NieDoOminięcia #8. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Zapraszamy na kolejne zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.

Witamy po majówce. Mamy nadzieję, że udało Wam się odpocząć i naładować baterie. W kolejnym odcinku “Nie do ominięcia” znajdziecie artykuły, raporty, ebooki, a nawet… konkurs.  Majową część rozpoczynamy od raportu “Decoding Global Ways of Working”. Następnie przedstawimy Wam wyniki badań dot. ekologicznych postaw (i oczekiwań) Polaków. Zachęcimy Was do udziału w konkursie HR Dream Team 2021. Przejdziemy również do spisu dobrych praktyk w biznesie oraz artykułu Josha Bersina na temat przywództwa skoncentrowanego na człowieku. Waszej uwadze polecamy także raport Sodexo, artykuł o cyberbezpieczeństwie oraz ebook Gymsteer. 

Home office na stałe?

RAPORT: “Decoding Global Ways of Working”| BCG & The Network

Jakie są długoterminowe skutki pandemii? Czy praca całkowicie zdalna stanie się głównym modelem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym raporcie “Decoding Global Ways of Working” powstałym we współpracy BCG i The Network. Dowiecie się, jaki jest najbardziej pożądany model pracy oraz poznacie opinie na temat home office, uzyskane od respondentów podczas 2. fali pandemii.

Raport jest dostępny do pobrania na stronie:  https://www.the-network.com/wp-content/uploads/2021/03/decoding-global-ways-of-working.pdf


Ekologia i rekrutacja – co bycie pro-eko ma wspólnego z pracą?

ARTYKUŁ: “Pro-eko i praca. Polacy o wpływie ekologii na rekrutację” | Grupa Pracuj

22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi opublikowaliśmy wyniki badania na temat postaw Polaków wobec ekologii. Sprawdziliśmy, czy dyskusje o potrzebie ochrony środowiska sprawiają, że firmy pro-eko są bardziej atrakcyjnymi pracodawcami oraz na co kandydaci zwracają uwagę.  Jak myślicie, jak odpowiadali ankietowani?

Koniecznie zajrzyjcie na stronę: https://media.pracuj.pl/135280-pro-eko-i-praca-polacy-o-wplywie-ekologii-na-rekrutacje


W zespole raźniej!

Konkurs: HR Dream Team 2021| Grupa Pracuj

Wystartowała VIII edycja konkursu HR Dream Team. To konkurs na najciekawsze, najbardziej innowacyjne i skuteczne programy zrealizowane przez zespoły HR oraz interdyscyplinarne. Jak co roku chcemy docenić i uhonorować dokonania stronę zaangażowanych HR-owców, za którymi tym razem bezprecedensowe wyzwania lat 2020-2021. Na zgłoszenia w trzech kategoriach: skuteczna i przyjazna rekrutacja, rozwój talentów w organizacji oraz kultura organizacyjna i zaangażowanie czekamy do 6 czerwca do godziny 23:59! Powodzenia.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie:  https://wyzwaniahr.pracuj.pl/konkurs-hr-dream-team-2021-wystartowal-czekamy-na-wasze-zgloszenia/


Dobre praktyki w biznesie

Raport: „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2020. Dobre praktyki” | FOB

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć najnowszego  i najważniejszego raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Znajdziecie w nim przegląd działań CSR oraz związanych ze zrównoważonym rozwojem, zgłaszanych przez firmy na przełomie grudnia i stycznia.

Raport jest dostępny na stronie: https://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2020/ 


Pracownik w centrum uwagi pracodawcy

ARTYKUŁ: Big Reset Playbook – Human Centered Leadership | Josh Bersin 

2021 to bezsprzecznie rok przełomowy. Jednym z największych problemów wskazanych przez ponad 400 specjalistów HR jest potrzeba przywództwa skoncentrowanego na człowieku. Co to oznacza? Wzrost znaczenia empatii, aktywnego słuchania oraz przyjmowania perspektywy. O tym, jak sprostać tym wymaganiom, możecie przeczytać w artykule Josha Bersina “Big Reset Playbook- Human Centred Leadership”

Artykuł możecie bezpłatnie pobrać ze strony: https://joshbersin.com/big-reset-2020/


Idealny benefit przyszłości

RAPORT: Sodexo | “Motywacyjny Re-start”

Kolejnym raportem, którego nie możecie przegapić w maju, jest “Motywacyjny Re-start” Sodexo. Znajdziecie w nim informacje na temat wyzwań czekających pracodawców oraz aktualne wyniki badań oczekiwań pracowników. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak kształtować m.in. politykę benefitową pracowników lub jak zmienił się rynek świadczeń pozapłacowych, ten ebook jest dla Was.

Więcej informacji znajdziecie tu:   https://lp.sodexo.pl/motywacyjnyrestart


Praca zdalna a zagrożenia cyberbezpieczeństwa

Artykuł: “Lider cyfrowej rekrutacji o bezpieczeństwie pracy zdalnej” |  Adam Jadczak

Praca zdalna to nasza codzienność. Jednakże oprócz posiadania odpowiedniego sprzętu warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenie systemu. O tym, jak u nas dba się o cyberbezpieczeństwo, opowiada Mariusz Turski  w wywiadzie dla ITwiz. Jeśli jesteście ciekawi, jak chronić zasoby firmowe, koniecznie przeczytajcie!

Artykuł możecie przeczytać na stronie: https://itwiz.pl/lider-cyfrowej-rekrutacji-o-bezpieczenstwie-pracy-zdalnej/


Benefity sportowe 2.0 – czyli jak budować zaangażowanie?

Ebook: “Poznaj benefity sportowe 2.0, czyli jak wzmocnić zaangażowanie pracowników” | Gymsteer

Zastanawialiście się, jakie są koszty zwolnień lekarskich? To około 3 mld złotych! Jak zmniejszyć absencje chorobowe pracowników? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w najnowszym ebooku firmy Gymsteer. Dowiecie się, w jakim stopniu aktywność fizyczna, relaks i rekreacja mają wpływ na efektywność pracowników oraz czym są benefity sportowe 2.0

Ebook możecie bezpłatnie pobrać ze strony: https://gymsteer.com/ebook-benefity-2.0/


Już za miesiąc zapraszamy Was do lektury kolejnego zestawienia.

Iga Pazio
Inicjatorka i pomysłodawczyni wielu inicjatyw, badań i publikacji dla i o branży HR, wieloletnia redaktor naczelna Kompendium HR i serwisu wyzwaniaHR.pracuj.pl, w latach 2010-2022 związana z Pracuj.pl i Grupą Pracuj. Entuzjastka dzielenia się wiedzą, branży HR i data driven content.

Zobacz podobne

Oferta pracy pod lupą, czyli czy Twoje ogłoszenie działa tak, jak powinno?

Choć wachlarz możliwych punktów styku potencjalnych pracowników i pracowniczek z marką pracodawcy jest bardzo szeroki, to jednak oferta pracy pozostaje nadal jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym. To w niej szukający pracy chcą zaczerpnąć wiedzy o firmie, jej kulturze organizacyjnej, wynagrodzeniu, możliwościach rozwoju. Czy jednak zawsze znajdują w treści to, czego szukają? I jak to przekłada się na skuteczność procesu rekrutacji?

Cyfrowe wsparcie HR: rozwój i wiedza najważniejszymi benefitami

Z tym, jak istotny jest obecnie sprawny przepływ i dbałość o jakość wiedzy w organizacji, czy jak kluczowe jest inwestowanie w rozwój pracowników , nikt już raczej nie dyskutuje. Pracodawcy coraz częściej testują również nowe rozwiązania – te offline i te online – mające utrwalać nową wiedzę lepiej i szybciej oraz czynić naukę przyjemniejszą  Nie dzieje się tak bez powodu, a na branżowym rynku technologii wspierających firmy w rozwijaniu talentów pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, przychodząc w sukurs zróżnicowanym potrzebom przedsiębiorstw.

NieDoOminięcia #10. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Wracamy z cyklem rekomendacji ciekawych, branżowych materiałów, których po prostu nie można ominąć i niniejszym prezentujemy 10. zestawienie. Znajdziecie w nim propozycje publikacji, raportów, a czasem również wydarzeń, nagrań i podcastów, które przynoszą ciekawą wiedzę i dane z obszaru human resources.

Krótsza praca, szczęśliwszy pracownik, czyli czterodniowy dzień pracy w IT?

Mniej stresu, więcej czasu na swoje pasje, mechanizm ochrony przed wypaleniem zawodowym, zadowolona rodzina, z którą wreszcie można spędzić więcej czasu, szansa na dłuższy i bardziej jakościowy odpoczynek oraz dowiedziony badaniami wzrost produktywności i zaangażowania pracowników – to tylko część zalet czterodniowego tygodnia pracy. Co więcej, wydaje się on idealnym rozwiązaniem na przyciąganie talentów z ultra konkurencyjnego rynku pracy w branży IT, gdzie pracownicy ponad wszystko cenią sobie elastyczność pracy. Czy zatem skoncentrowany tydzień roboczy to benefit przyszłości dla programistów?