NieDoOminięcia #3. Lektury, wydarzenia i nie tylko

  • today wt, 15 Gru 2020
  • person Iga Pazio
  • bar_chart 1276 wyświetleń
Zapraszamy na ostatnie zestawienie w tym roku. Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.
Ho, ho, ho... już prawie, prawie. Ale zanim przejdziemy do życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia, zapraszamy Was do lektury kolejnego zestawienia z cyklu „Nie do ominięcia”. Grudzień to czas podsumowań, wyznaczania trendów i planowania działań na kolejny rok. Dlatego w tym miesiącu proponujemy Wam kilka ciekawych publikacji, które z jednej strony analizują i podsumowują kluczowe zdarzenia i ich długofalowy wpływ na branżę, z drugiej są źródłem wartościowej i praktyczne wiedzy – swego rodzaju „narzędziownikiem” – dla każdego HR-owca.
Grudniowy cykl „Nie do ominięcia” rozpoczniemy od wyznaczającego kierunki rozwoju HR na kolejne lata raportu „The Future of Work is Now” – będącego podsumowaniem webinaru na temat przyszłości pracy, w którym udział wzięli Priyanka Jain i Theo Roos z firmy analitycznej Pymetrics. Waszej uwadze polecimy również wnioski z badania Jobhouse i Great Digital o poczuciu szczęścia w pracy oraz świeżo wydaną książkę Piotra Stohnija o przywództwie i zarządzaniu międzypokoleniowym zespołem w organizacji „Koniec Alfabetu”. A na zakończenie serwujemy również darmowe 3 ebooki od Mai Biernackiej z BeeDifferent dotyczące komunikacji wewnętrznej oraz materiał przygotowany przez Remote How Academy, zawierający porady na temat wspierania zespołu podczas pracy zdalnej. Zapraszamy do lektury.
Przyszłość pracy już dzisiaj? The future of work is now | Pymetrics „Otwarcie biur będzie naszą decyzją. Jednak, to czy i kiedy wrócą do nich pracownicy – zależeć będzie od nich samych”. Taki anonimowy wpis pojawił się w maju 2020 roku na Twitterze. Oddaje on dobrze ten aspekt „covidowej rewolucji”, która nastąpiła w tym roku. Zdaniem ekspertów Pymetrics pandemia jedynie przyspieszyła obserwowane wcześniej trendy, dlatego postanowili przybliżyć 7 najważniejszych ich zdaniem zjawisk mających wpływ na rynek i sposoby pracy. W publikacji znajdziecie zatem informacje nt. postępującej w HR automatyzacji, koniecznych kompetencji technologicznych, trwającej całe życie edukacji, coraz bardziej „pokręconych” ścieżek kariery, ruchomego wieku emerytalnego, poszukiwania i wybierania właściwej pracy (a nie tej dostępnej) oraz mobilności. Raport możecie bezpłatnie pobrać ze strony: https://www.pymetrics.ai/pygest/the-future-of-work-is-now-the-promise-of-technology

Polacy a poczucie spełnienia zawodowego

Szczęście w pracy Polaków w 2020 | Jobhouse i Great Digital

Po przeanalizowaniu wyników Pymetrics na temat przyszłości pracy, zachęcamy Was do zapoznania się z najnowszym raportem Great Digital i Jobhouse na temat „Szczęścia w pracy Polaków w 2020 roku”. Chociaż rok 2020 nie da się określić jako szczęśliwy, poczucie zadowolenia z wykonywanej pracy wśród Polaków... wzrosło! Zaskakujące, prawda? Co dodatkowo intryguje to fakt, że wzrost ten zanotowano nie tylko w przypadku osób, które nie planują zmiany pracy, ale również tych, które rozważają taką możliwość. Co więcej, aż 86% Polaków wskazało dobre wynagrodzenie jako motywator, natomiast dla ponad 70% istotną rolę odgrywają relacje z przełożonymi oraz poczucie sensu wykonywanej pracy. W raporcie nie mogło zabraknąć informacji na temat samopoczucia w czasie pandemii oraz oceny działań wdrożonych przez firmy. Raport znajdziecie tu: https://www.jobhouse.pl/szczesliwy-pracownik-to-lepszy-pracownik-wyniki-4-edycji-badania-szczescie-w-pracy-polakow,642,pl.html

Pokolenie X,Y,Z – czyli jak współpracować efektywnie?

Koniec alfabetu | Piotr Stohnij 

Kolejną wartościową lekturą, którą polecamy Waszej uwadze, jest książka Piotra Stohnija pt.: „Koniec alfabetu”. Chociaż mogłoby wydawać się, że tematyka pokoleń w organizacji została dokładnie zbadana zarówno przez psychologów, jak i socjologów, w poszczególnych analizach brakuje przykładów odnoszących się do konkretnych sytuacji. A przecież konflikty wynikające z różnic w wychowaniu są na porządku dziennym. Jak więc wykorzystać różnorodność pracowników, aby móc skutecznie osiągać cele firmowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w w.w. książce. To praktyczny zbiór porad, jak wykorzystywać w biznesie atuty poszczególnych generacji, a także jak usprawnić pracę zespołu. Dodatkowo, zebrane przykłady pochodzą zarówno od małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw, zatem każdy będzie mógł znaleźć adekwatne do swojej firmy rozwiązania. Więcej informacji na temat książki znajdziecie na stronie: https://koniecalfabetu.pl/

BeeDifferent - czyli jak komunikować się z pracownikami?

ebooki | Maja Biernacka

Nie ma lepszego czasu na podnoszenie kompetencji niż mroźne, grudniowe wieczory. Dlatego też przychodzimy do Was z kolejnymi propozycjami 3 darmowych ebooków autorstwa Mai Biernackiej. Jeśli szukacie informacji na temat narzędzi komunikacji oraz sposobów zachęcenia pracowników do korzystania z intranetu, te ebooki są dla Was. To praktyczne wskazówki, zawierające sprawdzone metody oraz porady ekspertów na temat tego, jak skutecznie przekazywać informacje wewnątrz zespołu i w organizacji. Ebooki można bezpłatnie pobrać na stronie: https://beedifferent.pl/blog/moje-3-bezplatne-ebooki

Wspieranie rozproszonych zespołów

The Ultimate Guide to Remote Team Building Activities

Na zakończenie kolejnego odcinka z cyklu „Nie do ominięcia” mamy dla Was pozycję „must-read”. Zapoznajcie się z “The Ultimate Guide to Remote Team Building Activities”, ebookiem przygotowanym przez zespół Remote How, startupu, który specjalizuje się w szkoleniach z obszaru zarządzania rozproszonym zespołem i organizacji pracy zdalnej. Według wielu ekspertów hybrydowy model pracy – łączący zarówno pracę zdalną, jak i stacjonarną – zostanie z nami na dłużej (lub już na zawsze), zatem zarządzanie zespołem zdecydowanie nie jest tylko etapem przejściowym i nadal warto takie kompetencje rozwijać w organizacji. Z ebooka dowiecie się, dlaczego nie warto zaniedbywać podtrzymywania relacji w wirtualnych teamach, jakie cechy i umiejętności są ważne w pracy zdalnej oraz porady, jak zwiększyć skuteczność pracy online. Materiał jest dostępny na stronie: https://remote-how.com/guide/remote-team-building
Kolejne zestawienie „Nie do ominięcia” przywita Was już w nowym - oby nieco łaskawszym dla nas - 2021 roku. Z pewnością jeszcze wiele wydarzeń pozostanie dostępnych jedynie online, ale dzięki nam nie przegapicie tych najciekawszych.
Iga Pazio
Redaktor naczelna Kompendium HR i serwisu wyzwaniaHR.pracuj.pl. Autorka cyklicznego badania "HR-owca portret własny", programów merytorycznych konferencji Wyzwania HR i innych inicjatyw branżowych. Entuzjastka dzielenia się wiedzą, branży HR i data driven content. B2B Marketing Communications Manager, w Grupie Pracuj od 2010 roku.

Zobacz podobne

NieDoOminięcia #9. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Zapraszamy na kolejne zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.

NieDoOminięcia #8. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Zapraszamy na kolejne zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.

NieDoOminięcia #7. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Zapraszamy na kolejne zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.

NieDoOminięcia #6. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Zapraszamy na marcowe zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.