NieDoOminięcia #7. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Zapraszamy na kolejne zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.

Święta Wielkanocne już za nami. Mamy nadzieję, że mimo lockdownu odpoczęliście i choć odrobinę naładowaliście baterie wiosenną energią.  Zapraszamy na kolejny odcinek “Nie do ominięcia”, w którym znajdziecie raporty, ebooki i artykuły, których nie możecie ominąć. Kwietniowe wydanie zaczniemy od raportu Decoding Global Talent Onsite and Virtual przygotowanego przez BCG and the Network. Następnie pozostaniemy w klimatach rekrutacyjnych i przejdziemy do ebooka “Marketing rekrutacyjny.”  Przyjrzymy się również pracy zdalnej w polskich domach, tematyce różnorodności w organizacji oraz pracownikom z generacji Z. Bądźcie z nami i… bądźcie na bieżąco. 

Wirtualna mobilność – czyli jakie są potrzeby pracowników? 

RAPORT: Decoding Global Talent, Onsite and Virtual | BCG & The Network 

Jak pandemia wpłynęła na rynek pracy?  Według najnowszego badania “Decoding Global Talent, Onsite and Virtual” chociaż nastąpił ogólny spadek liczby osób chętnych do relokacji w celu podjęcia pracy, wzrosło zainteresowanie międzynarodową pracą zdalną. Ponad połowa respondentów badania przeprowadzonego przez Boston Consulting Group & The Network wyraziła chęć pracy właśnie w taki sposób. Co to oznacza dla organizacji? Z jednej strony z pewnością dostęp do globalnej puli talentów, jednak z drugiej rodzi wiele wyzwań związanych choćby z zarządzaniem multikulturowym, rozproszonym zespołem oraz budowaniem jego zaangażowania, jak i liczne problemy natury prawnej i podatkowej wynikające z różnic w prawodawstwie każdego kraju.  Tym bardziej zachęcamy Was do lektury raportu – warto lepiej zrozumieć, jaki wpływ ma ten nowy silny trend związany z wirtualną mobilnością pracowników (i miejsc pracy).

Raport możecie pobrać bezpłatnie na stronie:
https://www.the-network.com/wp-content/uploads/2021/03/decoding-global-talent-onsite-and-virtual.pdf


Ogłoszenie rekrutacyjne – czyli ABC rekrutera

EBOOK: “Marketing rekrutacyjny, który trafia do serc kandydatów” | eRecruiter

Ogłoszenie rekrutacyjne jest pierwszym „punktem styku” czyli kontaktu z kandydatami. Jak już na samym wstępie przykuć ich uwagę, zatrzymać i zainteresować ofertą tak, aby wzięli udział w procesie rekrutacji? Paulina Mazur we współpracy z eRecruiterem stworzyła 36 stronicowy ebook, w którym dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat procesu tworzenia ogłoszenia, komunikacji z kandydatami po candidate experience.

Ebook jest dostępny na stronie: https://go.erecruiter.pl/e-book-marketing-rekrutacyjny-pmshare


Spotkania online – czyli jak wygląda praca zdalna w polskich domach?

BADANIE: Firmowe spotkania online po polsku | Pracuj.pl 

Z klimatów rekrutacyjnych przejdźmy do podsumowania roku pracy zdalnej. Najnowsze badanie Pracuj.pl wykazało, że ponad ⅔ ankietowanych brało udział w wideo i telekonferencjach. I chociaż 62% ma pozytywny stosunek do tego rodzaju interakcji, nadal ponad połowa z nich uważa, że wirtualne spotkania są mniej efektywne niż te, prowadzone na żywo.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://media.pracuj.pl/131945-firmowe-spotkania-online-po-polsku-badanie-pracuj.pl


Jakie będą organizacje przyszłości? 

Raport: “Workforce of the future” | PwC  

Kolejnym raportem, którego również nie możecie ominąć, jest “Workforce of the future” przygotowany przez firmę analityczną PwC. Jest to analiza czterech możliwych środowisk pracy czy kultur organizacyjnych, które będę kształtować organizacje przyszłości. Każda z nich oznaczona innym kolorem reprezentuje inne wartości i jest zorientowana na różne cele. Pierwsza z nich to organizacja czerwona, w której najwyższą wagę nadaje się innowacyjności i otwartości na eksperymentowanie, następnie jest organizacja niebieska, w której króluje wszechmocna korporacja. W organizacji zielonej na pierwszym miejscu stoi odpowiedzialność przedsiębiorstw wobec otoczenia, a w żółtej, to człowiek i społeczność są na pierwszym miejscu.

Jeśli chcecie sprawdzić czym jeszcze charakteryzować się będą środowiska pracy przyszłości – zachęcamy do lektury:  https://www.pwc.com/gx/en/services/people-organisation/publications/workforce-of-the-future.html


Lider przyszłości – czyli jak zarządzać różnorodnością? 

ARTYKUŁ: Diversity & Inclusion: zasobnik i materiały po polsku | O krok do przodu

Coraz trudniej jest nam porozumiewać w coraz bardziej zróżnicowanym świecie. Chcąc zachować pełną wrażliwość na potrzeby różnych odbiorców a przy tym skutecznie się porozumiewać, warto wiedzieć jak zwracać się do siebie. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wspierać różnorodność poprzez inkluzywną i pełną szacunku komunikację – tj. jak pisać i mówić o grupach narażonych na dyskryminację – wiele praktycznej wiedzy i wskazówek znajdziecie zasobniku przygotowanym przez Monikę Chutnik w serwisie ‘O krok do przodu’. Artykuł składa się z listy polecanych materiałów, które pomogą w lepszym zrozumieniu niuansów językowych, pozwolą uniknąć zarówno lapsusów, jak i stwierdzeń powielających stereotypy.

Wiele ciekawy artykułów, podcastów i raportów, które zgromadziła Autorka znajdziecie na stronie: https://okrokdoprzodu.pl/diversity-inclusion-materialy-po-polsku/


Jakie jest pokolenie jutra?

RAPORT: “Jak zrozumieć dziś generację jutra?” | Hatalska 

Przy zarządzaniu różnorodnością warto również uwzględnić szczególne cechy wkraczających na rynek pracy przedstawicieli generacji Z. Wyróżniają się nie tylko podejściem do świata cyfrowego – w którym się urodzili i wychowali – ale również potrzebami oraz podejściem do życia. Aby móc w pełni zrozumieć i wykorzystać potencjał pokolenia Z, koniecznie zapoznajcie się z artykułem Natalii Hatalskiej dostępnym na stronie:  https://hatalska.com/2019/07/04/gen-z-jak-zrozumiec-dzis-generacje-jutra-raport/


Już za miesiąc zapraszamy Was do lektury kolejnego zestawienia „Nie do ominięcia”.

Iga Pazio
Autorka badań, wydarzeń i inicjatyw branżowych dedykowanych HR, m.in. Wyzwania HR, publikacji Kompendium HR, serwisu wyzwaniaHR.pracuj.pl i raportów. Entuzjastka dzielenia się wiedzą i marketingu B2B, ekspertka content marketingu stawiająca na data driven content. B2B Marketing Communications Manager, Grupa Pracuj.

Zobacz podobne

Krótsza praca, szczęśliwszy pracownik, czyli czterodniowy dzień pracy w IT?

Mniej stresu, więcej czasu na swoje pasje, mechanizm ochrony przed wypaleniem zawodowym, zadowolona rodzina, z którą wreszcie można spędzić więcej czasu, szansa na dłuższy i bardziej jakościowy odpoczynek oraz dowiedziony badaniami wzrost produktywności i zaangażowania pracowników – to tylko część zalet czterodniowego tygodnia pracy. Co więcej, wydaje się on idealnym rozwiązaniem na przyciąganie talentów z ultra konkurencyjnego rynku pracy w branży IT, gdzie pracownicy ponad wszystko cenią sobie elastyczność pracy. Czy zatem skoncentrowany tydzień roboczy to benefit przyszłości dla programistów?

Dlaczego rekrutowanie #naserio w IT jest tak ważne?

Rosnący popyt na rynku pracy, niesprzyjająca demografia, VUCA, Great Resignation, szybkie tempo, konieczność rekrutacji pod kątem Power Skills, rosnące oczekiwania kandydatów – to wszystko kształtuje rzeczywistość codziennej pracy rekrutujących, stale podnosi im poprzeczkę i zmusza do lepszych skoków. Najwyżej zawisła ona w branży IT, gdzie niedobór kandydatów i kandydatek jest najbardziej widoczny. Co za tym idzie, to właśnie rekruterzy i rekruterki specjalizyjący się w IT muszą najszybciej i najsprawniej wdrażać w życie trendy i dobre praktyki, bo one ustawiają ich w lepszej pozycji startowej i dają rozbieg w walce o talenty. A nie da się dzisiaj wygrywać w talent acquisition bez grania fair, którego podstawą jest rzetelność, transparentność i partnerska komunikacja. Możesz oczywiście próbować, ale nie dziw się, że co rusz strącasz poprzeczkę.

Cyfrowe wsparcie HR: analiza predykcyjna w HR

Analiza predykcyjna z powodzeniem funkcjonuje m. in. w finansach, marketingu, zarządzaniu łańcuchem dostaw czy technologiach informacyjnych. Wnioski wysnuwane na podstawie przetwarzania ogromnej ilości danych z przeszłości i czasu rzeczywistego ułatwiają podejmowanie kluczowych decyzji i planowanie dalszych kroków managerom zarządzającym organizacjami. Od kilku lat specjaliści w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, neuronauki i data science łączą siły, by wesprzeć również branżę HR. W Polsce ten obszar de facto jest nieobecny, ponieważ firmy albo nie gromadzą odpowiednich danych, mają je rozrzucone, albo nie wiedzą, jak je wykorzystać. A szkoda – bo wdrożenie analizy predykcyjnej to milowy krok na drodze do data-driven i evidence-based HR.

Różnice kulturowe. Jak przyciągać i właściwie przyjąć współpracowników z Ukrainy?

Kandydaci do pracy pochodzący z Ukrainy są do swoich polskich kolegów z jednej strony bardzo podobni, ale także istnieje szereg różnic kulturowych, które mają znaczenie już na etapie rekrutacji, a jeszcze większe podczas późniejszej współpracy w wielokulturowych zespołach. Rola zrozumienia specyfiki pracowników z Ukrainy spoczywa przede wszystkim na działach HR i managerach, którzy mogą dzięki temu skuteczniej wspierać swoje zespoły w integracji i wzajemnej akceptacji. O tym, jak to zrobić w praktyce, rozmawiamy z Moniką Chutnik, ekspertką zarządzania międzykulturowego, właścicielką firmy ETTA Leadership & Culture i autorką podcastu „O krok do przodu. Liderzy zmian”.