Kompendium HR

Adam Zdolny na pokładzie. O podejściu Gallupa w praktyce

Wyobraź sobie, jak by to było, gdyby Adam Zdolny, jeden z najlepszych pracowników twojej firmy, każdego dnia z niecierpliwością oczekiwał na pójście do pracy. Miał dobre kontakty ze współpracownikami. Gdyby każdego dnia osiągał wysoką wydajność, bo wiedziałby jak pracować, aby uzyskać dobre rezultaty. Chętnie dzielił się pomysłami na usprawnienia pracy swojej i innych. Miał wiele innowacyjnych momentów wśród swoich codziennych zadań. A dodatkowo, świetnie komunikował się z klientami, a swoim znajomym mówił, że pracuje dla fajnej firmy.

artykuł sponsorowany

Wydaje się nierealne? My wiemy, że nie jest. Korzystanie każdego dnia z mocnych stron przynosi biznesowi, zespołom i samym pracownikom wymierne korzyści. W tym artykule podpowiemy, jak w różnych momentach życia pracownika – Adama Zdolnego – uwolnić jego mocne strony i co zyskuje na tym jego organizacja.

Dlaczego mocne strony służą biznesowi?

Instytut Gallupa od dziesięcioleci prowadzi systematyczne badania nad mocnymi stronami oraz tym w jaki sposób przyczyniają się do efektywności i sukcesu rynkowego firm. Badania te dowodzą, że rozwój bazujący na mocnych stronach wiąże się z kluczowymi wynikami skuteczności, a organizacje inwestujące w talenty wydobywają nie tylko, to co najlepsze w pracownikach, ale wpływają na sukces biznesowy całej organizacji. Z badań tych wynika, że wdrożenie praktyki zarządzania bazującej na mocnych stronach pracowników wiąże się ze wzrostem wydajności.

Jak zbudować trwałą i efektywną relację z Adamami Zdolnymi?

Gallup bada także, jak skutecznie kształtować pozytywne doświadczenie pracownika w czasie kontaktu z firmą przy użyciu jego mocnych stron. Adam Zdolny doświadcza swojej organizacji przez cały czas pracy w niej, ale również po jej opuszczeniu. Firma kształtuje doświadczenie swojego pracownika i wpływa na jego poczucie satysfakcji, zaangażowanie, wydajność. Dodatkowo skuteczne działania na tym polu pomagają firmie przyciągnąć inne utalentowane osoby. Spójne podejście do tworzenia wartościowych interakcji na każdym z sześciu etapów cyklu życia Adama Zdolnego to koncentracja na jego mocnych stronach.

“Podejście Gallupa pomaga zrozumieć perspektywę i sposób myślenia osób, z którymi często pracujemy kilkanaście lat tak naprawdę nie znając się nawzajem. Zwiększa efektywność zespołów, pokazując jak można czerpać z siebie nawzajem. Pomaga nam lepiej poznać siebie i zrozumieć swój sposób działania, ale też najbliższych, zarówno w życiu zawodowym i prywatnym”

Marta Rojek-Czech, Senior Human Resources Manager, Servier

Jak stworzyć pozytywne doświadczenie pracownika?


Przyciągaj zdolnych. Bądź atrakcyjnym wyborem dla najlepszych. Bądź miejscem, w którym ludzie są znani ze swoich mocnych stron.

Możesz wyróżnić swoją markę pracodawcy spośród innych. Powiedzieć kandydatom, że w twojej organizacji mają szansę, na to aby ich wyjątkowość została zauważona, ceniona i rozwijana, aby osiągali sukcesy. Aż 60% osób twierdzi, że podejmując decyzję o zatrudnieniu kieruje się tym, czy ma możliwość wykonywania w ramach swojej zawodowej roli tego, w czym są najlepsi. Nadzieja, że w twojej firmie jest szansa na wykorzystanie zasobów (wiedzy, talentów i umiejętności) może działać jak magnes na wielu Zdolnych Adamów.


Zatrudniaj wybranych. Wybieraj osoby, które mogą stać się Twoimi gwiazdami. Dopasuj ludzi na podstawie łatwości osiągania wyników, a nie tylko kwalifikacji.

Nie decyduj o zatrudnieniu bazując wyłącznie na talentach, czy predyspozycjach kandydatów. Samo narzędzie Gallupa CliftonStrengths nie jest narzędziem rekrutacyjnym. Jednak włączenie w rozmowy z kandydatami tematu mocnych stron może działać na obopólną korzyść w negocjacjach. Ty chcesz znaleźć osobę, która będzie miała szansę zostać w Twojej firmie gwiazdą. Adam Zdolny chce znaleźć pracę, w której będzie mógł wykorzystać to, co robi dobrze i w czym będzie miał szansę najwięcej osiągnąć. Oboje szukacie najlepszego dopasowania do stanowiska, ale także do kultury organizacji i zespołu. Rozmowa o mocnych stronach i tym jak mogą mu pomóc realizować się na danym stanowisku pomoże wam zweryfikować, czy Adam Zdolny ma szansę zrealizować tu swoją wielkość.


Wdrażaj we współpracę. Wzmacniaj decyzję o dobrym wyborze. Twórz wspólny język, który pomaga ludziom ze sobą pracować.

Zachęć pracowników do tego, aby mówili innym, co jest dla nich łatwe i trudne. Naucz ich rozmawiać o tym, czego potrzebują, aby dać z siebie to, co najlepsze. Język mocnych stron może im pomóc uczyć się siebie nawzajem. Dostrzeżenie odmiennych potrzeb oraz unikalnego wkładu jaki wnoszą pomaga doceniać różnorodność. Talenty sprawiają, że każdy Adam, nawet na tym samym stanowisku, może działać inaczej. Warto uczyć ludzi kompetencji i zdolności, oraz wzmacniania partnerstwa, które się uzupełniają. Niech dzielą się tym, co każdy wartościowego wnosi w pracę innych. Naucz Adama Zdolnego mówić językiem mocnych stron, doceniać wkład innych, a także praktycznie korzystać z wiedzy o sobie i innych w realizacji codziennych zadań.

“Wiedza na temat talentów członków zespołu pozwala na właściwe zagospodarowanie potencjału poszczególnych osób, bardziej efektywna współpracę oparta na wzajemnym zrozumieniu i uzupełnianiu. Korzystanie z wzajemnych talentów uczy otwartości i czyni zespół różnorodnym, ciekawym i twórczym”

Maja Latosińska, HR Specialist, Anpharm


Zarządzaj wydajnością. Napędzaj odpowiednimi oczekiwaniami. Motywuj ludzi do ukierunkowanego działania i korzystania ze swoich mocnych stron.

Kultura pracy, która czerpie z mocnych stron pracowników sprawia, że Adamowie Zdolni są w stanie osiągać więcej w swoim codziennym dniu pracy. A to dlatego, że wiedzą czego się od nich oczekuje oraz jak pracować, aby otrzymać zamierzony rezultat. Wiedzą kiedy sięgnąć po pomoc innych. Mocne strony pomagają namierzyć co jest obszarem maksymalnej produktywności danego pracownika. Z badań Gallupa wynika, że najlepszych managerów łączy nastawienie na wyniki, zaangażowanie i mocne strony ich pracowników. Im lepiej potrafią tym zarządzać, tym więcej Adamów Zdolnych zostaje z nimi na pokładzie. Niestety, zaledwie co drugi pracownik wie, czego się od niego oczekuje. Adam Zdolny potrzebuje klarownie sformułowanych oczekiwań oraz obiektywnych miar, które pozwolą mu mierzyć postęp i wpływać na wyniki.

“Zyskałam nie tylko potwierdzenie co do moich naturalnych talentów (…) i klarowną wiedzę, w jakiej konfiguracji i natężeniu występują u mnie najczęściej. Z tej ostatniej, nowej dla mnie wiedzy, korzystam codziennie. Wiem, jak świadomie stosować swoje talenty w praktyce, tak by maksymalnie produktywnie realizować wyznaczone cele”

Justyna Truchel, Menadżer ds. szkoleń, Benefit Systems


Inwestuj w rozwój. Pomóż ludziom wzrastać. Rozwijaj mocne strony ludzi i twórz z nimi wspólną przyszłość.

Region Europy Wschodniej ma jeden z największych na świecie wskaźników emigracji pracowników. Według Gallupa organizacje nie dają ludziom poczucia osobistego rozwoju i wzrostu. Pracownicy bardzo rzadko przyznają, że ktoś w pracy zachęca ich do rozwoju.

Wskazują na problem jakim jest ignorowanie ich przyszłości i potencjału rozwoju przez pracodawców. Jeśli Adam nie wie co go czeka, ani jak może się tu rozwijać, to w którymś momencie zacznie myśleć o swojej przyszłości w innym miejscu. Zamiast tego mógłby rozwijać się w ramach nowych dla siebie odpowiedzialności w twojej firmie. Awans poziomy może być świetną alternatywą dla rozwoju mocnych stron Adama Zdolnego.


Daj się dobrze zapamiętać. Rozwój oparty na mocnych stronach pomaga utrzymać pracowników i daje ludziom coś cennego na całe życie.

Inwestując w rozwój bazujący na talentach dajesz ludziom coś cennego na całe życie, również poza organizacją. Pomagasz im docenić ich unikalny wkład, uczyć się o sobie, a nawet żyć w zgodzie ze sobą. Być może nawet pomagasz im odkryć ich osobistą misję. Kiedy przychodzi czas rozstania z Adamem, daj się dobrze zapamiętać, aby miał mnóstwo wspaniałych wspomnień, którymi będzie chciał się podzielić z Karolem Utalentowanym, który może stać się twoim kandydatem.


Podsumowanie

W mocnych stronach można się zakochać. Warto jednak podjąć wysiłki, aby przerodzić wstępną sympatię w trwałe uczucie, które ma szansę na budowę stałego zaangażowania pracowników i silną markę pracodawcy. Mądrze wykorzystując podejście Gallupa i wdrażając je na stałe do organizacji możesz wiele zyskać na poziomie indywidualnego pracownika, współpracy zespołowej, a także twojego biznesu.