Szkolenia offline czy online, a może… hybrydowe?

W ostatnich latach szkolenia online zdobyły wystarczająco dużo zwolenników, aby uzasadnić swoje istnienie obok stacjonarnych metod nauki języków. Czy musimy jednak dokonywać wyboru między jednym a drugim? A co, gdyby je połączyć?

Na pierwszy rzut oka treningi offline i online mogą wydawać się nie do pogodzenia. Okazuje się, że można je jednak skutecznie połączyć, wybierając hybrydowe rozwiązania szkoleniowe.

Szkolenia hybrydowe jako najlepsze rozwiązanie do pogodzenia szkoleń online i offline

W Berlitz obserwujemy zmiany na rynku edukacji i zauważyliśmy rosnące zainteresowanie hybrydową nauką wśród firm. Obserwując jak rozwija się rynek szkoleń językowych, jeszcze przed pandemią uważaliśmy, że będzie się on przesuwać w kierunku szkoleń online. W czasach, gdy ludzie żyją w ciągłym biegu i muszą wykonywać wiele zadań, nauka online staje się bardzo przydatna i wygodna. Szkolenia w tej formie zapewniają pracownikom dużą elastyczność, ponieważ mogą ukończyć kurs w dogodnym dla siebie czasie i w dowolnym miejscu.

Pomimo tych zalet, zauważyliśmy obawy na rynku, że za pomocą rozwiązań internetowych nie da się osiągnąć takich samych wyników, jakie można uzyskać dzięki szkoleniom stacjonarnym. Okazuje się, że firmy chcą korzystać z rozwiązań hybrydowych, które łączą naukę online z tradycyjnymi zajęciami w szkole.

W związku z tym, naszym podejściem do pogodzenia zalet obu tych metod treningowych jest szkolenie hybrydowe, które stanowi połączenie strategii online i offline. Jest to rozwiązanie win-win zaspokajające nowe potrzeby rynku oraz odpowiadające na obawy firm związane ze szkoleniami online. W ramach naszej innowacyjnej oferty edukacyjnej, wprowadziliśmy rozwiązanie hybrydowe Berlitz FLEX, które łączy indywidualne sesje coachingowe z lektorem i samodzielną naukę internetową.

Co to jest szkolenie hybrydowe?

Szkolenie hybrydowe to połączenie szkolenia w sali lekcyjnej z nauką online – czyli “blended learning”. Pracownicy mogą spotykać się co jakiś czas w biurze lub w sali lekcyjnej, a resztę materiału studiować we własnym zakresie na platformie e-learningowej.

Instruktorzy hybrydowi łączą najlepsze cechy obu metod, wykorzystując wyjątkowe zalety nauczania online, aby maksymalnie skrócić czas spędzony w klasie. Obejmuje to przesyłanie zadań, lektur i wykładów, i na platformę, do której student ma dostęp 24/7, a dzięki czemu czas zajęć można wykorzystać na interaktywne dyskusje.

Korzyści płynące ze szkolenia hybrydowego

Dzięki szkoleniu hybrydowemu uczniowie mogą korzystać z elastyczności, jaką oferuje kurs online, a jednocześnie mieć możliwość kontaktu z wykwalifikowanymi lektorami z całego świata podczas regularnych sesji lekcyjnych.

Kursy hybrydowe zapewniają także bardziej dynamiczne środowisko dla uczestników, ponieważ dodanie treści cyfrowych zwiększa interaktywność i zaangażowanie w zajęcia. Z naszego doświadczenia wynika również, że wprowadzenie do zajęć tzw. Grywalizacji, czyli połączenia elementu rozrywki z wewnętrzną rywalizacją, korzystnie wpływa na postępy uczestników w nauce.

Hybrydowy sposób nauki pozwala oswoić się ze zdalnymi kanałami komunikacyjnymi, za pomocą których większość osób obecnie wykorzystuje język. Dzięki temu, takie rozwiązanie najlepiej przygotowuje studentów do wykorzystywania języka w prawdziwym życiu.

Szkolenia hybrydowe zyskują na popularności, ponieważ pozwalają na bardziej spersonalizowane podejście do nauki. Dzięki rozwiązaniu hybrydowemu można zdecydować, ile czasu pracownicy mają poświęcić na naukę online, a ile na naukę w sali lekcyjnej, oraz skutecznie ten czas monitorować. Można też wybrać jakiego rodzaju treści mają być poznawane online, a jakie w czasie lekcji z instruktorem.

Wady szkolenia hybrydowego

Szkolenie hybrydowe łączy zalety szkoleń online i offline, ale też i ich wady, które należy rozważyć przed wprowadzeniem tego modelu w firmie. Choć walor osobisty szkolenia hybrydowego zapewnia lepsze interakcje interpersonalne między prowadzącymi i uczestnikami, może być on ograniczający dla tych, którzy nie mają możliwości uczęszczania na zajęcia z powodu napiętego grafiku lub odległości. Ponadto, niektóre osoby mogą nie mieć dostępu do komputerów lub łączy internetowych w domu lub w pracy. Inni mogą nie lubić z nich korzystać, ponieważ nie znają się na technologii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej metody szkolenia?

Jeśli chodzi o szkolenia, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Biorąc pod uwagę stale rosnącą różnorodność dostępnych opcji – od kursów indywidualnych i grupowych klasyczny e-learning i zyskujący na popularności blended learning – łatwo zostać przytłoczonym przez wybór.

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, czy szkolenia powinny odbyć się w trybie offline, online czy hybrydowym. Aby pomóc w podjęciu decyzji, warto zadać sobie trzy pytania.

1. Kto będzie uczestniczył w szkoleniu?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, szukając szkolenia, jest to, kto będzie w nim uczestniczył i jak duża będzie to grupa. Kursy online są bardziej odpowiednie do nauki indywidualnej i dla małych, zaangażowanych grup. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, w których uczestnicy nie mogą regularnie spotykać się osobiście. Sesje szkoleniowe online mogą być nagrywane i archiwizowane, dzięki czemu uczestnicy mogą w dowolnym momencie powrócić do ich treści. Z kolei szkolenia offline lepiej sprawdzają się w przypadku dużych grup. Mogą to być nowo zatrudnione osoby lub wszyscy pracownicy jednego działu w firmie. Zaletą szkolenia offline jest to, że uczestnicy mają możliwość interakcji twarzą w twarz z prowadzącym i ze sobą nawzajem.

2. Jaka będzie treść szkolenia?

Aby wybrać odpowiedni tryb szkolenia, należy rozważyć rodzaj jego treści. Czy będzie to szkolenie bogate w treści? Czy będzie się wiązało z dużą liczbą dyskusji? Czy potrzebna jest obecność trenera? Czy chcemy rozwinąć u pracowników umiejętności konwersacyjne czy raczej pisanie raportów?

Jeśli szkolenie będzie miało na celu rozwinięcie komunikacji werbalnej za pomocą interakcji z lektorem oraz między uczestnikami, to najlepszym rozwiązaniem może być metoda offline. Niekiedy celem szkolenia jest jedynie przyswojenie sobie prostej wiedzy. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się szkolenie online, zwłaszcza w trybie właściwym dla e-learningu: samodzielnego korzystania z materiałów i testowania swojej wiedzy.

3. Jak będziemy mierzyć postępy uczestników szkolenia?

Z naszego doświadczenia w Berlitz wynika, że skuteczny kurs językowy powinien zapewniać możliwość mierzenia postępów jego uczestników. Najlepszym sposobem mierzenia progresu jest stosowanie narzędzi, które śledzą zarówno czas spędzony na nauce, jak i postęp umiejętności językowych zdobywanych w miarę upływu czasu (np. mówienie, słuchanie).

Przy wyborze odpowiedniej metody szkoleń, należy więc rozważyć to, czy chcemy korzystać z biblioteki online czy z pełnowartościowego systemu e-learningowego. Jeśli celem jest, aby użytkownicy samodzielnie czytali zadane tematy, biblioteka online może być odpowiednim rozwiązaniem.

Jeśli jednak potrzebny jest kompleksowy system, który będzie śledził postępy i generował raporty, które pomogą w zarządzaniu programem szkoleń językowych w Twojej firmie, lepszym rozwiązaniem może być pełnowartościowy system e-learningowy. W tym przypadku, można wybrać różne rodzaje oprogramowania e-learningowego: systemy open source, własnościowe i hybrydowe.

Podsumowanie

Szkolenia hybrydowe to kompromis pomiędzy dwiema stronami tej samej monety. Wszystkie metody szkoleń – online, offline, lub hybryda – mają zarówno plusy, jak i minusy.

Ważne jest, aby wybrać metodę odpowiadającą potrzebom i celom firmy, i taką, która zmieści się w budżecie. Dlatego każdy powinien sam ocenić, w jakim stopniu każde z tych rozwiązań odpowiada kulturze organizacyjnej jego firmy. Niezależnie od tego, jakiej metody szkoleń językowych poszukujesz dla swoich pracowników, Berlitz ma rozwiązanie dla każdego.

Magdalena Czyż
Business Development Manager w Berlitz Poland. Od wielu lat związana z zarządzaniem relacjami klientów w sektorze B2B. Swoje doświadczenie zdobywała w pracy zarówno z małymi firmami, jak i międzynarodowymi korporacjami. W Berlitz wspólnie ze swoim zespołem odpowiada za rozwój segmentu korporacyjnego w całej Polsce.

Zobacz podobne

Agencja (nie) na medal

Dotarcie do największych talentów jest jednym z kluczowych celów dla organizacji. Część firm decyduje się go zrealizować przy współpracy z agencją rekrutacyjną. Agencja agencji jednak… nierówna.

Woman’s world. Miejsce, gdzie spotykają się dyskryminacja ze względu na płeć i wiek

Nie wiem, czy to kwestia wieku, jaki osiągnęłam czy okresu menopauzy, w jaką nieuchronnie weszłam, ale temat wieku kobiety w środowisku pracy stał się bliski memu sercu jak nigdy dotąd. Zawsze należałam do grupy tych „wojujących” kobiet, które w pocie czoła udowadniały swoją ciężką pracą i postawą, że kobieta to istna maszyna do zadań specjalnych, solidna, niezawodna i gotowa na poświęcenia.

Czas kandydata liczy się tak samo jak Twój

Dowiedz się, dlaczego warto domykać proces rekrutacji w jeden dzień. Czasy się zmieniły. My się zmieniliśmy. Nasza praca również. Postpandemiczna rzeczywistość pokazała nam dobitnie, że lokalizacja nie jest już główną determinantą w wyborze miejsca pracy. Wiedzą to zarówno kandydaci jak i pracodawcy, przez co konkurencja wzrosła do niewyobrażalnych rozmiarów.

Dobrostan pracownika a cele firmy – jak badać, planować i wdrażać?

Well-being to dla wielu organizacji nie moda, a stały element kultury. Ale jak go rozumieć i – co ważniejsze – co robić, by pracownicy faktycznie czuli się w firmie szczęśliwsi? O temacie w warstwie teoretycznej i pomysłach na praktyczną realizację działań na rzecz dobrostanu opowiada Aleksandra Rudnicka.