej wpisze się w potrzeby zespołu i kulturę organizacji. Warto jednak wziąć pod uwagę różnice między rekruterem a hiring managerem.
Hiring manager zazwyczaj jest liderem zespołu, do którego poszukuje nowego członka. Te poszukiwania nie są natomiast jego pełnowymiarową pracą. Zwykle hiring manager jest specjalistą z odmiennego niż HR obszaru. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie do hiring managera będzie należał decydujący głos w kwestii potencjalnego zatrudnienia kandydata. To również hiring manager posiada niezbędną wiedzę na temat funkcjonowania zespołu, wymaganych od kandydata kwalifikacji, umiejętności oraz specyfiki roli, jaką będzie pełnił nowy pracownik. Zadaniem rekrutera jest z kolei szukanie talentów odpowiadających na oczekiwania wskazane przez hiring managera, a także weryfikacja i selekcja kandydatur oraz sprawne przeprowadzanie procesu rekrutacji.
Już na pierwszy rzut oka można dostrzec, że role te są ze sobą komplementarne, dlatego też to istotne, by rekruter i hiring manager ściśle ze sobą współpracowali oraz w klarowny sposób razem określali oczekiwania i cele.
By obsadzić wakat – sprawnie, a przede wszystkim najlepszym i najbardziej adekwatnym do potrzeb talentem – ważna będzie szczegółowa i transparentna komunikacja od początku do końca procesu rekrutacji. I to właśnie na tym obszarze często rodzą się problemy. Najczęstsze z nich to:
Przygotowanie oferty przez rekrutera warto poprzedzić rozmową z hiring managerem. To kluczowy – a często niestety nieco zaniedbywany – etap, którego przebieg może zaważyć na sukcesie procesu rekrutacji. Wymiana wiedzy między członkami rekrutującej drużyny, ustalenie strategii, celów i priorytetów pozwoli uniknąć nieporozumień w dalszym przebiegu procesu.
W pierwszej kolejności rekruter powinien jak najlepiej poznać dział, zespół i rolę do obsadzenia. W tym celu może posłużyć się wewnętrznym researchem oraz zadać hiring managerowi jak najbardziej konkretne pytania związane z:
Następnie warto zderzyć wiedzę rekrutera dotyczącą panujących na rynku pracy stawek i potencjalnych oczekiwań kandydatów ze – znanymi hiring managerowi – celami biznesowymi i planami budżetowymi. Jeśli zajmujesz się rekrutacją, dopilnuj, by w podczas rozmowy z hiring managerem pojawił się temat widełek finansowych. Pozostają one w zgodzie z preferowaną (a często nawet decydującą o przystąpieniu do rekrutacji) przez kandydatów transparentnością, ogólnymi tendencjami rynkowymi w obszarze jawności wynagrodzeń oraz zbliżającymi się wielkimi krokami regulacjami prawnymi w tym zakresie.
Ważne, by na tym etapie rekruter unikał pytań opartych na ogólnikach. To pozwoli nie tylko na doprecyzowanie oczekiwań, ale także ułatwi stworzenie kompleksowej oferty, która zainteresuje wartościowych kandydatów i kandydatki, oraz wpłynie pozytywnie na jakość rozmów kwalifikacyjnych. Warto otwarcie porozmawiać z hiring managerem o tym, jak elastycznie możemy podejść do poszczególnych aspektów oferty oraz określić priorytety. Podstawą jest wypracowanie wspólnego stanowiska, którego spójność pozwoli na stworzenie jakościowej oferty i płynny przebieg procesu.
Współpraca hiring managera i rekrutera powinna opierać się na zaufaniu, transparentności oraz wzajemnym szacunku. W końcu łączy ich wspólny cel, który osiągnąć mogą tylko dzięki współpracy.
Eksperckim okiem:
To niezwykle istotne, by podczas pierwszej rozmowy rekrutera i hiring managera precyzyjnie określić profil kandydata, kluczowe i mile widziane wymagania, możliwe formy współpracy oraz zakres widełek płacowych i kryteria z nimi związane. Z perspektywy rekrutera ważne będzie uzyskanie wiedzy na temat projektu i zespołu — czy rozbudowujemy już istniejący team, czy tworzymy nowy?
Z kolei hiring manager może zderzyć swój biznesowy punkt widzenia z posiadaną przez rekrutera ekspercką wiedzą dotyczącą oczekiwań kandydatów i realiów rynku pracy. To także dobry moment, by ustalić oczekiwania względem procesu rekrutacyjnego i jego przebieg. Podczas rekrutacji dbajmy o sprawny przepływ informacji między hiring managerem i rekruterem oparty na praktycznych z perspektywy obu stron narzędziach komunikacyjnych. Warto pamiętać, że gramy do jednej bramki.
Stawiajmy więc na partnerstwo i dialog oparty na szczerości.
Klaudia Ilczuk IT Recruiter, CodiLime