HR-owcu! Czego możesz nauczyć się od pokolenia Z?

  • today nie, 11 Cze 2017
Zetki – dzisiejsi licealiści i studenci to dla wielu osób wciąż zagadka. Czego można spodziewać się po pokoleniu, dla którego świat realny i wirtualny to jedna rzeczywistość, a podstawowym źródłem informacji o świecie są media społecznościowe? 

Kto szuka informacji o pokoleniu Z, powinien zacząć od obejrzenia pierwszego odcinka dokumentalnej serii reportaży On/Off przygotowanego Natalię Hatalską, autorkę bloga hatalska.com.

Jak przekonuje autorka, Zetki to pokolenie, które zmieni nasz świat. Co ciekawe to właśnie oni posiadają większość tzw. kompetencji przyszłości, czyli umiejętności, które w ciągu najbliższych kilku lat będą szczególnie poszukiwane przez pracodawców. Należą do nich m.in.:

  • Inteligencja społeczna i emocjonalna – to właśnie od nich zależy umiejętność czytania drugiego człowieka, bazując nie tylko na tym co mówi, ale również jak się zachowuje, jakie emocje i podprogowe komunikaty wysyła
  • Crossowanie umiejętności, czyli zdolność łączenia i wykorzystywania wiedzy z wielu dziedzin, przydatna szczególnie w branżach, gdzie wykorzystuje się różne kompetencje
  • Zdolność do pracy w wielokulturowych, globalnych środowiskach – to właśnie młodych ludzi wyróżnia większa łatwość adaptacyjna, umiejętność pracy w zróżnicowanych warunkach kulturowych oraz rozróżniania, rozumienia i działania w innej kulturze.
  • Praca w wirtualnych zespołach – młode pokolenie przoduje w tzw. pracy wirtualnej, która często wiąże się z realizacją projektów ze współpracownikami z różnych miast, krajów czy nawet kontynentów
  • Praca w szumie informacyjnym, czyli nic innego jak zdolność do selekcji, rozróżniania i filtrowania informacji, wybieranie tego co rzeczywiście ważne. Młodzi ludzie potrafią nie tylko pracować z danymi, wybierać te najważniejsze, ale co równie istotne zaprezentować je w czytelny sposób

Wśród kompetencji naturalnych dla Zetek są również takie, które w najbliższym czasie mogą okazać się szczególnie cenne z punktu widzenia HR-owców.

Elastyczność

Praca w godzinach 9-17 powoli odchodzi do lamusa. Wie o tym młode pokolenie, ale czy zawsze pamiętają specjaliści ds. zasobów ludzkich? Jak wynika z raportu Praca: Scenariusze Przyszłości przygotowanym przez infuture hatalska foresight institute, elastyczność to jedna z najbardziej cenionych przez młodych ludzi wartości. Jak przekonują jego autorzy – młode pokolenie wychowane w czasach wszechobecnego internetu, zwyczajnie nie widzi potrzeby pracy 8 godzin dziennie. Dlatego chce i wie, jak efektywnie zarządzać swoim czasem.

Umiejętność pracy zdalnej

Mając pod ręką narzędzia, młodzi ludzie są w stanie pracować praktycznie wszędzie. Aż 54% respondentów do 35 roku życia wskazuje, że najatrakcyjniejsza jest dla nich praca freelancera lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej, 27% stwierdziło, że praca na etat, ale z domu, a zaledwie 19% uznało, że najlepszym modelem jest praca na etat w biurze. Tak naprawdę w dobie technologii mobile do pracy potrzebne jest dziś tylko laptop, smartfon czy tablet oraz dostęp do wifi. Trend ten widoczny jest również w branży HR, w której dostępnych jest coraz więcej narzędzi ułatwiających pracę zdalną.

Wykorzystanie nowych technologii do komunikacji

Wachlarz narzędzi komunikacyjnych jest dziś bardzo szeroki i praktycznie cały czas się poszerza. Dzięki nowych technologiom możemy brać udział w telekonferencjach, czy wideokonferencjach (i jedyne, czego do tego potrzebujemy do smartfon oraz dostęp do sieci). Pracownicy na całym świecie komunikują się ze sobą w świecie rzeczywistym w wewnętrznych serwisach społecznościowych, na komunikatorach. W branży HR narzędziem umożliwiającym taką pracę jest m.in. Strefa Pracuj.pl, która stanowi pomost między klasyczną pocztą e-mail, a rozbudowanym systemem ATS, takim jak np. eRecruiter.


A Wy, czego uczycie się od najmłodszego pokolenia, które właśnie wchodzi na rynek pracy?

Zobacz podobne

Benefity. Lustro kultury organizacyjnej

„Pokaż mi swój program benefitowy, a powiem Ci, jaką masz – albo możesz mieć – kulturę organizacyjną w swojej firmie”, mógłbym powiedzieć, gdybym lubił aforyzmy. Choć nie oddaje to złożoności zjawiska, jestem przekonany, że sposób myślenia o strategii benefitowej i dobór konkretnych narzędzi wspierających jej wdrożenie w dużej mierze odzwierciedla kulturę organizacyjną firmy.

Jak hartował się… HR Day

Zaczęło się spontanicznie. Najpierw pojawiło się pytanie: co zrobić inaczej niż zwykle? Jak docenić, spotkać się oraz świętować? Potem przyszedł czas na dyskusje, a do życia została powołana koncepcja, która w toku współpracy różnych osób ewoluowała, nabierała kształtów i stopniowo się rozrastała. Dzisiaj HR Day to już kolejna edycja Ogólnopolskiego Dnia Pracowniczek i Pracowników HR. Ale nie tylko – to coś więcej niż święto przypadające 20 czerwca. To znacznie większa świadomość biznesowa roli HR w organizacjach, bezcenne branżowe więzi i wsparcie, a także bardzo potrzebne poczucie docenienia.

Poznaj tegoroczną kapitułę konkursu HR Dream Team 2022

Przedstawiamy kapitułę tegorocznej edycji konkursu HR Dream Team, która będzie oceniać projekty zgłoszone przez zespoły HR, wytypuje grono nominowanych i finalnie wyłoni zwycięzców edycji A.D. 2022. Do kapituły zaprosiliśmy w tym roku ponownie ekspertki i ekspertów z różnych obszarów – zapraszamy do bliższego poznania sylwetek członkiń i członków naszego jury.

Cyfrowe wsparcie HR: analiza predykcyjna w HR

Analiza predykcyjna z powodzeniem funkcjonuje m. in. w finansach, marketingu, zarządzaniu łańcuchem dostaw czy technologiach informacyjnych. Wnioski wysnuwane na podstawie przetwarzania ogromnej ilości danych z przeszłości i czasu rzeczywistego ułatwiają podejmowanie kluczowych decyzji i planowanie dalszych kroków managerom zarządzającym organizacjami. Od kilku lat specjaliści w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, neuronauki i data science łączą siły, by wesprzeć również branżę HR. W Polsce ten obszar de facto jest nieobecny, ponieważ firmy albo nie gromadzą odpowiednich danych, mają je rozrzucone, albo nie wiedzą, jak je wykorzystać. A szkoda – bo wdrożenie analizy predykcyjnej to milowy krok na drodze do data-driven i evidence-based HR.