Holistyczne podejście do dbania o zdrowie pracowników

6 ważnych obszarów, których nie można pominąć, chcąc zwiększyć zaangażowanie i efektywność pracowników Pracodawcy, po doświadczeniach ostatnich 2 lat, zdają sobie sprawę, jak ważne jest, aby być elastycznym i reagować na potrzeby pracowników. Zachować zwinność, gdy rzeczywistość się zmienia, ale też dostrzec, że pracownik poza pracą ma inne sfery życia i dbać także o nie – o szeroko pojęty dobrostan, czyli zdrowie, zadowolenie i rozwój.

ZDROWIE PRACOWNIKA W NOWYM UJĘCIU

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje ludzkie zdrowie w 3 aspektach: fizycznym – jako prawidłowe funkcjonowanie organizmu, psychicznym: jako zdrowie emocjonalne oraz umysłowe, a także społecznym, czyli zdolność do nawiązywania i rozwijania prawidłowych relacji z ludźmi i zwierzętami. Zatem, jeśli chcemy zadbać o zdrowie pracownika kompleksowo, trzeba zająć się tymi wszystkimi aspektami.

Za tym, żeby otoczyć pracowników odpowiednią opieką i inwestować w ich zdrowie, przemawiają również względy ekonomiczne. Odpowiednia opieka medyczna, taka, która zakłada profilaktykę, zmniejsza absencję pracowniczą średnio o połowę[1], ogranicza prezenteizm (nieefektywna obecność w pracy, podejmowanej mimo przemęczenia, złego samopoczucia lub choroby) i w rezultacie daje aż 1408 zł oszczędności rocznie na jednego pracownika[2]. Zyskują obie strony: pracownik, który ma poczucie, że pracodawca dba o jego dobrostan oraz pracodawca, który w rezultacie może liczyć na większe zaangażowanie i zmotywowanie pracownika. Udowodniono również, że ryzyko poważnych chorób i przedwczesnej śmierci zmniejszają: realizacja pasji, udział w życiu kulturalnym i aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta[3]. Zatem droga do zdrowia pracowników wiedzie przez kilka innych, dodatkowych obszarów. Przyjrzyjmy się im po kolei.

PRYWATNA OPIEKA MEDYCZNA I PROFILAKTYKA

Dostęp do specjalistów i konsultacji lekarskich, kompleksowa diagnostyka – to dziś standard. Wychodząc poza niego warto zaoferować pracownikom więcej usług, np. fizjoterapię, zabiegi chirurgii jednego dnia, opiekę szpitalną, stomatologiczną, objąć świadczeniami całą rodzinę pracownika lub zorganizować je tak, aby pracownicy mieli do niej bliżej (np.: przychodnie przyzakładowe). Opieka medyczna to nie tylko leczenie chorób, ale w dużej mierze profilaktyka – wszak lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Jeśli wziąć pod uwagę działania profilaktyczne, to poza badaniami medycyny pracy, pracodawca może zapewnić zatrudnionym akcje zwiększające świadomość zdrowotną i promujące zdrowie. Coraz popularniejsze stają się szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, spotkania z fizjoterapeutą czy wszelkiego rodzaju webinaria, np. o zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym lub ergonomii pracy, szczególnie zdalnej. Można też oferować dodatkowe programy zdrowotne, np.: udział przeglądach zdrowia, szczepienia czy badania przesiewowe finansowane przez firmę.

Z pewnością takie działania, oprócz wymiernych korzyści w postaci zdrowszych pracowników i mniejszej absencji będą budować employer branding.

DIETA I ZDROWE ODŻYWIANIE

W ciągu ostatnich 2-3 lat wśród pracowników przybyło osób z nieprawidłowym poziomem glikemii, cholesterolu czy BMI[4]. W tej sytuacji konieczne stają się działania promujące właściwe odżywianie się, ale także troska o zdrowe żywienie na terenie zakładu pracy. Nie chodzi jedynie o zdrowe przekąski w automatach. Bardziej o to, aby działać nie tylko doraźnie, ale budować zdrowe nawyki żywieniowe wśród pracowników co na pewno przyczyni się do poprawy ich zdrowia i przyniesie długofalowe efekty. Można zaoferować pracownikom różne formy wsparcia w zakresie dietetyki i prawidłowego odżywiania: konsultacje z dietetykiem bezpośrednie i online oraz programy dietetyczno-treningowe.

RUCH I AKTYWNY WYPOCZYNEK

Ruch to podstawa nowej piramidy żywieniowej, natomiast wyniki badań świadczą o tym, że pracownicy coraz częściej zmagają się z chorobami układu ruchu. Właśnie z ich powodu w ostatnich latach pracownicy częściej brali zwolnienia lekarskie (wzrost o ponad 27%)4. Na pewno przyczyniły się do tego: siedzący tryb życia, brak ergonomicznych warunków w czasie pracy zdalnej oraz zmniejszona aktywność fizyczna.

W dbaniu o zdrowie sport i ruch mają ogromne znaczenie. Wielu pracodawców zapewnia pakiety sportowe, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie każdy człowiek odnajduje się na zajęciach fitness czy w siłowni. Warto wiec rozszerzyć ofertę i proponować zatrudnionym inne formy aktywności fizycznej. Umożliwiać im uprawianie sportu z przyjaciółmi lub w towarzystwie innych pracowników, tworząc teamy sportowe (np. miłośników biegania), a także – aktywny wypoczynek z rodziną, dając dostęp do rekreacji, np. w aquaparkach, parkach linowych, albo zabawy, np. paintball, kręgle itp. Dobrze, gdy w aktywności ruchowej mogą uczestniczyć całe rodziny, niezależnie od wieku – to bardziej zachęca i mobilizuje. A pracodawca, dając pracownikowi możliwość aktywności ruchowej, dba jednocześnie o jego zdrowie społeczne oraz psychiczne: podczas uprawiania sportu i ruchu wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia, więc korzysta na tym nie tylko ciało, ale i psyche.

ZDROWIE PSYCHICZNE

Już zadbanie o dobry, wartościowy wypoczynek wpływa pozytywnie na psychikę. Ale to nie wszystko, co można w tym zakresie proponować pracownikom.

O tym, jak wielka jest potrzeba zadbania o zdrowie psychiczne pracowników, mogą świadczyć wyniki badań. W ciągu ostatnich 2-3 lat absencja związana z zaburzeniami psychicznymi znacznie wzrosła: aż o 52%. O 90% zwiększyła się również długość zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń lękowych, o 65% z powodu ciężkiej reakcji na stres i o 47% z powodu epizodu depresyjnego4.

Poza tym, aż 72,6% pracowników uważa, że ich pracodawca powinien wprowadzić benefity związane z kondycją psychiczną.

W pierwszym kroku warto zadbać o edukację i budowanie świadomości o tym, jak ważne jest rozpoznawanie swoich stanów emocjonalnych i odpowiednie reagowanie na nie, tak więc na początek idealnie sprawdzą się webinary. Mogą być one łagodnym wstępem do wizyty u psychologa, ale też – w niektórych przypadkach – wystarczą jako pomoc.

Ważne jest także, aby zapewnić odpowiednie przeszkolenie kadrze menedżerskiej, ponieważ to na niej spoczywa odpowiedzialność za tworzenie środowiska pracy przyjaznego zdrowiu. Menedżerowie powinni i monitorować obciążenie pracą i wynikający z niego stres oraz relacje interpersonalne w zespole oraz zagwarantować pracownikom wsparcie, tak aby zadbać o ich kondycję psychiczną. Ponad to można zapewnić pracownikom opiekę psychologiczną, terapeutyczną i psychiatryczną, z której będą korzystać w ramach pakietów medycznych, albo zapewnić pracownikom dyżury psychologiczne: w miejscu pracy, przez Internet lub telefon.

ROZRYWKA I REALIZACJA PASJI

Na rynek pracy wchodzą nowe pokolenia, które bardziej niż poprzednie cenią sobie wypoczynek i work-life balance. Poza tym, rozwój pasji i zainteresowań oraz utrzymywanie relacji międzyludzkich, podobnie jak aktywność ruchowa i sport, stały się profilaktyką zdrowotną. Dlatego warto zadbać o to, aby pracownicy mogli ciekawie spędzać czas wolny. Oderwać się od zawodowych problemów i po godzinach poświęcić się temu, co najbardziej ich zajmuje poza pracą.

ZDROWA FIRMA – ZDROWI PRACOWNICY

Jedną z najważniejszych potrzeb działów HR jest zapewnienie efektywności w organizacji przez budowanie zaangażowania pracowników. Najłatwiej to realizować, gdy pracownicy są w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, mają energię do działania – słowem: gdy są zdrowi. Biorąc pod uwagę, jak wiele czynników się na to składa, zadbanie o zdrowie pracowników, warunkujące zapewnienie wydajności, może być dla HR nie lada wyzwaniem: trzeba dotrzeć do wielu dostawców i skoordynować dziesiątki działań.

Dlatego warto rozważyć korzystanie z usług jednego partnera, który jest ekspertem w dbaniu o zdrowie pracowników, doradzi, dobierze rozwiązania i wdroży je przy minimalnym zaangażowaniu działu HR oraz udostępni mu narzędzia do zarządzania, które ułatwiają mu pracę. Najlepiej, jeśli będzie to partner, który stosuje szerokie, holistyczne i zgodne z WHO podejście do dbania o zdrowie pracowników – we wszystkich obszarach.


[1] Raport Medicover: „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2021”: pracownik objęty opieka Medicover jest w ciągu roku na zwolnieniu średnio 5,5 dnia, natomiast pracownik ubezpieczony w ZUS – średnio prawie 12 dni.

[2] Raport Medicover: „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2021”

[3] The art of life and death: 14-year follow-up analyses of associations between arts engagement and mortality in the English Longitudinal Study of Ageing. Daisy Fancourt, Andrew Steptoe. British Medical Journal 2019

[4] Raport Medicover: „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2021”

Małgorzata Nowak
Kierownik Działu Marketingu Usług Medycznych, Medicover.

Zobacz podobne

Agencja (nie) na medal

Dotarcie do największych talentów jest jednym z kluczowych celów dla organizacji. Część firm decyduje się go zrealizować przy współpracy z agencją rekrutacyjną. Agencja agencji jednak… nierówna.

Woman’s world. Miejsce, gdzie spotykają się dyskryminacja ze względu na płeć i wiek

Nie wiem, czy to kwestia wieku, jaki osiągnęłam czy okresu menopauzy, w jaką nieuchronnie weszłam, ale temat wieku kobiety w środowisku pracy stał się bliski memu sercu jak nigdy dotąd. Zawsze należałam do grupy tych „wojujących” kobiet, które w pocie czoła udowadniały swoją ciężką pracą i postawą, że kobieta to istna maszyna do zadań specjalnych, solidna, niezawodna i gotowa na poświęcenia.

Czas kandydata liczy się tak samo jak Twój

Dowiedz się, dlaczego warto domykać proces rekrutacji w jeden dzień. Czasy się zmieniły. My się zmieniliśmy. Nasza praca również. Postpandemiczna rzeczywistość pokazała nam dobitnie, że lokalizacja nie jest już główną determinantą w wyborze miejsca pracy. Wiedzą to zarówno kandydaci jak i pracodawcy, przez co konkurencja wzrosła do niewyobrażalnych rozmiarów.

Dobrostan pracownika a cele firmy – jak badać, planować i wdrażać?

Well-being to dla wielu organizacji nie moda, a stały element kultury. Ale jak go rozumieć i – co ważniejsze – co robić, by pracownicy faktycznie czuli się w firmie szczęśliwsi? O temacie w warstwie teoretycznej i pomysłach na praktyczną realizację działań na rzecz dobrostanu opowiada Aleksandra Rudnicka.