Blog Employee experience

Podwójne wsparcie dla zdrowia – opieka medyczna i sport. To połączenie wszystkim wychodzi na dobre!

Jak w Twojej firmie traktuje się benefity pracownicze? Wielu pracodawców postrzega je jako wydatki. Lepiej jednak spojrzeć na świadczenia pozapłacowe jak na inwestycję, ponieważ przyczyniają się one do mniejszej absencji pracowniczej i zwiększają efektywność.

Właściwie dobrane benefity pomogą zadbać holistycznie o zdrowie pracowników i ich dobrostan. Warto zapewnić im nie tylko dostęp do kompleksowej opieki medycznej, ale także ułatwić prowadzenie zdrowego trybu życia.

 Kompleksowa opieka medyczna – czy wystarczy?

Prywatną opiekę medyczną oferuje zatrudnionym już 91% firm [1], ale mimo to ze zdrowiem pracowników nie jest najlepiej. Blisko 50% z nich osób ma nieprawidłowy poziom cholesterolu. Ponad 55% – nadwagę albo otyłość. Aż 27% więcej (niż 3 lata temu) bierze zwolnienia lekarskie z powodu schorzeń układu ruchu, a liczba absencji wywołanych depresją i stanami lękowymi wzrosła rok do roku o 86% [2].

Większość pracowników narzeka na stres: 67% deklaruje, że odczuwa go co najmniej raz w tygodniu, 1 na 7 osób (15%) stresuje się codziennie, a 53% uważa, że cierpi przez to ich wydajność [3].

Problemy zdrowotne pracowników wskazują, że oprócz opieki lekarskiej i profilaktyki konieczna jest zmiana stylu życia. Może w tym pomóc zadbanie o aktywność fizyczną.

Aktywne wparcie zdrowia przez sport i zdrowy ruch

 O silnym związku zdrowia z aktywnością fizyczną wiadomo powszechnie od lat. Już w 2011 r. naukowcy z Harvard School of Public Health u podstaw piramidy zdrowego żywienia umieścili aktywność fizyczną. Regularnie uprawiana pomaga:

  • poprawić sprawność mięśniową i sercowo-oddechową; zdrowie kości i stawów;
  • zmniejszyć ryzyko nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, cukrzycy, nowotworów oraz depresji;
  • zmniejszyć ryzyko upadków, a także złamań szyjki kości udowej lub kręgów;
  • utrzymać zdrową masę ciała. [4]

Ludzie, którzy uprawiają sport i są aktywni fizycznie cieszą się też lepszym zdrowiem psychicznym, wyższą satysfakcją z życia i większym poczuciem własnej wartości [5]. Lepiej radzą sobie ze stresem. Ponad 30% pracowników deklaruje, że uprawia sport, aby poprawić samopoczucie, odpocząć psychicznie i oderwać się od obowiązków, a aż 28% – by rozładować stres [6].

Z badań wynika również, że 30-60 minut ćwiczeń dziennie zwiększa efektywność w pracy o 15% [7]. Pracodawcy, którym zależy na efektywności, zapewniają pracownikom możliwość ruchu i uprawiania sportu, czyli pakiety sportowe. Robi tak 82% firm [8]. Najlepszym wyjściem jest jednak postawienie na synergię obu tych benefitów: opieki medycznej i pakietów sportowych. Dlatego też pracodawcy do pakietów medycznych, które są już właściwie standardem, dobierają pakiety sportowe. W odpowiedzi na te potrzeby Medicover jako pierwszy wprowadził pakiet Zdrowie Active łączący te dwie usługi.

Wyjątkowy benefit 2w1 – połączenie, które wychodzi na zdrowie…

Pracownicy, którzy korzystają z pakietu Zdrowie Active, mają dostęp do lekarzy specjalistów, badań diagnostycznych i pomocy medycznej w 2700 placówkach oraz do ponad 20 form aktywności fizycznej (różnorodnych treningów i zajęć, tańca, sztuk walki) w ponad 4300 obiektach sportowych i rekreacyjnych, m.in.:  siłowniach, klubach fitness, saunach, na lodowiskach i basenach. Mogą w pełni zadbać o swoje zdrowie: kontrolować je i utrzymywać w dobrej kondycji, budować odporność psychiczną i fizyczną dzięki ruchowi i profilaktyce medycznej, a gdy zachorują – szybko uzyskać pomoc i podjąć leczenie. Dodatkowo mogą także zmieniać swoje nawyki na zdrowsze z pomocą certyfikowanych lekarzy medycyny stylu życia oraz korzystać z różnych prozdrowotnych usług i programów, np.: rehabilitacji czy zajęć fitness opracowanych z ekspertami Medicover.

…i opłaca się pracodawcom

Pracownicy, którzy korzystają z opieki Medicover, przebywają na L4 nawet o połowę krócej [9], a ich pracodawcy mogą zaoszczędzić rocznie nawet 1245 zł na każdej zatrudnionej osobie. Poza tym dwa benefity w jednym pakiecie kosztują mniej. Pakiet Zdrowie Active opłaca się jednak nie tylko ze względów finansowych. Jego obsługą zajmuje się jeden dostawca, więc HR oszczędza swój cenny czas. Firmy, które dbają o zdrowie pracowników holistycznie, zapewniając im opiekę medyczną i ruch, zyskują lepszy wizerunek, wyróżniają się na dzisiejszym rynku pracy i mają na nim przewagę.

Warto oferować takie benefity, które będą dla firmy dobrą inwestycją. Zwrócą się i sprawią, że pracownicy będą zadowoleni, zmotywowani i wydajni.

Pakiet Zdrowie Active jest dostępny w ramach konceptu Medicover Zdrowa Firma. Więcej informacji: Pakiet medyczno – sportowy ZDROWIE ACTIVE – Centrum Medyczne Medicover

[1] Raport „Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2022 roku – edycja jesień”, Sedlak&Sedlak, 2023

[2] Raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022”

[3] Raport „People at Work 2022”

[4] /www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

[5] The impact of sports participation on mental health and social outcomes in adults: a systematic review and the ‘Mental Health through Sport’ conceptual model | Systematic Reviews | Full Text (biomedcentral.com)

[6] Raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022”

[7] Raport Well.hr – Baza pracoumilaczy – Rusz się! Jak wspierać kondycję fizyczną pracowników.

[8] Raport „Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2022 roku – edycja jesień”, Sedlak&Sedlak, 2023

[9] Raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022”