NieDoOminięcia #5. Lektury, wydarzenia i nie tylko

  • today pon, 1 Lut 2021
  • person Iga Pazio
  • bar_chart 1222 wyświetleń
Zapraszamy na lutowe zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.
Jak co roku zima zaskoczyła drogowców... ale my nie zostawimy Was nieprzygotowanych. Dlatego już teraz zapraszamy na kolejne zestawienie z cyklu „Nie do ominięcia”, a w nim ciekawe poradniki, inspirujące raporty oraz wywiady z ekspertami, których po prostu nie możecie ominąć.  Lutowy odcinek „Nie do ominięcia” w całości poświęcamy kwestiom pracowniczym. Tym razem przychodzimy do Was z raportem Deloitte „May the workforce be with you”,  najnowszym wydaniem Edelman Trust Barometer oraz wskazówkami odnośnie employee experience przygotowanymi przez uznanego analityka HR - Josha Bersina. Waszej uwadze polecamy również wywiad na temat wyzwań związanych z digitalizacją przeprowadzony z 21 menedżerami oraz krótki poradnik, jak stworzyć interesujący i angażujący intranet na miarę naszych czasów!

Ludzka twarz pracownika?

RAPORT: Deloitte | The voice of European workforce 2020

Jak pandemia wpłynęła na pracowników? Jakie wyzwania stoją przed liderami? To tylko nieliczne pytania, na które wielu z Was nieustannie poszukuje odpowiedzi. Dlatego warto zapoznać się z raportem The voice of European workforce 2020 przygotowanym przez Deloitte. To kompleksowa analiza odpowiedzi ponad 10 tys. zatrudnionych z 7 europejskich krajów, na podstawie której można zastanowić się nad tym, który model pracy będzie bardziej efektywny oraz czy strategia organizacyjna firmy była skuteczna podczas kryzysu. Chociaż dla ponad połowy respondentów przystosowanie się do nowej sytuacji nie stanowiło większego wyzwania, badani wskazują, że zmiana nie dotyczyła jedynie miejsca pracy, ale ogólnego sposobu jej wykonywania. Niecałe 36% pracowników mających jasny cel oraz większy zakres autonomii w podejmowaniu decyzji napotkało trudności w adaptacji, podczas gdy ponad połowa respondentów z nierozproszonego środowiska pracy miała problem z dostosowaniem się do co najmniej jednej zmiany. Postępująca transformacja cyfrowa pokazała również, jak ważne jest indywidualne podejście oraz zwrócenie uwagi na ludzkie potrzeby i aspekty. Dobre samopoczucie pracownika nie tylko wpływa na satysfakcję, ale także na zaangażowanie w pracę. Brzmi ciekawie? Więcej informacji: https://pl.register-deloittece.com/forms/registration.html?docid=263&_ga=2.59126052.889853810.1610530311-1140563406.1606740003

Poziom zaufania a pandemia

RAPORT: Edelman | Edelman Trust Barometer

Kolejnym raportem , którego bez wątpienia nie możecie ominąć, jest tegoroczna edycja Edelman Trust Barometer. Ponad 33 tys. respondentów z 27 krajów odpowiadało na pytania związane z prawie każdym aspektem życia codziennego. I chociaż mogłoby się wydawać, że pandemia miała negatywny wpływ na biznes, to właśnie przedsiębiorcom ufamy najbardziej i wierzymy, że powinni bardziej zaangażować się w sprawy społeczne. Aż 86% ankietowanych wskazało, że CEO powinni wypowiedzieć się w kwestiach związanych z pandemią czy automatyzacją, a ponad połowa, że to właśnie biznes powinien zapełnić lukę informacyjną. Z kolei ponad ¾ respondentów postrzega swojego pracodawcę jako najbardziej godnego zaufania, podczas gdy 60% uważa, że zatrudniający jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Chcecie dowiedzieć się więcej? Raport jest dostępny do pobrania na stronie: https://www.edelman.com/sites/g/files/aatuss191/files/2021-01/2021-edelman-trust-barometer.pdf

Feedback w nowym modelu

Artykuł: A new model for employee experience: continuous response | Josh Bersin

Pozostajemy w temacie pandemii i przechodzimy do artykułu przygotowanego przez Josha Bersina na temat employee experience. Z pewnością sprawdzanie poziomu zaangażowania wśród zatrudnionych jest istotne, ale w tak szybko zmieniającym się świecie ważniejsze wydaje się pozyskiwanie informacji zwrotnej. Według badań jedynie 42% pracodawców podejmuje natychmiastowe działania na podstawie feedbacku. Jak więc zadbać o pracowników? Z artykułu dowiecie się, czym jest model ciągłego reagowania oraz jak wielkie, światowe firmy - jak na przykład Johnson and Johnson -przewidują stale zmieniające się potrzeby pracowników.  Tylko 3 kroki dzielą nas od skutecznego zastosowania strategii ciągłego reagowania. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Najbardziej pożądane kompetencje u pracowników?

Artykuł: „21 menedżerów o digitalizacji. Wyzwań nie brakuje” | Puls HR

Z tematu pandemii przechodzimy do procesu digitalizacji. Jak zmieni się profil idealnego kandydata? Co można zrobić, aby zachęcić zespoły do współpracy? Z pomocą przychodzi artykuł „21 menedżerów o digitalizacji. Wyzwań nie brakuje” na stronie PulsHR. To komentarze zawierające praktyczne porady osób zarządzających HR z różnych branż, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z postępem technologicznym oraz radzą, jak efektywnie wdrażać nowe rozwiązania. Chociaż kompetencje cyfrowe zyskują na znaczeniu, jedynie 44% Polaków według Komisji Europejskiej je posiada. Również przejście na pracę zdalną ujawniło braki i pokazało, że firmy muszą przygotować się na nowe wyzwania. Jakie? Zajrzyjcie do artykułu. Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/21-menedzerow-o-digitalizacji-wyzwan-nie-brakuje,78557,0,93584.html

Intranet, czyli jak stworzyć angażującą komunikację dla pracowników?

Intranet na 2021 rok – sprawdź, co MUSI zawierać (część 1) | Maja Biernacka

Po przeczytaniu wywiadu, zdecydowanie warto zapoznać się z krótkim, przygotowanym przez Maję Biernacką we współpracy z innymi ekspertami, poradnikiem, jak powinien wyglądać intranet w 2021. Chociaż wydawałoby się, że obecne narzędzia technologiczne ułatwiają stworzenie interesującego portalu wewnętrznego, nie jest to tak oczywiste. Problemem nie jest jedynie zastosowanie starych, dobrze sprawdzonych metod - takich jak liczne załączniki PDF i grafiki JPG, ale głównie brak interaktywnych platform oraz wyszukiwarek. Podczas pracy zdalnej, gdy nie możemy przyjechać do biura, zdobycie informacji powinno być prostsze i nie zajmować wiele czasu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak możecie zmienić swój intranet, koniecznie zapoznajcie się z artykułem. Artykuł dostępny jest na stronie: https://beedifferent.pl/blog/intranet-na-2021-rok-sprawdz-co-musi-zawierac-czesc-1

Inteligencja emocjonalna oczami psychologa

Podcast: First Person Plural: EI & Beyond | David Goleman

Na koniec dzisiejszego odcinka polecamy Wam cykl podcastów Davida Golemana, który wraz ze swoim synem postanowił opowiedzieć więcej o inteligencji emocjonalnej. To doskonała okazja, aby usłyszeć od guru tego obszaru, czym tak naprawdę są emocje oraz jaki wpływ mają na nasze codzienne życie. Z podcastów dowiecie się, jaki związek ma poczucie celu z wellbeingiem oraz jak można wykorzystywać wiedzę o emocjach w biznesie. Brzmi interesująco? Podcasty są dostępne na stronie: https://www.keystepmedia.com/first-person-plural/
Już za miesiąc zapraszamy na kolejne zestawienie!
Iga Pazio
Redaktor naczelna Kompendium HR i serwisu wyzwaniaHR.pracuj.pl. Autorka cyklicznego badania "HR-owca portret własny", programów merytorycznych konferencji Wyzwania HR i innych inicjatyw branżowych. Entuzjastka dzielenia się wiedzą, branży HR i data driven content. B2B Marketing Communications Manager, w Grupie Pracuj od 2010 roku.

Zobacz podobne

Od informacji do decyzji: w inteligentnym biurze potrzebujemy praktycznych danych

W ciągu ostatniego roku model hybrydowy stał się podstawą przyszłości pracy. Wkrótce pracodawcy będą musieli dysponować biurami, które nie tyle umożliwiają pracę w takim modelu, co będą z nim w pełni zintegrowane. Wspierając dobre samopoczucie i zwiększając oszczędności i wydajność, biuro będzie środowiskiem, w którym pracownicy naprawdę będą chcieli przebywać.

Sekret korporacji odnoszących sukcesy: Wellness w miejscu pracy

Interesuje Cię, w jaki sposób Heineken, HRM i inne globalne organizacje poprawiły zdrowie i samopoczucie swoich pracowników i utrzymały ich zaangażowanie nawet w trudnych czasach COVID?

Opiekuńcza korporacja w hybrydowej rzeczywistości

Pandemia COVID-19 przedefiniowała nasze życie, zarówno to prywatne, jak i zawodowe. Niektóre ograniczenia i utrudnienia w „normalnym” – jak postrzegaliśmy je przed marcem 2020 roku – funkcjonowaniu pozostaną z nami na dłużej. Pytanie, jak szybko i jak sprawnie dostosują się do nich polscy pracodawcy. Od tego jak zadbają o swoich pracowników, będzie zależało utrzymanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz zespołów przez nich tworzonych.

5 wyzwań działów HR w nowej rzeczywistości – jak wellbeing pomaga im sprostać?

Pandemia dla działów HR była niczym rollercoaster – w wielu firmach testowano nowe modele pracy, dokonywano zmian kadrowych czy szukano sposobów na to, by mimo pandemii zespół nie tracił motywacji i satysfakcji z pracy. Wszystko to w zawrotnym tempie i z ogromnymi zwrotami akcji, zależnymi od pandemicznej sytuacji. Dziś większość HRowców ma już wypracowane sposoby na to, by sprawnie poruszać się w nowej, covidowej rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że skończył się czas wyzwań – pandemia przewartościowała priorytety pracowników i zmieniła ich nawyki w zakresie pracy. Pojawiły się nowe potrzeby, na które działy HR muszą reagować.