Rekrutacja i CX w IT

Polowanie na talenty 2.0. – nowoczesna rekrutacja w IT

Dziś pracodawcy starają się przyciągać najlepszych kandydatów, a zapotrzebowanie na specjalistów nieustannie rośnie – dziś polska branża IT boryka się z niedoborem rzędu nawet 300 tysięcy pracowników. Klasyczna rekrutacja, szczególnie w branżach tak czułych na trendy, jak branża technologiczna, może więc niekiedy nie wystarczyć. Proces pozyskiwania kandydatów i rekrutacji to w końcu także papierek lakmusowy innowacyjności całej firmy. Z tego powodu warto spojrzeć na ten etap jak na okazję, by pokazać się z najlepszej strony. Jak? Nowocześnie!

rekrutacja juniorów

W tym artykule:

 

Dlaczego doświadczenie kandydata jest tak istotne dla Twojej marki jako pracodawcy?

W branży IT nowoczesność nie ogranicza się jedynie do technologicznych innowacji, lecz obejmuje również procesy z obszaru HR. Skuteczna rekrutacja w sektorze IT powinna być zgodna z dynamicznym tempem zmian i postępem w dziedzinie technologii. Wykorzystanie narzędzi i metod idących z duchem czasu nie tylko usprawnia cały proces, ale także świadczy o zaangażowaniu firmy w efektywne zarządzanie pracownikami oraz wszelkimi innymi zasobami związanymi z budowaniem zespołów. Dla specjalistów z branży IT innowacyjne podejście do rekrutacji potwierdza, że firma jest gotowa sprostać wymaganiom rynku, ale także docenić unikalne umiejętności kandydatów oraz ich kreatywność i innowacyjność. To z kolei kreuje obraz przedsiębiorstwa jako dynamicznej organizacji, gotowej na przyjęcie nowych wyzwań i przyczyniającej się do rozwoju zawodowego swoich pracowników.

Myśl nieszablonowo – gdzie szukać kandydatów i jak sprawić, że rekrutacja w IT będzie pozytywnym doświadczeniem?

Oczywiście, klasyczna rekrutacja – w czasach popandemicznych w dużej mierze przeniesiona na tryb online – jeśli przeprowadzamy ją z poszanowaniem czasu i energii wszystkich (!) kandydatów, to nadal dobre rozwiązanie. Czasami jednak warto sięgnąć po nieoczywiste rozwiązania i dodać procesowi rekrutacji nieco polotu – w branży IT szczególnie pożądany będzie twist z obszaru technologii.

AI – o tym, że sztuczna inteligencja z pewnością wpłynie na pracę rekruterów, pisaliśmy na the:blog już jakiś czas temu. Korzystając np. z ChatGPT, możemy znacząco ułatwić nie tylko swoją pracę, ale także komunikację z kandydatem. A ta, jak wiemy, ma niebagatelne znaczenie w budowaniu solidnego candidate experience. Prócz automatyzacji wstępnej selekcji, możesz także wprowadzić do procesu interaktywnego asystenta, który odpowie na pytania kandydatów i dostarczy im wszelkie niezbędne informacje.

VR – technologie związane z wirtualną rzeczywistością to przyszłość, ale także w coraz większym stopniu teraźniejszość co nowocześniejszych firm, stawiających na innowacje. Jak jednak wykorzystać VR w procesie rekrutacji czy budowania silnej marki pracodawcy wśród kandydatów? Sposobów jest kilka. Przykładowo możesz zaprosić kandydatów na wirtualny spacer po biurze lub wykorzystać symulacje do testowania umiejętności kandydatów w czasie rzeczywistym oraz „rzeczywistych” sytuacjach. Będzie to także przydatne na etapie onboardingu.

Wirtualne targi pracy – jeśli masz wiele stanowisk do obsadzenia, wirtualne targi pracy mogą być pomocnym sposobem na zaangażowanie zainteresowanych potencjalnych przyszłych pracowników. Przedstaw firmę za pomocą krótkiej prezentacji i zaoferuj zainteresowanym kandydatom możliwość spotkania się z rekruterami w ramach wydarzenia online.

Hackathony – hackaton, który można przeprowadzić wirtualnie lub stacjonarnie, to połączenie pracy, zabawy i networkingu. To doskonały sposób na zaprezentowanie swojej firmy specjalistom, którzy mogą nie uczestniczyć w wydarzeniach związanych stricte z poszukiwaniem pracy.

Gry wideo – gry można wykorzystać na różnych potrzeb na różnych etapach procesu rekrutacyjnego: aby sprawdzić kompatybilność kandydata z zespołem, ale przede wszystkim przedstawić kandydatowi specyfikę pracy i sprawdzić, jak rozwiązuje zadania, w jaki sposób myśli i działa oraz radzi sobie z problemami, zarządza czasem i stresem. Gry w rekrutacji nie są jednak zarezerwowane tylko dla branży technologicznej. Po takie rozwiązanie sięgnęła firma Jeronimo Martins, uczestnicząca w zeszłorocznej edycji konkursu HR Dream Team właśnie z projektem opartym na tego rodzaju działaniu w celu unowocześnienia rekrutacji.

Grywalizacja, cracking and coding  – łączące się poniekąd z wcześniejszym przykładem, zadania oparte na grywalizacji sprawdzą się świetnie, jeśli szukasz programistów. Tego typu testy sprawdzają się najlepiej, gdy istnieje coś, co można zmodyfikować – warto więc na przykład poprosić inżynierów o rozwiązanie wyzwania związanego z kodem. Możesz całość zadania umieścić w dedykowanej rekrutacji aplikacji i także za jej pomocą informować kandydatów o przebiegu procesu.

Meet-upy, sesje lunch-and-learn – czy Twoja firma stworzyła coś innowacyjnego lub wprowadziła nową technologię? A może modernizujesz stary pomysł? Dzielenie się informacjami na temat procesów w organizacji oraz branżową wiedzą może stanowić świetną strategię przyciągania utalentowanych specjalistów, którzy być może zapragną stać się częścią firmy. Zorganizuj lunch, wybierz prelegentów spośród pracowników i rozpromuj planowane wydarzenie. W efekcie uczestnicy będą mieli okazję lepiej zrozumieć, co wyróżnia Cię spośród konkurencji, a Ty pokażesz firmę jako przedsiębiorstwo, które ceni sobie ciągły rozwój – własny, ale także wszystkich pracowników.

Bądź dostępny i otwarty na pytania – stwórz FAQ, np. w formie krótkich wideo. Możesz także zorganizować sesję Q&A albo otworzyć wątek na którymś z popularnych w branży forów i tam regularnie odpowiadać na wszelkie wątpliwości czy niejasności związane z pracą i rekrutacją w Twojej firmie.

Przyszłość pozyskiwania kandydatów i rekrutacji w duchu tech – podsumowanie

Nowoczesne rozwiązania w pozyskiwaniu kandydatów oraz nieszablonowe podejście do rekrutacji nie tylko odzwierciedla obecne trendy, ale stanowi konieczność dla firm pragnących przyciągnąć i zatrzymać najbardziej utalentowanych pracowników. Oczywiście, wprowadzenie nowoczesnych metod rekrutacji wymaga od działów HR elastyczności, kreatywności oraz zdolności do szybkiego przyswajania nowych technologii. Jednak inwestycja w te nowe strategie przynosi wymierne korzyści, obejmujące zatrudnienie wysokiej jakości pracowników oraz budowę silnej marki pracodawcy – zarówno wśród kandydatów, jak i obecnych członków naszych zespołów.

Działy HR, które podejmują odważne kroki naprzód i inwestują – również czas i energię! – w nowoczesne metody rekrutacji, demonstrują gotowość na wyzwania przyszłości: te z obszarów technologicznych, ale przede wszystkim te dotyczące rosnącego deficytu kompetencji. Co równie istotne, firmy, które podążają z duchem czasu, nie tylko dostosowują się do zmian, ale również je kreują, wymuszając na całym rynku silny focus na tym, co postęp technologiczny nam oferuje oraz co może zmienić na lepsze w naszej codzienności, a więc także w doświadczeniu kandydata.