NieDoOminięcia #6. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Zapraszamy na marcowe zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.

Nadciąga wiosna. Wychodzi słońce, zielenieją pierwsze listki, przebudzenie widać również w publikacjach i branżowych aktywnościach. Zapraszamy na kolejny odcinek “Nie do ominięcia”, a w nim książki, artykuły i raporty, których nie możecie przegapić. Dzisiejszą część rozpoczniemy od książek autorstwa Anny Macnar
” Employer Branding bez tajemnic” oraz „Taka praca nie ma sensu” Tony’ego Schwartza. Następnie przejdziemy do najnowszej Mapy Trendów infuture institute i Natalii Hatalskiej oraz sprawdzimy, czy skrócony tydzień pracy jest korzystnym rozwiązaniem. Na koniec przyjrzymy się statystyce przygotowanej przez Deloitte, artykułowi na temat konsekwencji pandemii dla kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz zaprezentujemy najnowszy cykl podcastów Work in Progress. Bądźcie z nami i… bądźcie na bieżąco.


Marka pracodawcy oczami eksperta

KSIĄŻKA: “Employer Branding bez tajemnic” | Anna Macnar

Jak zadbać o wizerunek firmy, a przy tym być pożądanym pracodawcą? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w najnowszej książce Anny Macnar “Employer Branding bez tajemnic”. To 253-stronicowy, praktyczny poradnik na temat zarządzania marką pracodawcy. Autorka krok po kroku przeprowadza czytelnika przez podróż zaczynającą się w momencie tworzenia strategii, aż po mierzenie efektywności.

Więcej o książce znajdziecie na stronie: https://hrminstitute.pl/wydawnictwo/


Energia w pracy – czyli jak być skutecznym na co dzień?

KSIĄŻKA: “Taka praca nie ma sensu, czyli jak zarządzać swoją energią” | Tony Schwartz

Multitasking jest znakiem obecnych czasów, a utrzymanie stałego poziomu efektywności wydaje się niemożliwe. Czy na pewno? Książka “Taka praca nie ma sensu, czyli jak zarządzać swoją energią” pokazuje, że połączenie intensywnej pracy z regeneracją jest nie tylko możliwe, ale również konieczne!

Książkę możecie kupić na stronie: http://www.mtbiznes.pl/b2591-taka-praca-nie-ma-sensu-czyli-jak-zarzadzac-swoja-energia.htm


Spis trendów – czyli bądźcie gotowi na przyszłe wyzwania 

MAPA TRENDÓW | Infuture Institute

Kolejnym narzędziem, którego zdecydowanie nie możecie pominąć, jest Mapa Trendów przygotowana przez Natalię Hatalską i Infuture Institute. Znajdziecie w niej informacje na temat aktualności, wyzwań i zagrożeń, co bez wątpienia pomoże w podejmowaniu lepszych decyzji strategicznych.

Mapa jest dostępna na stronie: https://infuture.institute/mapa-trendow/


Netflix w organizacji – czyli jak skorzystać z doświadczeń giganta?

Artykuł: “Nie wierz ludziom w to, co mówią, tylko w to, co robią. Czego EB-owiec może się nauczyć od Netflixa?” | Daria Siwka

Oczekiwania pracowników ciągle się zmieniają, a ankiety na temat benefitów wydają się nieskuteczne i niewystarczające. Jak więc poznać aktualne potrzeby? Najnowszy artykuł Darii Siwki pt.: “Nie wierz ludziom w to, co mówią, tylko w to, co robią. Czego EB-owiec może się nauczyć od Netflixa?” zawiera praktyczne wskazówki na temat badań ilościowych oraz porady na temat insightów. Brzmi interesująco?

Pełną treść artykułu znajdziecie: https://bardzohr.pl/2021/02/10/nie-wierz-ludziom-w-to-co-mowia-tylko-w-to-co-robia-czego-ebowiec-moze-sie-nauczyc-od-netflixa/  


Krótszy czas pracy – czy weekend może zaczynać się w czwartek?

ARTYKUŁ: Czterodniowy tydzień pracy a oczekiwania pracowników dotyczące benefitów | Medicover

Warto przyjrzeć się również artykułowi: “Czterodniowy tydzień pracy a oczekiwania pracowników dotyczące benefitów”. Skrócenie czasu pracy jest tematem rozważań od wielu lat, jednakże w tym roku nastąpił pewien przełom. Badania przeprowadzone w japońskim oddziale Microsoft wykazały 40% wzrost skuteczności. Czy to oznacza skuteczność tej strategii?

Dowiecie się tego tutaj https://zdrowafirma.medicover.pl/czterodniowy-tydzien-pracy-a-oczekiwania-pracownikow-dotyczace-benefitow/


Nastroje w pandemii – czyli jak Polacy radzą sobie w sytuacji kryzysu

RAPORT: Deloitte |  Global State of the Consumer Tracker

Najnowszy raport Deloitte “Global State of the Consumer Tracker” jest już dostępny.  To dane przedstawione w interaktywnej formie, co pozwala na porównanie wartości z różnych okresów, a więc poznanie co pandemia zmieniła w codziennym życiu pracowników.

Więcej informacji znajdziecie tu:  https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/bez-paniki-polska-posrodku-stawki-niepokoju.html


Kobiety i mężczyźni na rynku pracy

ARTYKUŁ: “Kobiety więcej straciły przez COVID-19 niż mężczyźni” | Infor

Tuż przed nadchodzącym Dniem Kobiet i Dniem Mężczyzn pojawiło się sporo publikacji pokazujących przez pryzmat płci różne aspekty życia zawodowego. Bez wątpienia pandemia miała negatywny wpływ na rynek pracy. Jednakże najnowsze badania wykazały, że to kobiety częściej traciły pracę i miały obniżone wynagrodzenie.

Więcej znajdziecie na stronie:  https://kadry.infor.pl/wiadomosci/5192195,Kobiety-wiecej-stracily-przez-COVID19-niz-mezczyzni.html


Praca, czyli Work in Progress

PODCAST: Work in progress| Newonce radio

Trwa prawdziwy podcast boom, więc i my stawiamy na content audio. Tym razem wespół z Newonce Radio, Bartkiem Czarkowskim i Piotrem Kędzierskim co tydzień (w środy o 14.00) zastanawiamy się: jak osiągnąć sukces, budować swoją karierę i – Jak czerpać frajdę z i w pracy?

Zapraszamy do posłuchania #Workinprogress w każdą środę o 14 na antenie https://newonce.net/podcast/work-in-progress


Już za miesiąc zapraszamy na kolejne zestawienie!

Iga Pazio
Inicjatorka i pomysłodawczyni wielu inicjatyw, badań i publikacji dla i o branży HR, wieloletnia redaktor naczelna Kompendium HR i serwisu wyzwaniaHR.pracuj.pl, w latach 2010-2022 związana z Pracuj.pl i Grupą Pracuj. Entuzjastka dzielenia się wiedzą, branży HR i data driven content.

Zobacz podobne

Oferta pracy pod lupą, czyli czy Twoje ogłoszenie działa tak, jak powinno?

Choć wachlarz możliwych punktów styku potencjalnych pracowników i pracowniczek z marką pracodawcy jest bardzo szeroki, to jednak oferta pracy pozostaje nadal jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym. To w niej szukający pracy chcą zaczerpnąć wiedzy o firmie, jej kulturze organizacyjnej, wynagrodzeniu, możliwościach rozwoju. Czy jednak zawsze znajdują w treści to, czego szukają? I jak to przekłada się na skuteczność procesu rekrutacji?

Cyfrowe wsparcie HR: rozwój i wiedza najważniejszymi benefitami

Z tym, jak istotny jest obecnie sprawny przepływ i dbałość o jakość wiedzy w organizacji, czy jak kluczowe jest inwestowanie w rozwój pracowników , nikt już raczej nie dyskutuje. Pracodawcy coraz częściej testują również nowe rozwiązania – te offline i te online – mające utrwalać nową wiedzę lepiej i szybciej oraz czynić naukę przyjemniejszą  Nie dzieje się tak bez powodu, a na branżowym rynku technologii wspierających firmy w rozwijaniu talentów pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, przychodząc w sukurs zróżnicowanym potrzebom przedsiębiorstw.

NieDoOminięcia #10. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Wracamy z cyklem rekomendacji ciekawych, branżowych materiałów, których po prostu nie można ominąć i niniejszym prezentujemy 10. zestawienie. Znajdziecie w nim propozycje publikacji, raportów, a czasem również wydarzeń, nagrań i podcastów, które przynoszą ciekawą wiedzę i dane z obszaru human resources.

Krótsza praca, szczęśliwszy pracownik, czyli czterodniowy dzień pracy w IT?

Mniej stresu, więcej czasu na swoje pasje, mechanizm ochrony przed wypaleniem zawodowym, zadowolona rodzina, z którą wreszcie można spędzić więcej czasu, szansa na dłuższy i bardziej jakościowy odpoczynek oraz dowiedziony badaniami wzrost produktywności i zaangażowania pracowników – to tylko część zalet czterodniowego tygodnia pracy. Co więcej, wydaje się on idealnym rozwiązaniem na przyciąganie talentów z ultra konkurencyjnego rynku pracy w branży IT, gdzie pracownicy ponad wszystko cenią sobie elastyczność pracy. Czy zatem skoncentrowany tydzień roboczy to benefit przyszłości dla programistów?