Blog Employer Branding

Strategia EB krok po kroku – instrukcja do wypracowania EVP dla Twojej marki

Atrakcyjność marki pracodawcy odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu i zatrzymywaniu najlepszych talentów na rynku pracy. Fundament skutecznego employer brandingu stanowi wskaźnik Employer Value Proposition (EVP). Czym jest Employer Value Proposition? Jak wypracować EVP dla marki? Podpowiadamy kluczowe kroki, które pomogą Ci stworzyć EVP Twojej organizacji.

 • Employer Value Proposition (EVP) to kompleksowy zestaw wartości i korzyści oferowanych przez pracodawcę, który ma na celu przyciągnięcie odpowiednich kandydatów i zatrzymanie pracowników. EVP ma ogromne znaczenie dla zdobycia przewagi konkurencyjnej na rynku pracy.
 • Aby opracować EVP dla organizacji, konieczne jest pełne zrozumienie wartości, tożsamości, misji, wizji, strategii biznesowej oraz unikalnych cech marki.
 • Analiza rynku pracy i benchmarking pozwalają poznać oczekiwania kandydatów, zidentyfikować unikalne cechy organizacji na tle konkurencji oraz trzymać rękę na pulsie w kontekście trendów rekrutacyjnych.
 • Badanie pracowników dostarczy Ci cennych informacji na temat tego, co jest dla nich najbardziej istotne. Wykorzystaj te dane do opracowania EVP, które będzie uwzględniać i spełniać ich oczekiwania, a także podkreślać mocne strony Twojej marki jako pracodawcy.
 • Wyłonienie głównych wartości pomoże sprecyzować przekaz EVP, który będzie przyciągał i angażował odpowiednich pracowników. Wartości powinny być autentyczne i odpowiadać rzeczywistemu doświadczeniu pracy w organizacji.
 • Konkretnie sformułowane komunikaty, reprezentujące EVP Twojej marki warto przetestować przed wdrożeniem na reprezentantach grup docelowych. Dopiero po feedbacku i wprowadzeniu niezbędnych korekt powinno nastąpić wdrożenie EVP w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej.

 

W tym artykule:

Co to jest EVP (Employer Value Proposition)?

Skuteczne EVP: krok 1 – zrozumienie marki

Skuteczne EVP: krok 2 – analiza rynku

Skuteczne EVP: krok 3 – badanie pracowników

Skuteczne EVP: krok 4 – wyłonienie wartości

Skuteczne EVP: krok 5 – opracowanie komunikacji

Skuteczne EVP – podsumowanie

Co to jest EVP (Employer Value Proposition)?

W głowie każdego potencjalnego kandydata, zanim odpowie na ofertę pracy, pojawiają się pytania: „Czy chcę być częścią tej organizacji? Jeśli tak, to dlaczego?”. Odpowiedzi będzie szukał w EVP, czyli wartościach i korzyściach, które firma oferuje swoim pracownikom. Employer Value Proposition stanowi coś na kształt employer brandingowego DNA organizacji – i to właśnie w nim wyraża się jej unikatowość. EVP, które w jasny sposób komunikuje, że pracodawca spełnia potrzeby pracowników, potrafi znacząco wpłynąć na przewagę konkurencyjną w kontekście pozyskiwania i budowania zaangażowania najbardziej utalentowanych specjalistów.

Skuteczne EVP: krok 1 – zrozumienie marki

EVP opiera się na autentycznych wartościach i tożsamości firmy. Właśnie dlatego w pierwszym kroku w procesie opracowywania EVP dla Twojej organizacji kluczowe będzie pełne zrozumienie marki. Zacznij od przeanalizowania misji i wizji Twojej firmy. Misja jest esencją tego, co firma robi i jakie ma cele, podczas gdy wizja przedstawia idealny obraz przyszłości, do którego firma dąży. Zrozumienie misji i wizji pozwoli Ci uzyskać głębszy wgląd w to, jak Twoja marka chce wpływać na świat i jakie wartości są dla niej ważne.

Przeanalizuj, jak Twoja firma planuje osiągnąć swoje cele i jakie inicjatywy podejmuje, aby rozwijać się na rynku. Zrozumienie strategii biznesowej pozwoli Ci dostosować EVP do długoterminowych planów firmy i zidentyfikować kluczowe obszary, na których warto skoncentrować się w komunikacji z potencjalnymi kandydatami i pracownikami.

Równie istotna będzie identyfikacja unikalnych cech Twojej marki. Co sprawia, że Twoja firma wyróżnia się spośród konkurencji? Czy to innowacyjność, zrównoważony rozwój, elastyczność czy może silny zespół?

Skuteczne EVP: krok 2 – analiza rynku

Przeprowadź analizę rynku pracy. Pozyskane dane wykorzystaj do lepszego poznania otoczenia, w którym działasz. Zbadaj inne firmy działające w Twojej branży i dowiedz się, czym się wyróżniają jako pracodawcy. Jakie są ich główne komunikaty i wartości? Jakie korzyści oferują swoim pracownikom? Ta analiza pozwoli Ci wskazać własne unikalne cechy i lepiej zrozumieć, w jaki sposób możesz pozostawać konkurencyjny na rynku pracy.

Nie zapomnij również o badaniu trendów rekrutacyjnych. Świat pracy ciągle ewoluuje, a wraz z nim – oczekiwania kandydatów. Dowiedz się, jakie nowe narzędzia, technologie czy metody rekrutacji zyskują na popularności. Być może istnieją innowacyjne sposoby, które możesz włączyć do swojego EVP, aby przyciągnąć uwagę i zainteresowanie najlepszych.

Skuteczne EVP: krok 3 – badanie pracowników

Przeprowadzenie badania wśród obecnych pracowników jest kluczowym krokiem w procesie opracowywania EVP. To pomoże Ci zrozumieć, co motywuje Twoich pracowników, co cenią najbardziej w pracy oraz jak postrzegają Twoją markę jako pracodawcę.

Przeprowadź badania i wywiady wśród obecnych pracowników swojej firmy, aby zebrać informacje na temat ich demografii, motywacji, oczekiwań wobec pracy i korzyści, jakie chcieliby uzyskiwać od pracodawcy. Skoncentruj się na ich doświadczeniach i oczekiwaniach w kontekście kultury organizacyjnej, wynagrodzenia, rozwoju zawodowego, benefitów i warunków pracy. Te dane będą stanowić podstawę do tworzenia person, które pomogą Ci zrozumieć potrzeby różnych pracowników.

Badanie pracowników – przykładowe pytania:

 • Jakie czynniki wpływają na twoją motywację i zaangażowanie w pracę?
 • Jakie wartości są dla ciebie istotne w miejscu pracy?
 • Jakich możliwości rozwoju zawodowego oczekujesz od pracodawcy?
 • Jakie czynniki wpływają na twoją lojalność wobec firmy?
 • Jakie aspekty kultury organizacyjnej są dla ciebie ważne?
 • Jakie cechy i umiejętności uważasz za istotne u swoich współpracowników?
 • Jakie inicjatywy i programy (np. społeczne, związane ze środowiskiem) są dla ciebie istotne i czy chcesz, by twój pracodawca się w nie angażował?
 • Jakie czynniki wpływają na twój poziom satysfakcji z wynagrodzenia?
 • Jakie czynniki wpływają na twój poziom stresu i dobrostan psychiczny w miejscu pracy?
 • Co w kulturze pracy naszej firmy odróżnia ją od Twoich poprzednich pracodawców?

Na podstawie wyników stwórz reprezentacyjne profile pracowników. Każda persona powinna zawierać informacje na temat demografii, celów zawodowych, wyznawanych wartości, oczekiwań dotyczących rozwoju, korzyści, jakich oczekują od pracodawcy itp. Tworząc persony, staraj się wczuć w rolę pracownika i zrozumieć jego perspektywę. Zadaj sobie pytanie, dlaczego wskazane cechy, potrzeby i cele są dla niego istotne.

Skuteczne EVP: krok 4 – wyłonienie wartości

Na podstawie analizy marki, rynku i opinii pracowników zidentyfikuj kluczowe wartości Twojej marki jako pracodawcy. Skoncentruj się na tym, co czyni Twoją firmę atrakcyjną dla pracowników, np.:

 • Wsparcie rozwoju zawodowego – firma inwestuje w rozwój pracowników, oferuje szkolenia, programy rozwojowe i możliwości awansu.
 • Innowacyjność – marka stale dąży do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań i technologii.
 • Ekorozwój – organizacja dba o zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną.
 • Elastyczność – pracownicy mają możliwość elastycznego dostosowania swojego harmonogramu pracy oraz dostęp do benefitów związanych z czasem.
 • Team work – w firmie prowadzone są inicjatywy integracyjne, budujące zaufanie i zachęcające do wzajemnego wspierania się.
 • Świadczenia pozapłacowe – pracodawca posiada atrakcyjną ofertę benefitową, odpowiadającą na potrzeby pracowników.
 • DEI – firma stawia na równanie szans i tworzenie inkluzywnego środowiska, opartego na szacunku.
 • CSR – marka angażuje się w działania, które pozytywnie wpływają na lokalną społeczność i środowisko.
 • Kultura doceniania – liderzy w firmie cenią pracowników za ich wysiłek, celebrują sukcesy i nagradzają ich za osiągnięcia.

Skuteczne EVP: krok 5 – opracowanie komunikacji

Na podstawie wyłonionych wartości stwórz kilka kluczowych komunikatów, które będą reprezentować EVP Twojej marki. Komunikaty te powinny być konkretne i oddawać istotę marki jako pracodawcy. Upewnij się, że są one spójne z misją, wizją i strategią firmy. Następnie przetestuj swoje EVP na docelowej grupie pracowników. Na podstawie uzyskanych informacji zwrotnych dostosuj EVP do potrzeb.

Włącz EVP do ofert pracy, mediów społecznościowych i innych kanałów rekrutacyjnych. Monitoruj skuteczność komunikatów i regularnie oceniaj, czy EVP nadal odzwierciedla wartości i oczekiwania pracowników, a także jest zgodne z rozwojem marki.

Skuteczne EVP – podsumowanie

Oczekiwania osób zatrudnionych i rynek pracy mogą się zmieniać, dlatego stale rozwijaj i dostosowuj swoje EVP, aby pozostawać konkurencyjnym pracodawcą. Bądź otwarty na opinie pracowników i reaguj na ich potrzeby. Nie bagatelizuj znaczenia komunikacji wewnętrznej – regularnie informuj pracowników o wartościach, korzyściach i możliwościach, jakie oferuje Twoja firma.