5 wyzwań działów HR w nowej rzeczywistości – jak wellbeing pomaga im sprostać?

 • today pon, 23 Sie 2021
 • bar_chart 325 wyświetleń
Pandemia dla działów HR była niczym rollercoaster - w wielu firmach testowano nowe modele pracy, dokonywano zmian kadrowych czy szukano sposobów na to, by mimo pandemii zespół nie tracił motywacji i satysfakcji z pracy. Wszystko to w zawrotnym tempie i z ogromnymi zwrotami akcji, zależnymi od pandemicznej sytuacji. Dziś większość HRowców ma już wypracowane sposoby na to, by sprawnie poruszać się w nowej, covidowej rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że skończył się czas wyzwań - pandemia przewartościowała priorytety pracowników i zmieniła ich nawyki w zakresie pracy. Pojawiły się nowe potrzeby, na które działy HR muszą reagować.

Motywacja pracowników w dobie pracy zdalnej

Pandemia przyzwyczaiła zespoły do pracy zdalnej - właściwie każde spotkanie można odbyć na komunikatorze firmowym, a nowe technologie przychodzą z pomocą w organizacji pracy. Czy jednak pracownicy, którzy działają głównie w zaciszu domowym, są wystarczająco zaangażowani, aktywni i chcą uczestniczyć w życiu firmy? Przed działami HR stoi wyzwanie polegające na integracji i utrzymywaniu motywacji zdalnych zespołów. W jaki sposób to robić? Przede wszystkim dbając o samopoczucie pracowników: jak wskazują badania, ci zadowoleni są o 43% bardziej produktywni oraz o 26-61% mniej rotują(1) Warto zatem pomyśleć w firmie o:
 • weryfikacji benefitów pozapłacowych - czy te obecne na pewno się sprawdzają?
 • regularnych spotkaniach integracyjnych - jeśli zespół jest rozproszony, można wypróbować różnego rodzaju rozrywki online - gry zespołowe, interaktywne escape roomy.
 • inicjatywach, które podniosą poziom energii i poprawią humor w domowym zaciszu. Może to być np. krótka sesja ćwiczeń online przeprowadzona w trakcie dnia pracy przez fizjoterapeutę czy trenera.

Benefity? Tylko prozdrowotne

44% pracowników uważa, że firma powinna dbać o zdrowie personelu ze względu na niewystarczającą działalność polskiego systemu opieki zdrowotnej (2).  Ale to nie wszystko - ten wskaźnik rośnie, kiedy spytamy pracowników o wsparcie zdrowia psychicznego - aż 72,6% zatrudnionych uważa, że ich pracodawca powinien wprowadzić benefity związane z kondycją psychiczną. Jak pokazują te statystyki, atrakcyjne dodatki do pensji to te, które pomagają zadbać o swoją kondycję i samopoczucie. Karty sportowe, wyjścia integracyjne czy - powszechnie już wyśmiewane - owocowe czwartki przestały być doceniane w pracowniczym gronie. Co ciekawe, nawet benefity prozdrowotne, jeśli mają charakter pasywny, nie spełniają swojej roli. Dotyczy to m.in. prywatnej opieki medycznej. Jak pokazują badania, tylko 19% osób posiadających pakiet medyczny w firmie korzysta z niego, wykonując badania profilaktyczne (3). Jak zachęcić zespół do dbania o siebie? Odpowiedzią na ten problem może być organizacja Akcji Zdrowia bezpośrednio w siedzibie firmy. Na taką Akcję składają się badania profilaktyczne, warsztaty edukacyjne, konsultacje ze specjalistami i inne działania, które można podjąć w kierunku poprawy zdrowia, nie wychodząc z biura. Organizacja Akcji Zdrowia sprawia, że:
 • pracownicy są bardziej zmotywowani do dbania o siebie, niż w przypadku benefitów, które wymagałyby od nich dodatkowej inicjatywy (np. karta sportowa).
 • zmniejsza się problem absencji i zwolnień chorobowych wśród pracowników.
 • rośnie zadowolenie zespołu. Twoi pracownicy oszczędzają czas, jaki musieliby poświęcić na dojazd do placówek medycznych, a także mogą skorzystać z atrakcyjnych i wartościowych usług (dodatkowe badania, wsparcie dietetyka czy trenera personalnego, narzędzia ułatwiające budowanie zdrowych nawyków).

Zaburzony work-life balance

Według raportu HealthDesk (4), aż 55% zatrudnionych pracuje w nadgodzinach. Co istotne, 74% z nich odczuwa negatywne konsekwencje tego faktu - zarówno dotyczące kondycji fizycznej, jak i zdrowia psychicznego. Wyzwaniem dla działów HR jest zatem troska o wellbeing pracowników i wdrażanie inicjatyw, które pomogą zespołom znaleźć równowagę między zdrowiem i pracą. Takimi inicjatywami mogą być przykładowo:
 • udogodnienia i benefity dla rodziców: dofinansowanie do opieki nad dzieckiem, organizacja zajęć/opieki dla dzieci bezpośrednio w firmie czy miejsca dla mam karmiących piersią w pracy;
 • różnego rodzaju działania edukacyjne (warsztaty, konsultacje ze specjalistami, prelekcje), które uświadamiałyby pracownikom, jak ważne jest zachowanie work-life balance i uczyłyby konkretnych technik sprzyjających utrzymaniu równowagi;
 • dodatkowe dni lub godziny wolne od pracy, podczas których pracownik mógłby zadbać o swoje potrzeby. Wydaje Ci się, że takie rozwiązanie to strata dla firmy? Pamiętaj, że wypoczęty pracownik jest znacznie bardziej produktywny i aktywny, niż ten przytłoczony obowiązkami.

Niska świadomość przełożonych

60% firm nie interesuje się stanem zdrowia swojego personelu w szerszym zakresie, niż mówią o nim wskaźniki absencji i wypadków (5). Jeśli jesteś pracownikiem działu HR, pewnie znasz ten problem z autopsji - kiedy proponujesz przełożonym jakieś rozwiązanie z zakresu wellbeingu, często kręcą głowami i pytają, w jakim stopniu podniesie to zyski firmy. W jaki sposób przekonać przełożonych do inicjatyw, które poprawiają komfort pracowników?
 1. Po pierwsze, postaraj się mówić ich językiem. Skorzystaj z licznych raportów, które pokazują związek między efektywnością a wdrożeniem działań propracowniczych. Na stronach wielu instytucji wellbeingowych znajdziesz statystyki potwierdzające, że zdrowy, zadowolony pracownik jest wydajniejszy i bardziej lojalny wobec firmy. Kilka ciekawych danych podaliśmy również w tym artykule.
 2. Po drugie, wykonaj badanie potrzeb pracowniczych - może to być chociażby anonimowa ankieta. Warto pokazać przełożonym, że pracownicy faktycznie oczekują dodatkowego wsparcia w zakresie dbania o siebie.

Długofalowe budowanie wizerunku

Pracownicy coraz częściej zmieniają pracę i pandemia nie zmieniła tej tendencji. Swobodna rotacja dotyczy w szczególności wyspecjalizowanych pracowników umysłowych, np. programistów. Do najlepszych rekruterzy zgłaszają się sami, kusząc ich lepszymi warunkami pracy i dodatkowymi benefitami. Stąd ważne jest, aby działy HR planowały działania, które wesprą employer branding i pozwolą zbudować nie tylko zaangażowany, ale i lojalny wobec firmy zespół. Za 10 lat 80% kandydatów, wybierając pracodawcę, jako decydujący czynnik poda posiadanie przez niego strategii wellbeing (6). Ta statystyka powinna być kolejnym argumentem za tym, by zatroszczyć się o zdrowie i samopoczucie pracowników - i to nie tylko w ramach jednorazowych akcji, ale przede wszystkim poprzez strategicznie zaplanowane, długoterminowe działania. Przed działami HR duże wyzwanie: coraz częściej pracownicy oczekują od firmy, że ta poniekąd wyręczy ich w dbaniu o siebie. Ważne, aby organizować inicjatywy wspierające zdrowie zespołu, ale nie można przy tym zapominać o edukacji: pracownik, który dba o zdrowe nawyki, jest nie tylko szczęśliwszy, ale także efektywniejszy i bardziej lojalny.

Artykuł przygotowany przez partnera konferencji Wyzwania HR 2021 - uPacjenta.

(1) Raport EY: Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy, LINK, dostęp: 13.08.2021.
(2) K. Puchalski, Health promotion in medium-sized and large companies in Poland in 2017 – activities, implementation, effects and difficulties [w:] ,,Medycyna pracy”, LINK, dostęp: 13.08.2021.
(3) Narodowy Test Zdrowia Polaków 2021, MedOnet, LINK, dostęp: 13.08.2021.
(4) Raport HealthDesk, LINK, dostęp: 13.08.2021.
(5) Wellbeing w praktyce, LINK, dostęp: 13.08.2021.
(6) Raport pracuj.pl: Benefity, czyli co motywuje pracowników, LINK, dostęp: 13.08.2021.

Zobacz podobne

Pandemiczna kontuzja kultury organizacji? Rehabilitację zacznij od pracowników oraz ich doświadczeń

Czas (post)pandemiczny to czas powolnego kształtowania się nowego porządku w organizacjach. Dotyczy to relacji z klientami, kontrahentami, ale przede wszystkim z pracownikami. To dobry czas dla organizacji, aby zacząć tworzyć nową jakość, bardziej dopasowaną do obecnych wyzwań w miejscu pracy, jednocześnie próbując utrzymać emocjonalne zaangażowanie i atmosferę kultury organizacji. W obliczu bezprecedensowego kryzysu zdrowia publicznego, działy HR przodują w zarządzaniu zmianami strukturalnymi w organizacjach i stoją przed kilkoma wyzwaniami: praca zdalna, wydłużony urlop zdrowotny, bezrobocie, nowe stanowiska i role w firmach, cyfryzacja czy spowolnienie gospodarcze.

Sekret korporacji odnoszących sukcesy: Wellness w miejscu pracy

Interesuje Cię, w jaki sposób Heineken, HRM i inne globalne organizacje poprawiły zdrowie i samopoczucie swoich pracowników i utrzymały ich zaangażowanie nawet w trudnych czasach COVID?

Opiekuńcza korporacja w hybrydowej rzeczywistości

Pandemia COVID-19 przedefiniowała nasze życie, zarówno to prywatne, jak i zawodowe. Niektóre ograniczenia i utrudnienia w „normalnym” – jak postrzegaliśmy je przed marcem 2020 roku – funkcjonowaniu pozostaną z nami na dłużej. Pytanie, jak szybko i jak sprawnie dostosują się do nich polscy pracodawcy. Od tego jak zadbają o swoich pracowników, będzie zależało utrzymanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz zespołów przez nich tworzonych.

Od badania potrzeb benefitowych do wartości pracowników

Benefity są szkatułką, w której ukryte są kolejne mniejsze pudełka skrywające wartość. Z zewnątrz widać produkt, usługę, ale spoglądając głębiej odkrywasz kolejne warstwy, takie jak potrzeby, cele, priorytety, talenty pracownicze. W ich rozpoznaniu pomagają badania satysfakcji i potrzeb benefitowych, a otrzymane wyniki można wykorzystać w różnych obszarach biznesowych i HR-owych. Dobrze dobrane narzędzia badawcze i rzetelnie przygotowany projekt pozwolą uprościć politykę benefitową i jeszcze lepiej zadbać o doświadczenia pracowników.