Blog Employer Branding

Inspiruj się najlepszymi – ciekawe case’y EB znanych marek

Dziś, gdy trendy zmieniają się błyskawicznie, a konkurencja stale rośnie, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki pracodawcy staje się kluczowym elementem strategii firmy. Znane marki potrafią wykorzystać employer branding jako pole do demonstracji swojej kreatywności, oryginalności i zrozumienia dla oczekiwań współczesnych pracowników. Które firmy mogą pochwalić się ciekawymi działaniami związanymi z wizerunkiem pracodawcy?

W tym artykule:

  • Chcesz poznać tajniki employer brandingu? Ucz się od najlepszych!
  • Model biznesowy Google 70/20/10 – innowacyjne podejście do sukcesu i transparentność rekrutacji
  • Starbucks – partnerstwo i skuteczna strategia employer brandingowa w budowaniu silnej kultury korporacyjnej
  • McDonald’s – autentyczność i strategia obalająca stereotypy
  • Ciekawe case’y strategii EB znanych marek – podsumowanie

 

Chcesz poznać tajniki employer brandingu? Ucz się od najlepszych!

Jeśli interesują Cię tajniki employer brandingu i udoskonalanie strategii EB w organizacji, przyjrzyj się najlepszym – czyli firmom, które osiągnęły sukces w budowaniu silnego, rozpoznawalnego wizerunku pracodawcy i zasługują na miano pracodawców z wyboru. Czerpanie wiedzy od liderów w dziedzinie EB może dostarczyć Ci cennych informacji i stanowić źródło inspiracji. Studiowanie strategii i praktyk stosowanych przez najlepszych pomoże Ci zrozumieć, jak budować autentyczną kulturę firmy, tworzyć atrakcyjne warunki pracy, promować wartości i oferować korzyści, które przyciągają kandydatów i budują zaangażowanie pracowników. Na tej kanwie możesz zbudować unikalną strategię, dostosowaną do potrzeb Twojej organizacji i rynku pracy.

Model biznesowy Google 70/20/10 – innowacyjne podejście do sukcesu i transparentność rekrutacji

Google, niezaprzeczalnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie, przypisuje część swojego sukcesu unikalnemu modelowi biznesowemu 70/20/10. W ramach tego modelu, firma może dążyć do zwiększenia wydajności i innowacyjności, przypisując swoim pracownikom odpowiednie proporcje czasu na różne rodzaje zadań. Ten rewolucyjny koncept został wprowadzony przez byłego prezesa zarządu firmy, Erica Schmidta. Rozwiązanie zakłada, że pracownicy powinni przeznaczyć 70 proc. swojego czasu pracy na główne cele związane z rolą w organizacji, a 20 proc. na projekty związane z ich głównym zatrudnieniem, które umożliwiają pracownikom eksplorację nowych idei, współpracę z innymi zespołami i rozwijanie umiejętności. Pozostałe 10 proc. pracownik może spędzić na własnych inicjatywach, co daje swobodę w eksperymentowaniu, samodzielnym rozwiązywaniu problemów i rozwijaniu pasji.

Google, stawiając czoła wyzwaniom związanym z budowaniem marki pracodawcy, zdecydowało się również na transparentność w procesie rekrutacji. Firma stworzyła specjalne strony, na których kandydaci mogą zapoznać się z oferowanymi benefitami. „Staramy się zapewnić pracownikom Google i ich bliskim światowej klasy benefity, skoncentrowane na wspieraniu ich fizycznego, finansowego i emocjonalnego dobrostanu” – możemy przeczytać na jednej z nich. Google, znane z oferowania wyjątkowych benefitów, takich jak darmowe posiłki, siłownia na miejscu, bezpłatne strzyżenie, masaże, transport, a nawet lekcje gotowania, dba także o swoich pracowników, dając im czas i przestrzeń do rozwoju.

Starbucks – partnerstwo i skuteczna strategia employer brandingowa w budowaniu silnej kultury korporacyjnej

Starbucks, znane na całym świecie za sprawą smacznej kawy i niepowtarzalnej atmosfery, pozostaje równie innowacyjne, jeśli chodzi o budowanie swojej marki pracodawcy. Kluczowym elementem strategii marki pracodawcy Starbucks jest unikalne podejście do kultury korporacyjnej, które organizacja określa mianem „partnerstwa”. Każdy pracownik, niezależnie od poziomu, jest nazywany „partnerem”, co tworzy poczucie wspólnoty i zaangażowania. Firma ceni różnorodność, a także zapewnia swoim pracownikom szereg benefitów, takich jak ubezpieczenie zdrowotne, szkolenia i programy rozwojowe​. Strategia employer brandingowa Starbucks obejmuje również aktywną obecność w mediach społecznościowych. Firma posiada dedykowane konto @StarbucksJobs na Instagramie, gdzie regularnie dzieli się najważniejszymi informacjami na temat swojej marki pracodawcy i wchodzi w interakcje z potencjalnymi partnerami. Kluczowym elementem postów Starbucks w mediach społecznościowych związanych z employer brandingiem jest dzielenie się sukcesami pracowników ​.

Starbucks posiada także dedykowaną stronę rekrutacyjną, która oferuje kompleksowe informacje na temat firmy i dostępnych możliwości kariery. Strona ta jest nie tylko edukacyjna, ale także estetycznie atrakcyjna i przyjazna w nawigacji, co przyciąga potencjalnych kandydatów. W ramach strategii employer brandingowej Starbucks prezentuje na swojej stronie „Historię Partnerów”, które ukazują ścieżki rozwoju, awanse i doświadczenia z pracy, podkreślając mocny akcent firmy na utrzymywanie przez osoby zatrudnione równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Te różnorodne strategie pomagają Starbucks przyciągać i zatrzymywać utalentowanych pracowników, tworząc silną i pozytywną kulturę firmy.

McDonald’s – autentyczność i strategia obalająca stereotypy

Znany na całym świecie gigant restauracji typu fast food, McDonald’s, pomimo swojej szerokiej ekspansji, zmaga się z wyzwaniami związanymi z wizerunkiem marki. Firma wielokrotnie podjęła działania, aby kształtować swój brand atrakcyjnego pracodawcy. W 2019 roku McDonald’s Polska uruchomił kampanię „McDonald’s? Mnie pasuje!”, angażując do niej pracowników firmy i koncentrując się na ich autentycznych doświadczeniach. Kampania była ukierunkowana na obalenie stereotypów związanych z marką, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy nie kojarzyli firmy jako miejsca pracy z szerokimi perspektywami rozwoju. Równocześnie McDonald’s podjął starania, aby pokazać, że jest pracodawcą otwartym na wszystkie grupy wiekowe – nie tylko młodych ludzi.

Działania w celu polepszenia employer brandingu amerykańskiego giganta są również wspierane przez dedykowaną stronę rekrutacyjną firmy, która promuje kulturę doceniania w McDonald’s, różnorodność, rozwój, szkolenia oraz udostępnia wpisy blogowe prezentujące historie i sylwetki pracowników. Dodatkowym elementem strategii EB McDonald’s było – i wciąż jest – promowanie idei employee advocacy, czyli polecania miejsca pracy przez samych zatrudnionych. To korzystnie wpłynęło na wizerunek sieci w oczach kandydatów i pracowników, potęgując odczucia związane z autentycznością i wiarygodnością marki jako pracodawcy. McDonald’s wciąż podejmuje aktywne działania, aby zrozumieć i spełnić rosnące oczekiwania kandydatów na rynku pracy. Organizacja nieustannie podkreśla, że McDonald’s to miejsce, gdzie można z powodzeniem realizować swoje zawodowe ambicje, rozwijać się i szkolić.

Ciekawe case’y strategii EB znanych marek – podsumowanie

Skuteczne strategie EB wymagają kreatywności, zrozumienia oczekiwań współczesnych pracowników, a także ciągłego dostosowywania się do zmieniających się trendów. Świadome firmy zdają sobie sprawę, że pracownicy i kandydaci szukają nie tylko stabilnego zatrudnienia i atrakcyjnego wynagrodzenia, ale także chcą być częścią czegoś większego – organizacji, która odzwierciedla ich wartości i cele. Warto pamiętać, że employer branding to nie tylko słowa, ale również czyny. Poprzez konsekwentne inwestowanie w działania pozytywnie wpływające na wizerunek pracodawcy organizacje takie jak Google, Starbucks i McDonald’s tworzą przyjazne pracownikom i kandydatom środowisko, zyskując tym samym reputację pracodawców z wyboru.