Co dalej z rynkiem IT? Prognoza CTO Coders Lab

  • today czw, 31 Paź 2019
  • person Anna Bujarska
  • bar_chart 11313 wyświetleń
Zmiany na rynku pracy zaczynają być coraz bardziej widoczne i odczuwalne dla każdej branży. Sektor IT znajduje się obecnie w bardzo ciekawym miejscu i ma przed sobą interesującą perspektywę. Szybko zmieniające się technologie będą bowiem zarówno motorem napędowym, jak i największym wyzwaniem.  
Rewolucja technologiczna, której jesteśmy uczestnikamibędzie miała o wiele większy wpływ na rynek pracy niż poprzednie działania i zmianyNastępuje bowiem szybki postęp innowacji. Automatyzacja, robotyka i AI, które rozwijają się w zawrotnym tempie, dokonują kluczowych zmian dotyczących charakteru i liczby dostępnych miejsc pracy. W konsekwencji część zawodów będzie musiała odejść w zapomnienie lub przedefiniować swoje zadania i cele, ale powstanie również wiele nowych zawodów, których jeszcze nie potrafimy sobie wyobrazić. Zmiany na rynku IT komentuje dla Wyzwań HR Jacek Tchórzewski, CTO największej polskiej szkoły IT Coders Lab. 
W jakim kierunku zmierza rynek IT?  Warto poznać trendy 2020 roku i wyzwania, które pojawią się w przyszłości przed branżą IT: 

Nowe role i duże możliwości rozwoju 

Na przestrzeni ostatnich lat powstało bardzo dużo nowych stanowisk dla osób specjalizujących się w IT. Pojawiły się nowe role, takie jak DevOps, programiści uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. Coraz więcej zastosowań znajduje też blockchain - i to nie tylko w kryptowalutach, tak jak było to do tej pory – zauważa Jacek Tchórzewski. Trend tworzenia nowych miejsc pracy i rozwijania kolejnych specjalizacji w odpowiedzi na współczesne potrzeby nadal będzie się utrzymywać.  


Coraz wyższe wymagania wobec pracowników 

Najpoważniejszym wyzwaniem w IT jest ciągle zmieniająca się technologia. Jest to główne wyzwanie dla osób pracujących, gdyż brak rozwoju przez rok może już spowodować ugrzęźnięcie w starych technologiach i powolną utratę wartości na rynku  zwraca uwagę współzałożyciel szkoły IT. Obecnie wszyscy pracodawcy wymagają znajomości najnowszych trendów oraz technologii. Coraz częściej oczekują także nie tylko znajomości swojej specjalizacji, ale również technologii jej otaczających.  


Otwartość na juniorów i seniorów 

Rynek juniorski jest obecnie bardziej wymagający niż kilka lat temu. Spowodowane jest to głównie tym, że gruntownie zmieniła się technologia, np. biblioteki takie jak React są obecnie podstawą tworzenia front-endu). Nie uważam jednak, aby rynek IT był przesycony juniorami. Należy pamiętać, że osoby, które były juniorami rok czy dwa lata temu, w większości już awansowały. To powoduje, że nie tylko ich juniorskie pozycje są znowu otwarte, ale również jest więcej bardziej doświadczonych programistów, których należy odciążyć z prostszych prac - odpowiada CTO Coders Lab. Tak długo jak rynek IT będzie się rozwijał i rósł, zapotrzebowanie na juniorów również będzie się zwiększać.  


Większe znaczenie Big Data i Data Security  

Zdaniem Jacka Tchórzewskiego najważniejszymi technologiami w 2020 roku będą Big Data i Data Security. Są to tematy, które w Polsce nie są jeszcze szeroko znane. Szczególnie bezpieczeństwo danych cyfrowych nie jest bardzo popularnym zagadnieniem. Polskie firmy już teraz starają się zbierać dane o swoich klientach, ale cały czas mają duże problemy z ich poprawną interpretacją – mówi CTO szkoły IT Coders Lab. - Z drugiej stronyprzeciętny polski użytkownik Internetu niezbyt dobrze wie, jak chronić swoje dane w sieci  jak nie dać się zmanipulować fake newsom. Do tego będą nam potrzebne odpowiednie zabezpieczenia, zarówno prawne, jak i technologiczne. Z tego powodu wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. 


Rozwój technologii dzięki sieciom 5G 

Ciekawe efekty przyniesie zastosowanie wszystkich tych technologii, które rozwiną się przy użyciu sieci 5G. - Przy ich zawrotnej prędkości nasze telefony będą cały czas mogły korzystać z dobrodziejstwtakich jak sztuczna inteligencjanp. pomagająca nam dzięki symultanicznym tłumaczeniom języków obcych. Wszystkie te rozwiązania muszą jednak zostać wcześniej przez kogoś wdrożone, dlatego uważam, że liczba osób specjalizujących się w AI będzie niewystarczająca, aby wdrożyć wszystkie pomysły i udogodnienia - opowiada Jacek Tchórzewski. 


Zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin 

Nie tylko programiści, analitycy, testerzy, administratorzy, projektanci i inni specjaliści ds. IT będą na wagę złota. Potrzebni będą także specjaliści z innych dziedzin, którzy znają podstawy programowania. W najbliższych latach osoby na różnych stanowiskach - np. managerowie czy analitycy również będą potrzebowali podstaw programowania do efektywnego wykonywania swoich obowiązków. Przystosowanie się do pracy z nowymi technologiami jest niezwykle ważne z punktu widzenia pracowników, ponieważ automatyzacja, AI i roboty stają się naturalnym przedłużeniem naszych kompetencji zawodowych w każdej branży. Dzięki automatyzacji procesów będziemy mogli zajmować się w pracy bardziej rozwojowymi czynnościami, a te powtarzalne i niewymagające kreatywności pozostawimy programom.  


Automatyzacja i deficyt testerów 

Rozwój technologii i postępująca automatyzacja wymusi na rynku IT zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą tworzyć automaty, a później je utrzymywać i dostosowywać do zmieniających się realiów biznesowych. W konsekwencji na rynku może zabraknąć testerów. Każde wytworzone oprogramowanie będzie potrzebowało osób, które je sprawdzą i zweryfikują czy spełnia wcześniej ustalone założenia - tłumaczy Jacek Tchórzewski. 


Coraz więcej kobiet w IT 

Kiedyś informatyka była kojarzongłównie z płcią męską. Jeszcze kilka lat temu procent zatrudnienia kobiet w IT był bardzo niski. - Sam pracowałem w miejscach, w których na całym piętrze były tylko dwie kobiety. W tej chwili ten trend się zmienia. Widać to zarówno na uczelniach, jak i na kursach programowania - w Coders Lab miewamy kursy, w których uczestniczy więcej kobiet niż mężczyzn - mówi CTO Coders Lab. 


Szybsza edukacja IT 

Kolejny widoczny trend na rynku IT dotyczy wykształcenia osób pracujących w branży IT. Do  niedawna jedynymi sposobami na naukę programowania były studia informatyczne lub samodzielna edukacja. W momencie wejścia na rynek szkół programowania pojawiła się również opcja szybszego przebranżowienia się i zdobycia nowych umiejętności pod okiem doświadczonych nauczycieli, realizujących sprawdzony program nauczania. Z danych globalnych zaprezentowanych w bieżącym roku przez Stack Overflow wynika, że aż 30% osób pracujących na rynku IT przeszło tę ścieżkę edukacyjną.  


Rynek IT jest jedną z najbardziej rozwijających się branż. Zapotrzebowanie na specjalistów IT rośnie w zawrotnym tempie. W perspektywie czasu programowanie i rozumienie działania technologii stanie się umiejętnością wymaganą na rynku pracy tak samo jak znajomość języka angielskiego. 
Anna Bujarska
Inbound Marketing Specialist w Coders Lab. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w sektorze edukacji IT, realizując projekty związane z marketing automation, analizą danych, social media oraz email marketingiem. Do jej zainteresowań należą m.in. nowe technologie, AI i automatyzacja pracy oraz tematy związane z zawodami przyszłości.

Zobacz podobne

NieDoOminięcia #9. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Zapraszamy na kolejne zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.

Zosia nie-samosia, czyli jakie rekrutacje warto zlecić na zewnątrz

Zaczynamy, zawieszamy. Wznawiamy. Zmieniamy. Rozszerzamy, albo raczej rozwijamy… Niektóre procesy rekrutacyjne w dobie pandemii przypominały jazdę na roller-coasterze zmierzającym w nie do końca znanym kierunku. Tak samo odczuwali to zarówno rekrutujący, jak i rekrutowani. A jak będzie teraz w (oby!) post-covidowej rzeczywistości? Dynamika na pewno nie spadnie. Czas jest w HR cenną walutą, ale jednocześnie towarem deficytowym. Dlatego planując projekty rekrutacyjne, warto zastanowić się, które rekrutacje lepiej zlecić na zewnątrz, by nie tylko zaoszczędzić czas, lecz także zwiększyć efektywność procesu i dotrzeć do kandydatów najlepiej dopasowanych do wolnego stanowiska.

Rozkodować system pracy

Całkiem możliwe, że już wkrótce pracodawcy będą zachęcać zespoły, by powróciły do pracy biurowej. To będzie jednak powrót wyjątkowy – z ponad rocznym bagażem niestandardowych doświadczeń, zmienioną perspektywą i praktyczną wiedzą na temat pracy zdalnej. Na co powinny się przygotować organizacje? Przede wszystkim na nowe oczekiwania pracowników i konieczność udoskonalenia dotychczasowych modeli pracy. Tylko wtedy będą w stanie zapanować nad motywacyjną sinusoidą oraz utrzymać talenty. Liderzy organizacji wydają się stać na rozdrożu zastanawiając się, w którym kierunku pójść: hybrydy, pełnowymiarowego trybu online czy pracy stacjonarnej. Autorzy raportu „Decoding Global Ways of Working” wskazali konieczne do rozważenia scenariusze pracy w niedalekiej przyszłości.

NieDoOminięcia #8. Lektury, wydarzenia i nie tylko

Zapraszamy na kolejne zestawienie! Znajdziecie w nim propozycje najnowszych publikacji i raportów, które przynoszą ciekawą wiedzę z obszaru HR oraz okolic. Bądźcie z nami i bądźcie na bieżąco.