NieDoOminięcia #10. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Wracamy z cyklem rekomendacji ciekawych, branżowych materiałów, których po prostu nie można ominąć i niniejszym prezentujemy 10. zestawienie. Znajdziecie w nim propozycje publikacji, raportów, a czasem również wydarzeń, nagrań i podcastów, które przynoszą ciekawą wiedzę i dane z obszaru human resources.

1. Na fali nieustających zmian?

RAPORT | Od fali odejść do fali zmian. Czy jesteśmy gotowi na nowe podejście do pracy? | Deloitte

Zjawiska #greatresignation dotyka coraz większą liczbę pracodawców i zdaje się przybierać na sile. Dlaczego pracownicy i pracowniczki odchodzą? Co sprawia, że podejmują takie, a nie inne decyzje? Jakie braki w ostatnim miejscu pracy mogły doskwierać im na tyle, że pożegnali się z organizacją? Co mogą zrobić pracodawcy, aby zadbać o potrzeby osób w firmie zawczasu? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukało Deloitte w najnowszym badaniu, prezentując wyniki w obszernym raporcie „Od fali odejść do fali zmian. Czy jesteśmy gotowi na nowe podejście do pracy?”.

Raport można pobrać tutaj: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/od-fali-odejsc-do-fali-zmian.html


2. Jak budować kulturę organizacji w niełatwej rzeczywistości?

WEBINAR | Wyprzedzić trendy HR. Budowanie kultury organizacyjnej w rzeczywistości BANI | Worksmile

Pozostając w tematyce wielkich zmian i tego, jak oddziałują one na pracodawców, polecamy kolejną rozmowę w cyklu webinarów Worksmile. Tym razem rozmawiają Tomasz Chaciński i Marta Pawlak-Dobrzańska, biorąc na tapet już nie rzeczywistość VUCA, czyli zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność, a (już nie tak bardzo) nowe otoczenie BANI, akronim słów kruchy, niespokojny, nieliniowy i niezrozumiały (ang. brittle, anxious, nonlinear and incomprehensible) i zastanawiając się, jak #greatreshuffle zmienia „zasady gry” dla pracodawców.

Zapis webinaru jest dostępny pod adresem: https://youtu.be/hn9TCyrsiWc


3. A skoro o kulturze organizacji mowa, to… czy pracownicy i pracowniczki widzą ją tak, jak dział HR i zarząd?

RAPORT | Utopia czy realizm? Kultura organizacyjna w oczach zatrudnionych i zatrudniających| Pracuj.pl

Kultura organizacji, choćby i określona, ujęta w ramy, nazwana i pielęgnowana, nie zda się na wiele, jeśli będzie istniał rozdźwięk między tym, jak chcą widzieć ją zarządy czy działy HR, a tym, jak i czy „czują” ją zatrudnione w firmie osoby. Chcąc sprawdzić, jak kulturę organizacji i jej składowe widzą pracownicy i pracowniczki, a jak wypada ona w oczach pracodawców, Pracuj.pl badanie „Percepcja pojęcia kultury organizacyjnej”, a raport z niego przynosi odpowiedzi między innymi na pytania: czym jest kultura organizacyjna? Co się na nią składa? Skąd informacje o nie czerpią pracownicy i kandydaci, a jak to wygląda w perspektywie HR? Na ile pracownicy znają kulturę swoich organizacji i jak ją oceniają? Czy kultura ma wpływ na decyzję o zaaplikowaniu, a potem pozostaniu na dłużej w szeregach firmy?

Raport opatrzyli komentarzami eksperci i ekspertki: Zyta Machnicka, dr Bartłomiej Brach, Przemysław Lelewski, dr Monika Sońta oraz wspomniany wyżej Tomasz Chaciński.

Raport do pobrania znajduje się tutaj: https://wyzwaniahr.pracuj.pl/publications/raport-badanie-kultury-organizacyjnej/


4. Różnorodność i równe szanse a kultura organizacyjna

ARTYKUŁ | Jak zapewnić równe szanse w miejscu pracy? Projektowanie uniwersalne a kultura organizacyjna | Magdalena Dorożyńska, Katarzyna Ociepka-Miąsik

Pozostając na chwilę jeszcze przy tematyce kultury organizacji, warto pochylić się nad kwestią inkluzywności tej ostatniej. Co ma wspólnego projektowanie uniwersalne z kulturą organizacyjną i równymi szansami w miejscu pracy? Czy faktycznie potrzeba specjalnych projektów dla różnych grup odbiorców, zróżnicowanych działań? Czy jest realne takie spojrzenie na szeroką grupę odbiorców, które pozwoli im w równym stopniu korzystać ze środowiska organizacji?

Powyższe pytania postawiły w artykule i poszukały odpowiedzi Magdalena Dorożyńska (Capgemini Polska) i Katarzyna Ociepka-Miąsik (Diversity Hub).

Artykuł poleca się lekturze tutaj: https://dreamemployer.pl/jak-zapewnic-rowne-szanse-w-miejscu-pracy-projektowanie-uniwersalne-a-kultura-organizacyjna/


5. Czy tzw. people skills są tak samo ważne dla wszystkich w firmie?

RAPORT | Kompetencje organizacji i pracowników | Mindo  

Odpowiedź na pytania postawione wyżej pomoże znaleźć raport z badania „Kompetencje organizacji i pracowników”, przeprowadzonego przez twórców platformy Mindo. Przyczynkiem do stworzenia raportu była chęć dowiedzenia się, na ile kompetencje miękkie – czyli właśnie tzw. people skills – i ich rozwijanie u wszystkich osób w organizacji jest istotne tak dla struktur zarządzania zasobami ludzkimi, jak i samych pracowników i pracowniczek właśnie.

Raport dostępny do pobrania tutaj: https://mindoapp.pl/raport-kompetencje-organizacji-pracownikow/


6. O tym nie zapomnij, projektując strategię employer brandingową

I na koniec tego odcinka zaglądamy na sąsiedzkie branżowe podwórko, a dokładniej – employer brandingowe. Nikt raczej nie polemizowałby ze stwierdzeniem, że w budowaniu i zarządzaniu (dobrym) wizerunkiem firmy jako pracodawcy nieodzowna jest… strategia. W projektowaniu tej ostatniej można jednak napotkać wiele niewiadomych lub zgoła podążyć ścieżkami, które utrudnią bardzo cały proces. O tym, jak nie zbłądzić na manowce, pisze w 3 pełnych praktycznych wskazówek wpisach Daria Siwka na swoim blogu (pierwsze 2 są podlinkowane w tekście, do którego odnośnik niżej).

Obszerny wpis dostępny pod adresem: https://bardzohr.pl/2022/09/28/gotowi-na-przygode-7-lekcji-z-procesu-projektowania-strategii-eb-dla-grupy-komputronik-case/


Zapraszam na kolejne zestawienie już za miesiąc, a tymczasem życzę udanej i pełnej inspiracji lektury 😊.

Iga Pazio
Inicjatorka i pomysłodawczyni wielu inicjatyw, badań i publikacji dla i o branży HR, wieloletnia redaktor naczelna Kompendium HR i serwisu wyzwaniaHR.pracuj.pl, w latach 2010-2022 związana z Pracuj.pl i Grupą Pracuj. Entuzjastka dzielenia się wiedzą, branży HR i data driven content.

Zobacz podobne

Rekrutacja w 2022 roku: specjaliści IT poszukiwani najczęściej, praca dla początkujących, mazowieckie na prowadzeniu

Ostatnie lata przynoszą coraz to nowe wyzwania branży HR, sprawiając, że przedstawiciele i przedstawicielki tej ostatniej mają pełne ręce roboty. W ubiegłym, rekordowym pod względem liczby procesów rekrutacyjnych roku szczególnie osoby specjalizujące się w pozyskiwaniu pracowników nie miały wielu chwil wytchnienia.

Dookoła kultury organizacji odc. 3 | Kto tworzy kulturę organizacyjną?

Kto odpowiada za kształtowanie kultury organizacyjnej? Czy ta ostatnia może być sztucznie narzucona i działać? W czyim ręku spoczywa odpowiedzialność za faktyczną zgodność kultury firmy z tym, co organizacja komunikuje?

Rekrutacja A.D. 2023? Akceleracja, autentyczność i adaptacja

Najnowszą historię – czy tę z ostatniej dekady – trendów rekrutacyjnych można podzielić na tę sprzed pandemii i tę po-pandemiczną. Świat pozyskiwania talentów sprzed marca 2020 roku zmieniał się oczywiście w czasie, jednak zmiany nie zachodziły gwałtownie, a zarówno pracodawcy, jak i pracownicy byli przyzwyczajeni do różnych, często o długoletniej tradycji, ususów działających na rynku pracy. Obecne rekrutacyjne realia to nie tylko akceleracja na wielu frontach, ale też coraz to nowe pojawiające się zjawiska, trendy i wyzwania, którym rekrutujący muszą stawiać czoła.

Dookoła kultury organizacji odc. 2 | Czy kultura organizacji znaczy zawsze to samo? Perspektywa pracowników i pracodawców

Kultura organizacji jest współcześnie nie tylko istotną częścią DNA firm, ale też i ważną kartą przetargową w procesie rekrutacji. Obecna w komunikacji pracodawców od dawna, coraz częściej jest też na ustach osób już zatrudnionych i tych szukających pracy. Innymi słowy: znaczenie kultury rośnie, ale i jej otoczenie staje się bardziej wymagające, bo pracownicy i pracowniczki coraz częściej – i słusznie! – mówią „sprawdzam”.