Pandemia przyzwyczaiła zespoły do pracy zdalnej – właściwie każde spotkanie można odbyć na komunikatorze firmowym, a nowe technologie przychodzą z pomocą w organizacji pracy. Czy jednak pracownicy, którzy działają głównie w zaciszu domowym, są wystarczająco zaangażowani, aktywni i chcą uczestniczyć w życiu firmy?
Przed działami HR stoi wyzwanie polegające na integracji i utrzymywaniu motywacji zdalnych zespołów. W jaki sposób to robić? Przede wszystkim dbając o samopoczucie pracowników: jak wskazują badania, ci zadowoleni są o 43% bardziej produktywni oraz o 26-61% mniej rotują(1) Warto zatem pomyśleć w firmie o:
44% pracowników uważa, że firma powinna dbać o zdrowie personelu ze względu na niewystarczającą działalność polskiego systemu opieki zdrowotnej (2). Ale to nie wszystko – ten wskaźnik rośnie, kiedy spytamy pracowników o wsparcie zdrowia psychicznego – aż 72,6% zatrudnionych uważa, że ich pracodawca powinien wprowadzić benefity związane z kondycją psychiczną. Jak pokazują te statystyki, atrakcyjne dodatki do pensji to te, które pomagają zadbać o swoją kondycję i samopoczucie. Karty sportowe, wyjścia integracyjne czy – powszechnie już wyśmiewane – owocowe czwartki przestały być doceniane w pracowniczym gronie.
Co ciekawe, nawet benefity prozdrowotne, jeśli mają charakter pasywny, nie spełniają swojej roli. Dotyczy to m.in. prywatnej opieki medycznej. Jak pokazują badania, tylko 19% osób posiadających pakiet medyczny w firmie korzysta z niego, wykonując badania profilaktyczne (3).
Jak zachęcić zespół do dbania o siebie? Odpowiedzią na ten problem może być organizacja Akcji Zdrowia bezpośrednio w siedzibie firmy.
Na taką Akcję składają się badania profilaktyczne, warsztaty edukacyjne, konsultacje ze specjalistami i inne działania, które można podjąć w kierunku poprawy zdrowia, nie wychodząc z biura. Organizacja Akcji Zdrowia sprawia, że:
Według raportu HealthDesk (4), aż 55% zatrudnionych pracuje w nadgodzinach. Co istotne, 74% z nich odczuwa negatywne konsekwencje tego faktu – zarówno dotyczące kondycji fizycznej, jak i zdrowia psychicznego. Wyzwaniem dla działów HR jest zatem troska o wellbeing pracowników i wdrażanie inicjatyw, które pomogą zespołom znaleźć równowagę między zdrowiem i pracą. Takimi inicjatywami mogą być przykładowo:
60% firm nie interesuje się stanem zdrowia swojego personelu w szerszym zakresie, niż mówią o nim wskaźniki absencji i wypadków (5). Jeśli jesteś pracownikiem działu HR, pewnie znasz ten problem z autopsji – kiedy proponujesz przełożonym jakieś rozwiązanie z zakresu wellbeingu, często kręcą głowami i pytają, w jakim stopniu podniesie to zyski firmy.
W jaki sposób przekonać przełożonych do inicjatyw, które poprawiają komfort pracowników?
Pracownicy coraz częściej zmieniają pracę i pandemia nie zmieniła tej tendencji. Swobodna rotacja dotyczy w szczególności wyspecjalizowanych pracowników umysłowych, np. programistów. Do najlepszych rekruterzy zgłaszają się sami, kusząc ich lepszymi warunkami pracy i dodatkowymi benefitami. Stąd ważne jest, aby działy HR planowały działania, które wesprą employer branding i pozwolą zbudować nie tylko zaangażowany, ale i lojalny wobec firmy zespół.
Za 10 lat 80% kandydatów, wybierając pracodawcę, jako decydujący czynnik poda posiadanie przez niego strategii wellbeing (6).
Ta statystyka powinna być kolejnym argumentem za tym, by zatroszczyć się o zdrowie i samopoczucie pracowników – i to nie tylko w ramach jednorazowych akcji, ale przede wszystkim poprzez strategicznie zaplanowane, długoterminowe działania.
Przed działami HR duże wyzwanie: coraz częściej pracownicy oczekują od firmy, że ta poniekąd wyręczy ich w dbaniu o siebie. Ważne, aby organizować inicjatywy wspierające zdrowie zespołu, ale nie można przy tym zapominać o edukacji: pracownik, który dba o zdrowe nawyki, jest nie tylko szczęśliwszy, ale także efektywniejszy i bardziej lojalny.
(1) Raport EY: Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy, LINK, dostęp: 13.08.2021. (2) K. Puchalski, Health promotion in medium-sized and large companies in Poland in 2017 – activities, implementation, effects and difficulties [w:] ,,Medycyna pracy”, LINK, dostęp: 13.08.2021. (3) Narodowy Test Zdrowia Polaków 2021, MedOnet, LINK, dostęp: 13.08.2021. (4) Raport HealthDesk, LINK, dostęp: 13.08.2021. (5) Wellbeing w praktyce, LINK, dostęp: 13.08.2021. (6) Raport pracuj.pl: Benefity, czyli co motywuje pracowników, LINK, dostęp: 13.08.2021.