Przyszłość rynku pracy w latach 2025-2050. Nowe zawody i kompetencje

  • today pon, 28 Mar 2022
Automatyzacja, technologia cyfrowa i sztuczna inteligencja w ogromnym stopniu zmieniają krajobraz rynku pracy, przyczyniając się do powstawania nowych stanowisk, które nigdy wcześniej nie istniały. Niestety, czynniki te powodują również utratę wielu innych etatów, dlatego tak ważne dziś jest przekwalifikowywanie się i zdobywanie nowych kompetencji.

artykuł sponsorowany

Raport Światowego Forum Ekonomicznego i Boston Consulting sugeruje, że do 2025 roku na całym świecie całkowicie zniknie 89 milionów miejsc pracy. Technologia sprawi, że większość z nich stanie się przestarzała bądź kompetencje zostaną zastąpione przez automatyzację. Mając to na uwadze, kandydaci muszą zdobywać nowe umiejętności, jeśli chcą być konkurencyjni na nowym rynku pracy. By móc rozpocząć przygotowania, warto przyjrzeć się temu, czym jest ów nowy rynek pracy i jakie stanowiska pojawią się w niedalekiej przyszłości.

Kosmos i nowe technologie

W obliczu ostatnich wydarzeń nasza uwaga zwróciła się ku przemysłowi kosmicznemu. Jest to obszar, który zostanie poddany intensywnym eksploracjom i właśnie tam należy szukać nowych etatów. Stanowiskiem, które na pewno zyska na popularności, jest pilot kosmiczny. Najważniejszą kwalifikacją takiej osoby jest oczywiście określona liczba godzin w locie, ale, ponieważ mówimy o kosmosie, konieczne będzie doświadczenie w astrofizyce, astronomii i inżynierii. Jak możemy sobie wyobrazić, jest to jedna z najlepiej płatnych prac przyszłości.

Od kilku lat obserwujemy intensywny rozwój w obszarze nowych technologii i IT. Ten trend będzie jeszcze bardziej wyraźny, ponieważ operujemy na coraz bardziej zaawansowanych narzędziach i większych zbiorach danych, a nasz cyfrowy ślad nabiera znaczenia.

Jakie stanowiska IT pojawią się w przyszłości?

  • Wykorzystanie danych ewoluuje, więc praca analityka danych musi ewoluować razem z nimi. Eksperci twierdzą, że do 2025 roku prawie 30% danych będzie generowanych w czasie rzeczywistym, dlatego też pojawią się nowe stanowiska związane z ich analizą. Wśród nich będzie detektyw ds. danych.
  • W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. analizy kwantowego uczenia maszynowego, którzy są odpowiedzialni za badanie i opracowywanie najnowocześniejszych rozwiązań w celu zwiększenia szybkości i wydajności algorytmów systemowych. Jest to jeden z najważniejszych zawodów przyszłości, głównie ze względu na aspekt kwantowy, który będzie naszym kolejnym skokiem technologicznym.
  • Programowanie to kolejna umiejętność, która stała się jedną z najbardziej pożądanych przez firmy technologiczne i grupy badaczy. Umiejętność kodowania utoruje drogę do nowych miejsc pracy, dlatego już teraz warto brać pod uwagę zmianę kwalifikacji, ponieważ ten sektor będzie ewoluował i tworzył kolejne stanowiska, np. dla projektantów i programistów urządzeń wearables, czy specjalistów ds. blockchain.
  • Razem z dynamicznym rozwojem IT, na znaczeniu zyskają stanowiska etycznych hakerów i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, których zadaniem będzie szukanie luk i czuwanie nad bezpieczeństwem internautów, a także projektantów UX odpowiedzialnych za pozytywne doświadczenia cyfrowe i komfortowe używanie nowych interfejsów.
  • Również kandydaci zainteresowani specjalizacją w zakresie AI mają do wyboru wiele dróg — automatyzację, robotykę, programowanie algorytmów i inne dziedziny związane z matematyką, technologią, logiką i inżynierią. Bez wątpienia jest to grupa zawodów przyszłości.
  • Popularność zyska również stanowisko twórcy rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mixed reality. Chociaż niektóre formy VR są już popularne, technologia musi jeszcze zostać udoskonalona, a sprzęt tańszy. Warto zauważyć, że zmierzamy w tym kierunku — Epic Games właśnie dostało 1 miliard dolarów finansowania na stworzenie Metaverse. Twórcy VR, AR i MR znajdą zatrudnienie w wielu miejscach — od działów marketingu, po twórców gier wideo. Wirtualna rzeczywistość będzie kluczowa dla rynku pracy i całego społeczeństwa.
  • Kolejnym intensywnie rozwijającym się obszarem jest druk 3D. Chociaż to stosunkowo nowy sposób produkcji, wymaga on wysokiej specjalizacji, a najlepsi kandydaci do tej pracy to ci, którzy są zainteresowani procesem, organizacją i produkcją. Miejsca pracy dla specjalistów druku 3D znajdą się między innymi w sektorach inżynierii, architektury i urbanistyki.

Środowisko i społeczeństwo

Obok nowych technologii, obszarami zyskującymi na znaczeniu, są środowisko i zrównoważony rozwój. Już wkrótce ratowanie Matki Ziemi stworzy miliony miejsc pracy. Biorąc pod uwagę to, jak dużo inwestuje się w tematy „sustainability”, a także to, jak zdewastowane jest środowisko naturalne, takie zawody staną się bardzo popularne. Potrzeba tworzenia nowych systemów zarządzania środowiskiem i rozwiązań, aby pomóc planecie, jest niezaprzeczalna, dlatego warto wybrać zawód inżyniera środowiska bądź pokrewne.

Naukowcy szacują, że każdego roku ginie od 200 do 2000 gatunków, a fatalne skutki zmian klimatycznych mają podwoić te straty do 2040 roku. Istnieje technologia, która wkrótce pozwoli “wskrzesić” wymarłe gatunki, a wraz z nią pojawi się zapotrzebowanie na ożywicieli wymarłych gatunków (revivalistów). Od edycji genomu do ekstrakcji i syntezy nici DNA, osoby trudniące się ożywianiem wymarłych gatunków będą wkrótce w stanie odtworzyć organizmy i ponownie wprowadzić je do ich naturalnych siedlisk.

Genetyka to potężna dziedzina, która odnotuje znaczący wzrost nie tylko w przypadku ożywień. Chociaż edycja genów jest kontrowersyjnym tematem, może ona zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń zdrowotnych i znacznie poprawić jakość życia wielu ludzi. Ten olbrzymi krok wiąże się jednak z wieloma przeszkodami i pułapkami, które trzeba będzie rozwiązać za pomocą przepisów prawnych — to szansa dla ustawodawców i specjalistów ds. genetyki, prawa i etyki.

Przewiduje się, że do roku 2050 liczba osób w wieku 60 lat i starszych osiągnie ponad 2 miliardy. W miarę wydłużania się średniej długości życia dzięki technologii starzenie stanie się jednym z najważniejszych problemów społecznych. Kluczowa stanie się praca specjalistów towarzyszących osobom starszym czy walkerów/talkerów. Kompetencje potrzebne do realizowania tej pracy obejmują cierpliwość, empatię i umiejętności obserwacji — niezbędnych, by zobaczyć, czy starsza osoba nie doświadcza żadnych problemów emocjonalnych, takich jak depresja i lęk.

Wyraźnym trendem w zawodach przyszłości jest nauczanie online. Nauczyciele zaczęli dostrzegać potencjał klasy online, która pozwala im dotrzeć do większej liczby uczniów. Jest to szansa dla profesjonalistów, którzy chcą rozwijać swoją działalność w zakresie szerzenia wiedzy.

Obok online’owych edukatorów na znaczeniu zyskują digital influencerzy — obecni nastolatkowie często rozważają takie zawody. Razem z nimi wyrośnie potężna gałąź w postaci doradcy twórców. Już teraz istnieje wiele agencji i profesjonalistów, którzy dbają o kariery cyfrowych influencerów, a zapotrzebowanie rośnie w miarę pojawiania się nowych celebrytów.

Warto zauważyć, że doradztwo to obszar, który zyskuje na znaczeniu. Uzależniające działanie mediów społecznościowych i kanałów online według wielu ekspertów będzie głównym motorem obniżenia zdrowia psychicznego do 2030 roku. Osoby na nowych stanowiskach doradcy rehabilitacji cyfrowej będą mieli za zadanie pomóc ludziom zmniejszyć bądź ograniczyć ich cyfrową „nadkonsumpcję” i odzyskać ich życie z powrotem.

Do 2050 zwiększy się też zapotrzebowanie na wykwalifikowanych doradców pracy, którzy pomogą nam zmienić ścieżkę kariery i utrzymać się na rynku pracy. Ta perspektywa nie jest odległa, dlatego już dziś możemy zrobić krok w przyszłość, realizując kurs Digital Transformation Expert poziom 1, by dowiedzieć się, jak przebiega proces cyfryzacji, a także zyskać kompetencje umożliwiające sprawne poruszanie się w cyfrowym świecie. Dziś właśnie kompetencje cyfrowe pozwalają zdobyć przewagę — zwiększyć swoje szanse na awans, zmianę zawodu lub znalezienie nowej pracy.


autorka  |  Jowita Michalska  |  CEO Digital University. Jej życiową misją jest uzbrojenie polskiego rynku w niezbędne kompetencje cyfrowe. Założyła Digital University, organizację, której celem jest kształcenie ludzi w zakresie nowych technologii i transformacji cyfrowej.  Jowita jest także polską ambasadorką Singularity University.

Zobacz podobne

Agencja (nie) na medal

Dotarcie do największych talentów jest jednym z kluczowych celów dla organizacji. Część firm decyduje się go zrealizować przy współpracy z agencją rekrutacyjną. Agencja agencji jednak… nierówna.

Woman’s world. Miejsce, gdzie spotykają się dyskryminacja ze względu na płeć i wiek

Nie wiem, czy to kwestia wieku, jaki osiągnęłam czy okresu menopauzy, w jaką nieuchronnie weszłam, ale temat wieku kobiety w środowisku pracy stał się bliski memu sercu jak nigdy dotąd. Zawsze należałam do grupy tych „wojujących” kobiet, które w pocie czoła udowadniały swoją ciężką pracą i postawą, że kobieta to istna maszyna do zadań specjalnych, solidna, niezawodna i gotowa na poświęcenia.

Czas kandydata liczy się tak samo jak Twój

Dowiedz się, dlaczego warto domykać proces rekrutacji w jeden dzień. Czasy się zmieniły. My się zmieniliśmy. Nasza praca również. Postpandemiczna rzeczywistość pokazała nam dobitnie, że lokalizacja nie jest już główną determinantą w wyborze miejsca pracy. Wiedzą to zarówno kandydaci jak i pracodawcy, przez co konkurencja wzrosła do niewyobrażalnych rozmiarów.

Dobrostan pracownika a cele firmy – jak badać, planować i wdrażać?

Well-being to dla wielu organizacji nie moda, a stały element kultury. Ale jak go rozumieć i – co ważniejsze – co robić, by pracownicy faktycznie czuli się w firmie szczęśliwsi? O temacie w warstwie teoretycznej i pomysłach na praktyczną realizację działań na rzecz dobrostanu opowiada Aleksandra Rudnicka.