Nowe możliwości i perspektywy. Podsumowanie konferencji Wyzwania HR Online 2021

  • today wt, 5 Paź 2021
Za nami rok pełen lekcji. Organizacje, a w nich ludzie, zostały z dnia na dzień wrzucone w nieznany świat realiów, o których wcześniej myślano w kontekście zmian na przestrzeni najbliższych lat. Mimo tego początkowo twardego zderzenia z nowym, pracodawcy szybko przestawili się na tor adaptacyjny. Czy zatem mimo dużych zmian, osiągnęliśmy małą stabilizację? Zapraszamy do lektury krótkiego podsumowania kolejnej edycji Wyzwań HR.

I tak procesy rekrutacyjne przeniosły się do Internetu, firmy przyswoiły tryb pracy zdalnej lub hybrydowej, on- i offboardingi mają miejsce online, menadżerowie hartują ciągle swój leadership i zarządzają zespołami rozproszonymi, polityki rozwojowe przechodzą jeśli nie rewolucję, to przynajmniej renowację, stare benefity robią miejsce nowym, wizerunek pracodawców podlega rekonstrukcji, a digitalizacja HR przyspiesza. Pierwsza fala zmian przetoczyła się już niewątpliwie przez rynek pracy, a praktycy HR, liderzy, właściciele firm są już bogatsi o bardzo świeże doświadczenia. I choć obecne, nadal niepewne realia dla wielu organizacji stanowią nieustające wyzwanie, pojawia się poczucie małej stabilizacji.

Im dalej jednak w „nowe”, tym więcej rodzi się pytań – o przyszłość, długofalowe działania. O to, czy i jak powiedzieć „sprawdzam” tak w organizacji, jak i we własnym działaniu. Dlatego też, jak co roku, podczas konferencji Wyzwania HR wzięliśmy pod lupę kilka takich newralgicznych obszarów i wspólnie z prelegentami i prelegentkami szukaliśmy odpowiedzi na (nie zawsze wygodne) pytania.

Jakie tematy zostały wzięte na organizacyjny i HR-owy tapet?


Zmiana, która w nowej normalności nie oszczędziła nikogo. Można powiedzieć, że obecnie to codzienność. Niezależnie od wielkości organizacji, zdolność do zarządzania zmianą to podstawowa kompetencja wewnątrz firmy. Natalia de Barbaro, psycholożka-socjolożka z 25-letnim doświadczeniem w pracy z biznesem i autorka książki „Czuła przewodniczka”, w swojej prelekcji otwierającej konferencję nakreśliła, w jaki sposób HR może wspierać organizację i jej liderów w skutecznym wprowadzaniu zmian, przewidywaniu i minimalizowaniu skutków ubocznych oraz mentalnym przestawianiu się na nowe tory, a także jak przygotować grunt pod konieczne w organizacji zmiany oraz co zrobić, by wewnętrzny opór nie zniweczył planów. Wskazała również, czym różnią się poszczególne fazy implementacji zmiany i o co warto zadbać podczas każdej z nich, by finalnie również przekonać… nieprzekonanych.


Obietnica pracodawcy i jego marki w procesie weryfikacji. Wszelkie działania employer brandingowe to składanie obietnicy – wrażeń, doświadczeń oraz możliwości związanych z miejscem pracy. To też komunikacja o relacjach z kandydatami i pracownikami, aci coraz częściej mówią: „sprawdzam” I weryfikują deklaracje pracodawców o tym, że „ludzie są najważniejsi”. Aby zbudować i utrzymać dobrą markę pracodawcy na rynku warto zadbać o to, aby deklaracje stale miały pokrycie w rzeczywistości. Jak to zrobić? Prowadzić regularny audyt. Meandrami i receptami, jak robić to z głową i uważnością na odbiorców, mówiła Paulina Mazur, Konsultantka HR, propagatorka odpowiedzialnego EB i autorka bloga PaulinaMazur.com.


Prywatność i wpływ zmiany jej definicji na pracę online. Prywatność to jedno z praw, które jako ludzkość nazwaliśmy jako pierwsze. Rozwój społeczeństwa cyfrowego, pogłębionych mechanizmów gromadzenia danych (w tym z wykorzystaniem algorytmów) oraz pandemia całkowicie przedefiniowały pojęcie prywatności. Po raz pierwszy, znaczenie prywatności jednocześnie w naszym życiu jednocześnie spada i wzrasta. O tym, jak przedsiębiorcy i HR-owcy odnajdują się, a jak powinni znaleźć się w tej rzeczywistości oraz jak połączyć moralne i etyczne wyzwania związane z dzisiejszą koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa – zwłaszcza bezpieczeństwa w pracy i w organizacji – opowiadał dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i prezes Instytutu Lema.


Wizerunek przedstawicielek i przedstawicieli działów HR i waga jego spójności na zewnątrz i wewnątrz organizacji. Czy czas trwającej pandemii i związanych z tym wyzwań to właściwy moment na branie pod lupę i dbałość o wizerunek własny? Dlaczego nie można (a przynajmniej nie warto) zapominać o dbałości o personal brand i odkładać go na wieczną półkę „ważne, ale nie pilne” i jak to wpływa na markę organizacji jako pracodawcy, rozmawiały Karolina Piekus, PR-owiec z krwi i kości, prowadząca od 10 lat agencję Concept PR, i Iga Pazio, redaktor naczelna Kompendium HR i serwisu wyzwaniaHR.pracuj.pl.


Rozwój kompetencji w organizacjach i poszerzanie wiedzy adekwatnie do czasu zmian. Rewolucje zachodzące w naszym otoczeniu wymagają zmiany podejścia do nauki, także w organizacjach, bowiem pracodawcy muszą nauczyć się mapować. O tym, jakie ścieżki rozwoju mogą rozpatrywać firmy, czym jest w praktyce jest reskilling & upskilling, na czym dziś polega corporate learning i co wybrać z szerokiego wachlarza rozwiązań edukacyjnych, mówiła Jowita Michalska, założycielka i CEO Digital University, ambasadorka Singularity University Warsaw Chapter.


Empatyczna rozmowa rekrutacyjna & diagnoza potencjału kandydata. Tradycyjna rozmowa z aplikującą do organizacji osobą może przynieść konkretny zestaw danych o kandydacie. Jednak czy branie pod uwagę jedynie suchych danych pozwoli na pełną diagnozę potencjału? Na temat tego, jak wystrzegać się rekrutacyjnej sztampy, włączyć empatię i wrażliwość do rozmów i finalnie dowiedzieć się od kandydata “więcej”, niż jest to napisane w jego CV, dzieliła się wiedzą dr Joanna Telus, dr nauk społecznych; mediator, konsultant, doradca personalny i zawodowy, facylitator.


Efektywna praca zdalna i hybrydowa, prawo i przepisy a szacunek do prywatności pracownika. Co właściwie przepisy mówią o pracy zdalnej i hybrydowej i jakie środki może wykorzystać pracodawca przy kontroli pracy pracownika na home office? Co w praktyce oznacza elastyczny czas pracy? Jak rozliczać nadgodziny na home office? Na te i inne pytania dotyczące meandrów prawnych w organizacji pracy na nowo z uwagą na prawo do prywatności odpowiadała mec. Elżbieta Niezgódka, adwokatka i inicjatorka Woman Labour Matters, pierwszego w Polsce projektu społecznego wspierającego kobiety w trudnych sytuacjach w pracy.


I finalnie: wspierające środowisko pracy. Rynek pracy i eksperci HR nieustannie poszukują skutecznych metod i narzędzi budowania angażującego środowiska pracy tak, aby to ostatnie faktycznie odpowiadało na potrzeby pracowników. O trendach, które nie tylko globalnie – ale i lokalnie – kształtują pracę w HR oraz zmieniają rolę HR-owca w organizacji, rozwiązaniach, które wspierają HR oraz dlaczego warto je wdrożyć w Twojej firmie i praktyczne przykładach zastosowania najnowszych technologii w tym obszarze mówił Maciej Noga, przedsiębiorca, inwestor, ekspert obszaru HR Tech, współtwórca Grupy Pracuj oraz wielu funduszy inwestycyjnych.


Tak w (bardzo dużym) skrócie prezentowała się konferencja Wyzwania HR Online 2021 – poza znamienitymi ekspertkami i ekspertami i Michałem Zalewskim, który prowadził wszystkich przez meandry agendy, Sandrą Osipiuk-Sienkiewicz, która prowadziła warsztaty oddechowe, gościliśmy również w trakcie transmisji na żywo ponad 500 uczestniczek i uczestników, a także grono 9 partnerów strategicznych wydarzenia:Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznej edycji Wyzwań HR – zespołowi projektowemu, ekipie realizującej transmisję ze studia DKV, prelegentom i prelegentkom, zacnemu gronu kilkuset uczestniczek i uczestników :).

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Zobacz podobne

Rusza VIII edycja konkursu HR Dream Team!

Konkurs HR Dream Team od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem zespołów i branży HR. To idealna przestrzeń na docenienie i wyróżnienie projektów małych, średnich i dużych firm.

Nowy model pracy i rekrutacji. Czy masz wszystko, aby przyciągać największe talenty?

Czy naprawdę nikt nie szuka pracy? Dlaczego znalezienie pracownika tak długo trwa? Nie da się zliczyć na palcach, ilu pracodawców zadaje sobie takie pytanie. A czy rzeczywiście tak jest, że wszyscy ludzie są zatrudnieni na tak dobrych posadach, że ani myślą to zmieniać? Oczywiście, że nie.

Kiedy programista i programistka idą na branżową emeryturę?

Duże wymagania, trudne i często zakończone niepowodzeniem rekrutacje i wysokie ryzyko utraty ważnych talentów – szukanie i zatrudnianie specjalistów z branży IT nie jest łatwe. Ale pośród wielu wyzwań, jakie przed pracodawcami i wspierającymi ich działami HR stawiają programiści i programistki, póki co nie ma obawy przed odchodzeniem pracowników na emeryturę. Ale czy na pewno? Czy liczy się tylko zapisana w ustawie granica wieku? Być może do odejścia na „emeryturę” wystarczy pasja lub oszczędności, które przecież jest z czego odkładać? Albo tak częste dzisiaj wypalenie zawodowe.

Krótsza praca, szczęśliwszy pracownik, czyli czterodniowy dzień pracy w IT?

Mniej stresu, więcej czasu na swoje pasje, mechanizm ochrony przed wypaleniem zawodowym, zadowolona rodzina, z którą wreszcie można spędzić więcej czasu, szansa na dłuższy i bardziej jakościowy odpoczynek oraz dowiedziony badaniami wzrost produktywności i zaangażowania pracowników – to tylko część zalet czterodniowego tygodnia pracy. Co więcej, wydaje się on idealnym rozwiązaniem na przyciąganie talentów z ultra konkurencyjnego rynku pracy w branży IT, gdzie pracownicy ponad wszystko cenią sobie elastyczność pracy. Czy zatem skoncentrowany tydzień roboczy to benefit przyszłości dla programistów?