Kto szuka informacji o pokoleniu Z, powinien zacząć od obejrzenia pierwszego odcinka dokumentalnej serii reportaży On/Off przygotowanego Natalię Hatalską, autorkę bloga hatalska.com.
Wśród kompetencji naturalnych dla Zetek są również takie, które w najbliższym czasie mogą okazać się szczególnie cenne z punktu widzenia HR-owców.
Elastyczność
Praca w godzinach 9-17 powoli odchodzi do lamusa. Wie o tym młode pokolenie, ale czy zawsze pamiętają specjaliści ds. zasobów ludzkich? Jak wynika z raportu Praca: Scenariusze Przyszłości przygotowanym przez infuture hatalska foresight institute, elastyczność to jedna z najbardziej cenionych przez młodych ludzi wartości. Jak przekonują jego autorzy – młode pokolenie wychowane w czasach wszechobecnego internetu, zwyczajnie nie widzi potrzeby pracy 8 godzin dziennie. Dlatego chce i wie, jak efektywnie zarządzać swoim czasem.
Umiejętność pracy zdalnej
Mając pod ręką narzędzia, młodzi ludzie są w stanie pracować praktycznie wszędzie. Aż 54% respondentów do 35 roku życia wskazuje, że najatrakcyjniejsza jest dla nich praca freelancera lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej, 27% stwierdziło, że praca na etat, ale z domu, a zaledwie 19% uznało, że najlepszym modelem jest praca na etat w biurze. Tak naprawdę w dobie technologii mobile do pracy potrzebne jest dziś tylko laptop, smartfon czy tablet oraz dostęp do wifi. Trend ten widoczny jest również w branży HR, w której dostępnych jest coraz więcej narzędzi ułatwiających pracę zdalną.
Wykorzystanie nowych technologii do komunikacji
Wachlarz narzędzi komunikacyjnych jest dziś bardzo szeroki i praktycznie cały czas się poszerza. Dzięki nowych technologiom możemy brać udział w telekonferencjach, czy wideokonferencjach (i jedyne, czego do tego potrzebujemy do smartfon oraz dostęp do sieci). Pracownicy na całym świecie komunikują się ze sobą w świecie rzeczywistym w wewnętrznych serwisach społecznościowych, na komunikatorach. W branży HR narzędziem umożliwiającym taką pracę jest m.in. Strefa Pracuj.pl, która stanowi pomost między klasyczną pocztą e-mail, a rozbudowanym systemem ATS, takim jak np. eRecruiter.
A Wy, czego uczycie się od najmłodszego pokolenia, które właśnie wchodzi na rynek pracy?