NieDoOminięcia #1. Lektury, wydarzenia i nie tylko: podsumowanie 2022 roku

Początek roku to dobry moment na podsumowanie 12 minionych miesięcy, dlatego też wracamy z cyklem rekomendacji branżowych materiałów poświęconych HR, prezentując w pierwszym odcinku subiektywny wybór najciekawszych z nich, a opublikowanych w ubiegłym roku. Znajdziecie w nim propozycje publikacji, ale też nagrań i podcastów, które przynoszą ciekawą wiedzę i dane z obszaru human resources i pokrewnych.

Pod lupą: zmiana!

Od ponad 2 lat rynek pracy, a razem z nim branża rekrutacyjna, znaczony jest zmianą. I choć oczywiście było tak również w przeszłości, to jednak obecne ich tempo jest znacznie większe, a ich liczba – wyższa. Nie jest więc zaskoczeniem, że i wiele HR-owych publikacji brało pod kupę właśnie ten obszar.

  1. RAPORT | Od fali odejść do fali zmian. Czy jesteśmy gotowi na nowe podejście do pracy? | Deloitte

Zjawiska #greatresignation dotyka coraz większą liczbę pracodawców i zdaje się przybierać na sile. Dlaczego pracownicy i pracowniczki odchodzą? Co sprawia, że podejmują takie, a nie inne decyzje? Jakie braki w ostatnim miejscu pracy mogły doskwierać im na tyle, że pożegnali się z organizacją? Co mogą zrobić pracodawcy, aby zadbać o potrzeby osób w firmie zawczasu? Odpowiedzi na te i inne pytania szukało Deloitte w badaniu, prezentując jego wyniki w raporcie.

Raport dostępny tutaj:  https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/od-fali-odejsc-do-fali-zmian.html

  1. RAPORT | Gotowi na nową pracę w czasach zmian | Pracuj.pl

Pozostając w temacie zmiany branży lub specjalizacji – to właśnie one stają się rosnącym motywatorem do zmiany pracodawcy, wespół z potrzebą pracy zdalnej. Co jeszcze wpływa na chęć zawodowej rewolucji i jak wielu Polaków i Polek deklaruje aktywne poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia? Między innymi na te pytania przyniósł odpowiedzi raport z badania Pracuj.pl „Praca w czasach zmian”, przeprowadzonego we wrześniu ubiegłego roku.

Przeczytaj raport: https://media.pracuj.pl/210661-gotowi-na-nowa-prace-w-czasach-zmian-badanie-pracujpl


Rynek pracy w kadrze

Pozostając w tematyce kondycji, tym razem ogólnej, rynku pracy w 2022 roku, polecamy:

  1. RAPORT | State of the Global Workplace: 2022 | Gallup

Jak prezentował się poziom wellbeingu, ale i zaangażowania pracowników na świecie? Czy poziom stresu pracowników i pracowniczek zmalał w porównaniu do tego, jaki wygenerował najbardziej turbulentny rok 2020? Między innymi na te pytania odpowiedział raport przygotowany przez Instytut Gallupa.

Pobierz raport: https://www.gallup.com/workplace/349484/state-of-the-global-workplace-2022-report.aspx

  1. RAPORT | Pokolenia na polskim rynku pracy | Grafton

Nad pokoleniami aktywnymi na polskim rynku pracy pochylił się w swoim zeszłorocznym raporcie Grafton, szukając odpowiedzi między innymi na pytania: czy polskie firmy są inkluzywne? Jak różne pokolenia współgrają ze sobą na co dzień w firmach, co je łączy, a co dzieli? Co ważne, raport powstał w oparciu o głosy obu stron, tj. pracodawców, ale i pracowniczek i pracowników.

Materiał dostępny na: https://www.grafton.pl/pl/pokolenia-na-polskim-rynku-pracy


Marka pracodawcy w soczewce

Pojęcie „dobry pracodawca” zmienia się razem z oczekiwaniami i potrzebami poszukujących pracy. Chcąc podążać za pulsem tych ostatnich, rekomendujemy:

  1. RAPORT | Employer Brand Research 2022 | Randstad

Jak przez ostatni rok zmieniły się oczekiwania pracowników i na co zwracali uwagę przy wyborze pracodawcy? Która firma została zwycięzcą rankingu na najbardziej atrakcyjnego pracodawcę 2022 roku? Jak ważne jest świadome planowanie działań employer brandingowych?

Na pytania materiał dostępny tutaj: https://info.randstad.pl/randstad-employer-brand-research-2022-raport-krajowy-22

  1. EBOOK | EB Book 2022 | HRM Institute

Inspiracji z obszaru wyjątkowego dbania o pracowników, ale też i samą markę pracodawcy, nigdy zbyt wiele. Kolejna już publikacja HRM Institute pomaga świadomie zarządzać działaniami EB w organizacjach. Materiał do pobrania tutaj: https://hrminstitute.pl/eb-book-2022/


Kultura organizacji (nie) przez różowe okulary

Obszarem, któremu zarówno pracodawcy przyglądają się uważniej, ale też i zatrudnieni coraz częściej mówią „sprawdzam!”, stała się kultura organizacyjna firm. Dlatego polecamy:

  1. WEBINAR | Wyprzedzić trendy HR. Budowanie kultury organizacyjnej w rzeczywistości BANI | Worksmile

W kolejnym odcinku cyklu webinarów Tomasz Chaciński i Marta Pawlak-Dobrzańska wzięli na tapet nie rzeczywistość VUCA, czyli zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność, a otoczenie BANI, akronim słów kruchy, niespokojny, nieliniowy i niezrozumiały (ang. brittle, anxious, nonlinear and incomprehensible), zastanawiając się jednocześnie, jak #greatreshuffle zmienia „zasady gry” dla pracodawców.

Zapis webinaru jest dostępny tutaj: https://youtu.be/hn9TCyrsiWc

  1. RAPORT | Utopia czy realizm? Kultura organizacyjna w oczach zatrudnionych i zatrudniających| pl

Kultura organizacji, choćby i pielęgnowana, nie zda się na wiele, jeśli będzie istniał rozdźwięk między tym, jak chcą widzieć ją zarządy czy działy HR, a tym, jak i czy „czują” ją osoby w tej firmie pracujące. Dlatego też, chcąc sprawdzić, jak kulturę organizacji i jej składowe widzą pracownicy i pracowniczki, a jak pracodawcy, w 2022 roku zostało przeprowadzone badanie „Percepcja pojęcia kultury organizacyjnej”, którego efektem jest raport odpowiadający między innymi na pytania: czym jest kultura organizacyjna? Co się na nią składa? Skąd informacje o nie czerpią pracownicy i kandydaci, a jak to wygląda w perspektywie HR? Na ile pracownicy znają kulturę swoich organizacji i jak ją oceniają?

Raport dostępny tutaj: https://wyzwaniahr.pracuj.pl/publications/raport-badanie-kultury-organizacyjnej/


HR w szkle powiększającym

Czasy mniejszych lub większych turbulencji wpływają także na pozycję i znaczenie samych pracowniczek i pracowników działów human resources w organizacjach. Jaki był branżowy puls w 2022 roku? Czy pozycja, rozumienie roli HR uległy (i ulegają) zmianom?

  1. VIDEO | Mentor Talk: Rola lidera a rola HR | HR Power Mentor

Kto ma przeprowadzać rozmowy korygujące, kto udzielać informacji zwrotnej? Kto powinien decydować o zatrudnieniu i zwolnieniach? Kto ma przekazywać te informacje pracownikom i pracowniczkom? A kto bierze odpowiedzialność za… Takich pytań można postawić wiele niemal w każdej organizacji. Kwestię rozmycia odpowiedzialności, ale też i możliwości ich rozgraniczenia wzięli na tapet w odcinku „Mentor talk” Iwona Wencel i Jacek Santorski.

Zapis rozmowy można obejrzeć tutaj: https://hrpowermentor.com/mentor-talk-rola-lidera-hr/

  1. RAPORT | Na strategicznym biegu. Raport z 9. edycji badania „HR-u portret własny” | pl

Czy autoportret pracowników i pracowniczek obszaru zarządzania zasobami ludzkimi uległ znaczącym zmianom w ubiegłym roku? Czy praca na stanowiskach lub w działach personalnych w firmach małych, średnich i dużych wyglądała podobnie? Jak osoby zatrudnione w HR widzą własny wizerunek i rolę w organizacji i czy z technologią były na bakier, czy za pan brat? Czy w firmach, w których pracowały respondentki i respondenci badania, istniały jasno sprecyzowane ścieżki kariery na stanowiskach HR? Na te i inne pytania odpowiedzi przyniósł raport z cyklicznego badania.

Pobierz raport: https://wyzwaniahr.pracuj.pl/publications/raport-badanie-hr-u-portret-wlasny-2022/


 

Iga Pazio
Inicjatorka i pomysłodawczyni wielu inicjatyw, badań i publikacji dla i o branży HR, wieloletnia redaktor naczelna Kompendium HR i serwisu wyzwaniaHR.pracuj.pl, w latach 2010-2022 związana z Pracuj.pl i Grupą Pracuj. Entuzjastka dzielenia się wiedzą, branży HR i data driven content.

Zobacz podobne

Rekrutacja w 2022 roku: specjaliści IT poszukiwani najczęściej, praca dla początkujących, mazowieckie na prowadzeniu

Ostatnie lata przynoszą coraz to nowe wyzwania branży HR, sprawiając, że przedstawiciele i przedstawicielki tej ostatniej mają pełne ręce roboty. W ubiegłym, rekordowym pod względem liczby procesów rekrutacyjnych roku szczególnie osoby specjalizujące się w pozyskiwaniu pracowników nie miały wielu chwil wytchnienia.

Dookoła kultury organizacji odc. 3 | Kto tworzy kulturę organizacyjną?

Kto odpowiada za kształtowanie kultury organizacyjnej? Czy ta ostatnia może być sztucznie narzucona i działać? W czyim ręku spoczywa odpowiedzialność za faktyczną zgodność kultury firmy z tym, co organizacja komunikuje?

Rekrutacja A.D. 2023? Akceleracja, autentyczność i adaptacja

Najnowszą historię – czy tę z ostatniej dekady – trendów rekrutacyjnych można podzielić na tę sprzed pandemii i tę po-pandemiczną. Świat pozyskiwania talentów sprzed marca 2020 roku zmieniał się oczywiście w czasie, jednak zmiany nie zachodziły gwałtownie, a zarówno pracodawcy, jak i pracownicy byli przyzwyczajeni do różnych, często o długoletniej tradycji, ususów działających na rynku pracy. Obecne rekrutacyjne realia to nie tylko akceleracja na wielu frontach, ale też coraz to nowe pojawiające się zjawiska, trendy i wyzwania, którym rekrutujący muszą stawiać czoła.

Dookoła kultury organizacji odc. 2 | Czy kultura organizacji znaczy zawsze to samo? Perspektywa pracowników i pracodawców

Kultura organizacji jest współcześnie nie tylko istotną częścią DNA firm, ale też i ważną kartą przetargową w procesie rekrutacji. Obecna w komunikacji pracodawców od dawna, coraz częściej jest też na ustach osób już zatrudnionych i tych szukających pracy. Innymi słowy: znaczenie kultury rośnie, ale i jej otoczenie staje się bardziej wymagające, bo pracownicy i pracowniczki coraz częściej – i słusznie! – mówią „sprawdzam”.