Z tego artykułu dowiesz się:
Siatka wynagrodzeń (zwana także siatką płac lub taryfikatorem wynagrodzeń) to oparta na założeniach polityki płac struktura wynagrodzeń finansowych. Prawidłowo skonstruowana siatka powinna być wewnętrznie spójna, uwzględniać różnice wagi poszczególnych stanowisk i hierarchię wewnętrzną organizacji[1]. Tego rodzaju regulacje oparte na jasnych zasadach ułatwiają uporządkowanie i administrowanie systemem wynagrodzeń. Siatki płac to jednak nie tylko przydatne narzędzie w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Dzięki przejrzystości wynagrodzeń oraz pogrupowaniu ich – między innymi ze względu na doświadczenie – znacznie łatwiej przyjdzie nam przygotowanie oferty finansowej dla kandydata na stanowisko w naszej firmie. Siatki wynagrodzeń służą do wskazania rozpiętości widełek płacowych dla poszczególnych stanowisk. Z siatek płac możemy też dowiedzieć się, jakie są zależności pomiędzy pracownikami w firmie i w zespołach i na podstawie tej wiedzy sprawnie zarządzać budżetami.
Twoja firma zdecydowała się na wprowadzenie siatki płac? To świetnie! Ale jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Choć siatki w organizacjach będą się z pewnością różniły, kilka kroków pozostanie uniwersalnych:
To pozwoli Ci na stworzenie grup stanowisk. Nie musisz budować jednej siatki płac dla wszystkich pracowników – możesz rozdzielić je na poszczególne grupy.
Można, a nawet trzeba! Wynagrodzenia zmieniają się pod wpływem wielu czynników, dlatego warto regularnie weryfikować założenia siatki w Twojej organizacji, zestawiając je z realiami rynkowymi. Rosnąca inflacja i presja podwyżkowa także powinny być uwzględnione w siatce płac – tego z pewnością oczekują dziś pracownicy. Ale nie tylko aspekty zewnętrzne mają wpływ na modyfikacje w kwestii wynagrodzeń. Równie ważne są zmiany wewnątrz organizacji, restrukturyzacje czy rozbudowywanie zespołów. Pamiętaj, by systematycznie sprawdzać adekwatność siatki wynagrodzeń względem stawek rynkowych i nie obawiaj się korekt. To nie tylko potrzebne działanie, ale także pozytywnie postrzegane przez osoby zatrudnione w Twojej organizacji.
Dobrze zaprojektowana, uporządkowana i przemyślana siatka wynagrodzeń to podstawa w większości cieszących się uznaniem wśród pracowników, nowoczesnych przedsiębiorstw. Powszechny wzrost świadomości i coraz powszechniej wprowadzane regulacje w tym zakresie stanowią ważny element antydyskryminacyjnej polityki płacowej. Pracownicy dziś chcą równego traktowania w miejscu pracy. Przejrzystość wynagrodzeń to jednak już nie tylko oddolna potrzeba osób zatrudnionych. Po wejściu w życie unijnej dyrektywy dotyczącej równości wynagrodzeń i transparentności płac przejrzystość płac stanie się wszechobecnym standardem. Zasady równego traktowania wyrażające się w przejrzystych regulacjach wynagrodzeń warto wprowadzić jednak w swojej organizacji już dziś.
Siatka wynagrodzeń daje pracownikom poczucie transparentności, szczerości i sprawiedliwości w miejscu pracy. Wiąże się też z tak ważnym – szczególnie w obecnych ekonomicznych nastrojach – poczuciem stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego, gdyż umożliwia to lepsze planowanie domowych budżetów.
Wiedza, z jakim wzrostem zarobków wiąże się awans, to dobry sposób na motywację do rozwoju w strukturach organizacji. Pracownik ma poczucie, że jego umiejętności są adekwatnie gratyfikowane oraz ma świadomość, z jakimi korzyściami finansowymi wiąże się ich poszerzanie. Ta przejrzystość to także sygnał, że pracodawca ceni sobie szczerą i otwartą komunikację oraz traktuje pracowników jak partnerów.
Regularne aktualizacje transparentnej siatki w zgodzie ze stawkami rynkowymi to nie tylko ważny element skutecznej i spójnej strategii motywacyjnej dla obecnych pracowników. Tego rodzaju regulacje pozytywnie wpływają na konkurencyjność organizacji na rynku pracy. A to sposób, by nie tylko przyciągnąć, ale także zatrzymać największe talenty.
Wprowadzenie siatki płac w przedsiębiorstwie pozwala na sprawne zarządzanie finansami i zasobami ludzkimi w zgodzie z antydyskryminacyjną równościową polityką – pożądaną przez pracowników i będącą standardem w nowoczesnych organizacjach.
Poprzedź budowę siatki płac szczegółowym researchem wewnętrznym i benchmarkingiem wynagrodzeń.
Nie bój się zmian. Pamiętaj o regularnych aktualizacjach i korektach siatki płac, a będziesz mógł cieszyć się zmotywowanymi pracownikami, zmniejszoną rotacją i korzystnym wizerunkiem wśród najlepszych kandydatów na rynku pracy.
[1] Encyklopedia Zarządzania, https://mfiles.pl/pl/index.php/Taryfikator_p%C5%82ac [dostęp: 27.02.2022].