Blog Employer Branding

Jak wykorzystać social media w employer brandingu?

Media społecznościowe to jedno z najskuteczniejszych narzędzi dotarcia do kandydatów. Uczestnictwo w evencie, ogłoszenie na portalu, ciekawe inicjatywy pracownicze – to wszystko powinno znaleźć się na profilu Twojej marki. A wtedy utalentowani specjaliści sami chętnie przyjdą do ciebie na rozmowę rekrutacyjną.

W tym artykule:

  • Firmowe social media – jakie wybrać?
  • Rekrutacja w social mediach
  • Employer branding w social mediach – o czym pamiętać?
  • Wydarzenia EB – sposób na budowanie relacji z kandydatem
  • Social media w employer brandingu – podsumowanie

 

Social media to miejsce, w którym oprócz towarzyskich rozmów i wymiany doświadczeń można także zaprezentować się kandydatom i zachęcić ich do poznania marki. Zanim jednak przystąpisz do publikacji ogłoszenia, w którym opiszesz wymagania, zastanów się nad strategią, która pozwoli Ci na znalezienie wyjątkowych talentów. A jeśli dołączysz do tego dobry event… szeroki i skuteczny zasięg masz gwarantowany!

Firmowe social media – jakie wybrać?

Rozważając wybór odpowiedniego medium społecznościowego, koniecznie odpowiedz na kilka pytań: Kogo poszukujesz? Stażysty, specjalisty, wyjątkowo utalentowanego pracownika, który swoim stylem bycia wpisze się w kulturę organizacyjną? Kto będzie miał pierwszy kontakt z kandydatem? Specjalista do spraw rekrutacji, a może osoba zarządzająca profilem marki?

Jeśli odpowiedziałeś: specjalista i dział HR, warto rozważyć kreowanie wizerunku marki na LinkedIn, przeznaczonym stricte do komunikacji biznesowej. Zadbaj o odpowiedni profil firmy, podziel się swoim doświadczeniem i wiedzą merytoryczną. Dołącz do grup, dzięki którym będziesz mógł pokazać się od swojej najlepszej strony.

W przypadku, gdy większe znaczenie ma dla ciebie osobowość i młody nieoszlifowany talent – postaw na komunikację employer brandingową za pośrednictwem Facebooka, dzięki któremu na swoim profilu możesz publikować nie tylko biznesowe informacje, lecz także produktowe, a w ten sposób zyskasz także wiernych konsumentów.

Stawiając na Instagram w budowaniu marki pracodawcy, możesz przyciągnąć kandydatów poszukujących pracy w branżach kreatywnych, młodszych pracowników wypatrujących nowoczesnych i innowacyjnych miejsc pracy oraz osoby zainteresowane pracą w firmach o specyficznej kulturze organizacyjnej. Możesz także skorzystać ze wsparcia i zaistnieć jako pracodawca na dedykowanym profilu Instagramowym poświęconym promocji pracodawców – JobStarter.

Rekrutacja w social mediach

Zastanawiasz się, czy w ogóle warto prowadzić rekrutację w social mediach? Tomasz Graszewicz, Managing & Strategy Director w Job’n’Joy, firmie zajmującej się employer brandingiem, zapewnia, że tak! Jeśli zależy ci na dobrym wizerunku, staraj się prowadzić firmowy profil atrakcyjnie, zamieszczaj linki i odnośniki do swoich publikacji w innych portalach, szczególnie, jeśli dotyczą one wakatów. To doskonałe narzędzie do zwiększenia zasięgu dotarcia. „Dziś samo zamieszczanie ogłoszenia na portalu nie jest wystarczające. Pokolenie, które wchodzi na rynek to ludzie młodzi, będący online niemal cały czas. Internet jest dla nich środowiskiem naturalnym, w związku z tym social media takie jak Facebook, Instagram czy LinkedIn stanowią świetne źródło pozyskiwania nowych pracowników. Warto je zatem wykorzystywać do komunikacji z potencjalnym kandydatem” – przekonuje ekspert. Dobrym rozwiązaniem będzie również dodanie odnośników do profili w mediach społecznościowych w ogłoszeniu – już na wstępie pokażesz kandydatom, że jesteś otwarty na nowe trendy i… rozmowę.

Według raportu wewnętrznego Pracuj.pl „Znajomość produktów wizerunkowych” 41 proc. firm korzysta lub korzystało z reklamy internetowej jako formy promocji prowadzonych działań rekrutacyjnych. Taka reklama to szansa, by wyjść naprzeciw potencjalnemu kandydatowi i kształtować obraz marki w jego świadomości. Możesz promować swoją markę pracodawcy i prowadzone rekrutacje za pośrednictwem kampanii digitalowych, np. w ramach usługi Digital+.

Employer branding w social mediach – o czym pamiętać?

Komunikacja to nie tylko ładne obrazki. Szczególnie młodzi kandydaci bardzo cenią sobie szczerość. Brak marki w popularnych serwisach może oznaczać dla nich nie tylko niedostosowanie się do panujących trendów, lecz także obawę przed konfrontacją z potencjalnymi pracownikami.

Tomasz Graszewicz zwraca uwagę także na strategię prowadzenia takich profili, które przede wszystkim powinny podkreślać mocne strony przedsiębiorstwa. „Treści publikowane w social mediach muszą być spójne z ideą firmy i przyjemne w odbiorze. Wszystko opiera się na budowaniu wizerunku marki jako przyjaznego i ciekawego miejsca pracy. Dobrze jest publikować wszystkie rzeczy, którymi możemy się pochwalić i zachęcić młodych ludzi do pracy u nas. Jeżeli mocną stroną firmy jest atmosfera, jest to rzecz, którą na pewno warto podkreślić publikując relacje z dnia codziennego, jak i z eventów pracowniczych. Publikowanie treści dotyczących pracy nad ciekawym projektem, czy informacji o sukcesach naszej firmy będzie także bardzo korzystne” – dodaje ekspert.

Wydarzenia EB – sposób na budowanie relacji z kandydatem

Jednym ze sposobów na zbudowanie dobrego contentu jest udział w eventach, takich jak Festiwal Pracy JOBICON, który pozwala na nawiązanie pierwszych kontaktów pomiędzy pracodawcą a kandydatem. I choć może się wydawać, że tego typu wydarzenia pozwalają jedynie na jednorazowe spotkanie, odpowiednie ich wykorzystanie w social mediach może zbudować trwałą relację, co potwierdza Tomasz Graszewicz. „Wydarzenia są punktem wyjścia do dalszej komunikacji z kandydatem. Mają one na celu przyciągnięcie zainteresowanych, ale również ważne jest to, co się dzieje po nich. Należy opracować strategię podtrzymywania kontaktu z potencjalnym kandydatem. Często organizatorzy eventu dają możliwości dodatkowej komunikacji z uczestnikami, co należy wykorzystać. Warto już na samym wydarzeniu pozyskać narzędzie komunikacji z kandydatem. Można poprosić o adres e-mailowy, zachęcić do polubienia naszej strony, ściągnięcia aplikacji lub w inny sposób go zaangażować. Do tego celu mogą też służyć różnego rodzaju konkursy, gry i zabawy” – radzi ekspert z Job’n’Joy.

Udział w wydarzeniach „online” to nie tylko dodatkowy materiał, jaki możemy zamieścić na swoich profilach. „Event taki jak Jobicon daje szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o dotarcie do potencjalnych kandydatów. Znacznie bardziej możemy eksperymentować z formą niż w social mediach, a już na pewno w ogłoszeniu na portalu. Również pod względem prezentowania treści mamy większe możliwości, ponieważ żadne, nawet najlepsze ogłoszenie czy post na Facebooku nie zastąpi bezpośredniej rozmowy z prawdziwym pracownikiem. Zaangażowanie naszych pracowników w event będzie również dobrym pretekstem do uświadomienia im, jak ważny i potrzebny jest employer branding oraz dobre zaprezentowanie się na wydarzeniach” – dodaje na koniec Tomasz Graszewicz.

 

Social media w employer brandingu – podsumowanie

Sposobów, by dotrzeć do potencjalnych pracowników, jest wiele – ogłoszenia o pracę, profile online oraz specjalne wydarzenia. Każde z nich ma swoje plusy, ale dopiero użyte w tercecie pokazują potencjał marki i mają nieograniczony zasięg. Nie tylko pozwalają na kontakt z wybranymi kandydatami w danym momencie, lecz przede wszystkim budują wizerunek firmy, do której kandydaci sami będą chcieli się zgłosić. Dzięki odpowiedniemu employer brandingowi firma może zyskać reputację pracodawcy, u którego warto szukać zatrudnienia. A to z kolei przyciąga najlepszych specjalistów, którzy chcą pracować w miejscu, gdzie ceni się innowacyjność, rozwój i dobrą atmosferę pracy. Warto więc zadbać o wizerunek firmy jako pracodawcy na medal.