FIT i FUN, czyli jak Nest Bank dba o komfort i satysfakcję pracowników

  • today śr, 8 Kwi 2020
Czy organizacja potrafi wpłynąć na poprawę jakości życia pracowników? Tak, i to w znacznym stopniu! Projekt „fitNest” pokazał, że i dla ciała, i dla ducha można zrobić wiele dobrego – w godzinach pracy, między zadaniami i ważnymi służbowymi sprawami. Korzyści z takiego podejścia odczuwają wszyscy: odpowiedzialny, zaangażowany pracodawca i coraz bardziej zmotywowany i efektywny zespół.

Studium przypadku firmy Nest Bank projektu „fitNest”,
zgłoszonego do konkursu HR Dream Team w roku 2019.

 

Rebranding, zmiany…

O tym, że warto dbać o dobrostan i samopoczucie pracowników, firma Nest Bank wiedziała od dawna, ale moment szczególnej refleksji przyszedł wraz z dużymi zmianami organizacyjnymi. Był rok 2016 – czas tworzenia marki Nest Bank w wyniku fuzji Smart Banku i Biz Banku. Dla pracowników oznaczało to wiele nowości na rozmaitych płaszczyznach, a co za tym idzie – poczucie niepewności, rozterki, wahania oraz mnożące się pytania. Aby zatroszczyć się o ich potrzeby i emocje, dział HR postanowił wdrożyć program realizujący szeroko wymiarową koncepcję wellbeingu.

…zdrowie jest najważniejsze!

Coraz więcej osób ma świadomość, jak ważna jest codzienna troska o własne zdrowie, ale w codziennym natłoku obowiązków często brakuje czasu, by zrobić coś dobrego dla siebie i zadbać o własny organizm. Projekt fitNest udowadnił, że wystarczy odrobina chęci i dobrej woli, by pogodzić ze sobą różne życiowe role i zadania. Sport, odżywianie, regeneracja, profilaktyka oraz tzw. fun at work – to pięć obszarów, wokół których prowadzone były działania projektowe w Nest Banku. Realizowane akcje, konkursy i inne aktywności służyły dbaniu zarówno o kondycję fizyczną, jak i zdrowie psychiczne – jako dwie kluczowe dla dobrostanu człowieka sfery.

Sportowe pasje, w duchu współpracy

Firmowy turniej piłkarzyków, runmageddon, wewnętrzny konkurs „Kręcimy dla Nesta” zachęcający pracowników do jazdy rowerem – to tylko kilka z bardzo wielu różnorodnych inicjatywy, które wśród pracowników banku cieszyły się dużą popularnością. Szczególny wpływ na integrację miało uruchomienie klubów sportowych finansowanych przez firmę. Biegacze, siatkarze, kolarze i inni miłośnicy sportu zyskali przestrzeń do realizacji swoich sportowych pasji i zainteresowań, a dodatkowo mogli je realizować w gronie kolegów z pracy. Warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia, masaże regeneracyjne, badania profilaktyczne to kolejne propozycje dla pracowników, które wraz z elementem aktywizacji fizycznej stworzyły spójną strategię wellbeingową w organizacji.

Działania „szyte na miarę”

Wszystkie aktywności, które zespół Nest Banku zaplanował w ramach projektu „fitNest”, były głęboko przemyślane a uzasadnieniem ich wyboru stały się wyniki audytu przeprowadzonego wśród pracowników. Dokładna analiza pozwoliła poznać faktyczne potrzeby zatrudnionych związane m.in. z odpoczywaniem i ruchem. Dzięki temu można było wypracować pomysły wpisujące się w osobiste potrzeby pracowników. Efekty podejmowanych działań były monitorowane i badane. Nad całością czuwał zespół HR, a do współpracy zaproszono także pracowników oraz ekspertów zewnętrznych.

Większy komfort, większe zaufanie

Większe zadowolenie, mniejsza fluktuacja – to realne wyniki projektu znajdujące potwierdzenie w statystykach. Pozytywne opinie, atmosfera i szczere zaangażowanie zdecydowanie świadczą o tym, że przemyślane i zaprojektowane z uwzględnieniem opinii pracowników przedsięwzięcia – procentują i stają się długofalową inwestycją w ich efektywność i zaangażowanie.


Katarzyna Olszewska

Absolwentka studiów Zarządzanie Potencjałem Społecznym na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Employer Branding  na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W branży HR od 2013 roku. Specjalizuje się w Komunikacji Wewnętrznej oraz Employer Brandingu. Od czterech lat tworzy i realizuje autorski projekt wellbeingowy w Nest Banku.

 

Zobacz podobne

HR Dream Team 2022 – poznaj laureatów tegorocznej edycji

Za nami kolejna — już ósma — edycja konkursu HR Dream Team. Przedstawiamy zwycięskie projekty w czterech kategoriach!

HR Dream Team 2022 – poznaj nominacje!

Branżowy konkurs HR Dream Team został powołany do życia już niemal dekadę temu – w tym czasie zmianom ulegały jego zasady, przez kapituły poszczególnych edycji przewinęło się wiele znamienitych ekspertek i ekspertów, zgłoszono doń kilkaset HR-owych projektów, odbyły się gale rozdania nagród (stacjonarnie, ale i online’owo) poprzedzone wieloma godzinami obrad. Jedno pozostaje niezmienne: cel konkursu, którym od początku jest docenienie pracowniczek i pracowników branży zarządzania zasobami ludzkimi i efektów ich pracy.

Poznaj tegoroczną kapitułę konkursu HR Dream Team 2022

Przedstawiamy kapitułę tegorocznej edycji konkursu HR Dream Team, która będzie oceniać projekty zgłoszone przez zespoły HR, wytypuje grono nominowanych i finalnie wyłoni zwycięzców edycji A.D. 2022. Do kapituły zaprosiliśmy w tym roku ponownie ekspertki i ekspertów z różnych obszarów – zapraszamy do bliższego poznania sylwetek członkiń i członków naszego jury.

Rusza VIII edycja konkursu HR Dream Team!

Konkurs HR Dream Team od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem zespołów i branży HR. To idealna przestrzeń na docenienie i wyróżnienie projektów małych, średnich i dużych firm.