NieDoOminięcia #9. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Zapraszamy na kolejne zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.

Witamy w czerwcu! Wielkimi krokami zbliża się lato – czas odpoczynku i (nadal mając nadzieję) pięknej pogody. Ale zanim rozmarzycie się o nadchodzących urlopach, zapraszamy na kolejny odcinek “Nie do ominięcia”. Tym razem polecamy Waszej uwadze artykuł Mai Biernackiej na temat zaufania wobec pracodawców oraz Nicholasa Blooma o hybrydowym modelu pracy i home office. Przyjrzymy się najnowszemu raportowi na temat kompetencji cyfrowych Polaków. Zastanowimy się również, jak wspierać pracowników w tych trudnych czasach, a na koniec odpowiemy na pytania: czy Polacy korzystają z social mediów w pracy oraz czym jest onboarding w nowej normalności?

 

Zaufanie w pracy

Artykuł: Pracownicy nie ufają prezesowi, Tobie też – zaufanie a komunikacja wewnętrzna | Beedifferent, Maja Biernacka

Poziom zaufania jest obecnie jednym z większych wyzwań pracodawców. Dotyczy nie tylko relacji międzyludzkich, ale również ocen dotyczących wiarygodności przekazywanych informacji i kompetencji liderów. O tym, dlaczego warto w budowaniu zaufania wykorzystywać komunikację i jak to zrobić, przeczytacie w najnowszym artykule Mai Biernackiej.

Artykuł znajdziecie na stronie:  https://beedifferent.pl/blog/pracownicy-nie-ufaja-prezesowi-tobie-tez-zaufanie-komunikacja-wewnetrzna


Praca w przyszłości – w biurze i z domu?

Artykuł: “Don’t Let Employees Pick Their WFH Days” | Harvard Business Review, Nicholas Bloom

Gdy sytuacja pandemiczna uległa poprawie, wielu pracodawców zaczęło planować wielki powrót do biura. Czy zdanie pracowników ma znaczenie? W swoim artykule Nicholas Bloom przekonuje, że to manager powinien wskazać zespołowi dni, w których mogą być na home office. Dlaczego?

Przekonajcie się sami: https://hbr.org/2021/05/dont-let-employees-pick-their-wfh-days


Social media w pracy?

Badanie: Polacy o social mediach | Pracuj.pl

Media społecznościowe biją rekordy popularności. Czy praca zdalna spowodowała, że pracownicy korzystają z nich w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w najnowszym raporcie Pracuj.pl “Polacy o social mediach w pracy.”

Opis badania znajdziecie na stronie:  https://media.pracuj.pl/139380-polacy-o-social-media-w-pracy-badanie-pracujpl


Medytacja sposobem na stres

Ebook: Medytacja na wyciągnięcie ręki | Worksmile

Stres towarzyszy każdemu pracownikowi niezależnie od wieku czy stanowiska. Jak sobie z nim radzić? W najnowszym ebooku Worksmile znajdziecie praktyczne wskazówki na temat rozpoczęcia przygody z medytacją. Dowiecie się, czym jest trening uważności, jakie zalety ma regularna praktyka oraz jak… zacząć swoją przygodę z uważnością.

Ebook jest bezpłatny i dostępny na stronie: https://worksmile.com/medytacje/


Cyfryzacja oczami pracowników

Raport: Pracownicy o cyfryzacji | Pracuj.pl 

Jedną z konsekwencji pandemii jest postępująca cyfryzacja. Rekrutacja, praca zdalna wymaga nie tylko posiadania odpowiedniego sprzętu, ale także wiedzy i praktycznego doświadczenia. Dlatego postanowiliśmy zapytać pracowników, jakie są ich kompetencje w tym zakresie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jaki jest stosunek Polaków do nowoczesnych technologii w rekrutacji i nie tylko koniecznie zajrzyjcie na stronę:  https://media.pracuj.pl/139131-pracownicy-o-cyfryzacji-raport-pracujpl


Onboarding nie ma końca?

Ebook: Onboarding na nowo | Gamfi

Onboarding nie dotyczy już tylko początkowego okresu w nowej pracy. Obecnie jest to znacznie szersze pojęcie, które również odnosi się do zmiany biura bądź powrotu z pracy zdalnej. Jak skutecznie przeprowadzić onboarding w czasach #NewReality? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w ebooku Gamfi “Onboarding na nowo”.

Jest dostępny na stronie: https://www.gamfi.com/wiedza/ebook-onboarding-na-nowo/


Już za miesiąc zapraszamy na kolejne zestawienie!

Iga Pazio
Inicjatorka i pomysłodawczyni wielu inicjatyw, badań i publikacji dla i o branży HR, wieloletnia redaktor naczelna Kompendium HR i serwisu wyzwaniaHR.pracuj.pl, w latach 2010-2022 związana z Pracuj.pl i Grupą Pracuj. Entuzjastka dzielenia się wiedzą, branży HR i data driven content.

Zobacz podobne

Oferta pracy pod lupą, czyli czy Twoje ogłoszenie działa tak, jak powinno?

Choć wachlarz możliwych punktów styku potencjalnych pracowników i pracowniczek z marką pracodawcy jest bardzo szeroki, to jednak oferta pracy pozostaje nadal jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym. To w niej szukający pracy chcą zaczerpnąć wiedzy o firmie, jej kulturze organizacyjnej, wynagrodzeniu, możliwościach rozwoju. Czy jednak zawsze znajdują w treści to, czego szukają? I jak to przekłada się na skuteczność procesu rekrutacji?

Cyfrowe wsparcie HR: rozwój i wiedza najważniejszymi benefitami

Z tym, jak istotny jest obecnie sprawny przepływ i dbałość o jakość wiedzy w organizacji, czy jak kluczowe jest inwestowanie w rozwój pracowników , nikt już raczej nie dyskutuje. Pracodawcy coraz częściej testują również nowe rozwiązania – te offline i te online – mające utrwalać nową wiedzę lepiej i szybciej oraz czynić naukę przyjemniejszą  Nie dzieje się tak bez powodu, a na branżowym rynku technologii wspierających firmy w rozwijaniu talentów pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, przychodząc w sukurs zróżnicowanym potrzebom przedsiębiorstw.

NieDoOminięcia #10. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Wracamy z cyklem rekomendacji ciekawych, branżowych materiałów, których po prostu nie można ominąć i niniejszym prezentujemy 10. zestawienie. Znajdziecie w nim propozycje publikacji, raportów, a czasem również wydarzeń, nagrań i podcastów, które przynoszą ciekawą wiedzę i dane z obszaru human resources.

Krótsza praca, szczęśliwszy pracownik, czyli czterodniowy dzień pracy w IT?

Mniej stresu, więcej czasu na swoje pasje, mechanizm ochrony przed wypaleniem zawodowym, zadowolona rodzina, z którą wreszcie można spędzić więcej czasu, szansa na dłuższy i bardziej jakościowy odpoczynek oraz dowiedziony badaniami wzrost produktywności i zaangażowania pracowników – to tylko część zalet czterodniowego tygodnia pracy. Co więcej, wydaje się on idealnym rozwiązaniem na przyciąganie talentów z ultra konkurencyjnego rynku pracy w branży IT, gdzie pracownicy ponad wszystko cenią sobie elastyczność pracy. Czy zatem skoncentrowany tydzień roboczy to benefit przyszłości dla programistów?