Buddy rękę poda, czyli jak Nest Bank buduje relacje z nowymi pracownikami

  • today śr, 8 Kwi 2020
Odczucia kandydatów i pracowników są na wagę złota. By faktycznie zadbać o poziom doświadczeń obu tych grup, potrzebne są zarówno drobne gesty, codzienne miłe praktyki, jak i szeroko zakrojone, kompleksowe programy. Projekt neStart to połączenie uważnej komunikacji, kultury feedbacku i rozmaitych działań prowadzonych jeszcze zanim nowy pracownik przekroczy firmowy próg. A wszystko poprzedzone dogłębną analizą sytuacji wyjściowej.

Studium przypadku firmy Nest Bank projektu „neStart”,
zgłoszonego do konkursu HR Dream Team w roku 2019.

Spojrzeć prawdzie w oczy… i co dalej?

Jak postrzegają firmę kandydaci? Co myślą byli i obecni pracownicy? Jakie procesy warto udoskonalić? Konfrontacja z odpowiedziami na tego typu pytania jest konieczna, jeśli organizacja chce stać się pracodawcą pierwszego wyboru i utrzymywać wysoką jakość relacji w swoich zespołach. Mając świadomość wagi tego wyzwania Nest Bank postanowił w pierwszym kroku przeprowadzić badania Candidate Experience i dokładnie zweryfikować statystyki związane z fluktuacją. Wyniki obu analiz uwidoczniły sporą lukę w istniejących procesach pre-onboardingu i onboardingu. Diagnoza została zatem postawiona – przyszedł czas na wyciągnięcie wniosków i podjęcie działań naprawczych w ramach wieloetapowego projektu.

Zacznij od szefa

Zespół Nest Banku wiedział, że rola przełożonego w procesie adaptacji nowych pracowników ma szczególne znaczenie. Dlatego tak ważne w projekcie neStart stało się budowanie świadomości i propagowanie wiedzy m.in. na temat kultury udzielania feedbacku i potrzeb osób, które dopiero wchodzą do nowej kultury organizacyjnej, u ich przyszłych, bezpośrednich przełożonych. W organizacji przygotowano praktyczny poradnik – „Przewodnik szefa” oraz cykl warsztatów dla menedżerów, które stanowiły istotne wsparcie dla szefów, jeszcze zanim ich nowi pracownicy dołączyli do bankowego zespołu.

Dobre praktyki? Proste i funkcjonalne

Mail „Czekamy na Ciebie” i SMS od menedżera – to proste, a jednocześnie doskonałe narzędzia, które organizacja włączyła do procesu pre-onboardingu i w ten sposób zaczęła budować relacje z pracownikami jeszcze zanim oficjalnie przekroczyli próg firmy. Dotychczasowy proces onboardingu został także wzbogacony o powitalne e-maile, praktyczne przewodniki i przydatne instrukcje zebrane w przyjazną publikację „Welcome Book”. Każdego nowo witanego członka zespołu oprowadzano po siedzibie firmy i oferowano mu szkolenia wprowadzające. Dodatkowo, powołano instytucję „Buddy`ego” kolegi– przewodnika, którego zadaniem było wspierać nowych pracowników w pierwszych tygodniach po podjęciu pracy.

W ramach dbania o pozytywne doświadczenia świeżo upieczonych pracowników, zespół Nest Banku przygotował Wartościowy Program Rozwoju, który trwa przez pół roku od momentu zatrudnienia. Program umożliwił zbadanie motywacji, określenie mocnych stron członków zespołu oraz wyznaczanie kierunków ich dalszego rozwoju. Wszystko to w duchu uważności, szacunku, otwartości i kultury feedbacku. Jak się okazało, Program stał się również doskonałym sposobem na utrzymanie stałego kontaktu między HR, menedżerami i nowozatrudnionymi osobami, lepsze poznanie się oraz przekucie w praktykę hasła „indywidualne podejście do pracowników”, które odzwierciedlało jedną z wartości organizacji – nieszablonowość.

Sukces interdyscyplinarnego zespołu

Nad projektem czuwał Wydział Rekrutacji oraz Wydział Rozwoju i Employer Brandingu. Zespół projektowy utworzyli przedstawiciele różnych departamentów i specjalizacji (m.in. HR, marketing, IT) – to oni wspólnie przygotowali koncepcję idealnego procesu adaptacyjnego, który wzbudził w nowo zatrudnionych osobach wyłącznie pozytywne emocje. Zaplanowano również działania adresowane do osób, które pozytywnie przeszły proces rekrutacji, ale czekały jeszcze na rozpoczęcie pracy. Obejmowały one m.in. komunikację nastawioną na budowanie relacji Menedżer – Pracownik, jeszcze przed dołączeniem pracownika do nowego zespołu. Niektóre funkcjonujące do tej pory procesy były na bieżąco udoskonalane lub ujednolicane, jak na przykład całodniowe szkolenie wstępne dla nowych pracowników, inne – pojawiły się jako zupełne nowości jak na przykład wcześniej wspomniany Welcome Book, czy Wartościowy Program Rozwoju.

To działa!

Zespół HR, podsumowując projekt i przyjmując feedback oraz informacje od uczestników, zaobserwował, że realizowane działania wyraźnie zmieniły dotychczasową rzeczywistość – przyniosły wymierne rezultaty i znacząco wpłynęły na poziom satysfakcji zatrudnionych osób. Dzięki przemyślanym działaniom, odważnym zmienianiu procedur udało się realnie zadbać o odczucia pracowników, a one są na wagę złota…


Magdalena Bluma-Schneider
Absolwentka Filologii Polskiej oraz Socjologii na Uniwersytecie Gdańskim. Do tej pory związana głównie z zagadnieniami z obszaru rekrutacji. Od kilku miesięcy z wielkim zaangażowaniem i ciekawością prowadzi dodatkowe projekty z zakresu Rozwoju Pracowników i Employer Brandingu. Magda to wulkan optymizmu, zaraża uśmiechem i uwielbia pracę z ludźmi.

 

 

Zobacz podobne

HR Dream Team 2022 – poznaj laureatów tegorocznej edycji

Za nami kolejna — już ósma — edycja konkursu HR Dream Team. Przedstawiamy zwycięskie projekty w czterech kategoriach!

HR Dream Team 2022 – poznaj nominacje!

Branżowy konkurs HR Dream Team został powołany do życia już niemal dekadę temu – w tym czasie zmianom ulegały jego zasady, przez kapituły poszczególnych edycji przewinęło się wiele znamienitych ekspertek i ekspertów, zgłoszono doń kilkaset HR-owych projektów, odbyły się gale rozdania nagród (stacjonarnie, ale i online’owo) poprzedzone wieloma godzinami obrad. Jedno pozostaje niezmienne: cel konkursu, którym od początku jest docenienie pracowniczek i pracowników branży zarządzania zasobami ludzkimi i efektów ich pracy.

Poznaj tegoroczną kapitułę konkursu HR Dream Team 2022

Przedstawiamy kapitułę tegorocznej edycji konkursu HR Dream Team, która będzie oceniać projekty zgłoszone przez zespoły HR, wytypuje grono nominowanych i finalnie wyłoni zwycięzców edycji A.D. 2022. Do kapituły zaprosiliśmy w tym roku ponownie ekspertki i ekspertów z różnych obszarów – zapraszamy do bliższego poznania sylwetek członkiń i członków naszego jury.

Rusza VIII edycja konkursu HR Dream Team!

Konkurs HR Dream Team od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem zespołów i branży HR. To idealna przestrzeń na docenienie i wyróżnienie projektów małych, średnich i dużych firm.