3 x Z: znaleźć, zainteresować i zatrudnić kandydata IT

Są rozchwytywani, mają wysokie oczekiwania i czują się bardzo pewnie. Wiedzą, że do nich należy rynek.
Aby zainteresować i pozyskać kandydata IT, trzeba wykazać się szybkością, kreatywnością, wiedzą i branżową orientacją oraz otwartością i elastycznością. Słowem – nie jest łatwo.   Branża IT, specyficzna sama w sobie, jest także specyficznym wyzwaniem dla rekruterów. Oto kilka czynników, na które obowiązkowo musimy zwrócić uwagę, jeśli chcemy, aby następnie kandydaci IT zwrócili uwagę na nas.  
  1. CZAS
„Choć rekrutacje w IT są trudne, to jednak skala trudności zmienia się dla różnych stanowisk. Im bardziej wyspecjalizowany kandydat jest potrzebny, tym trudniej go znaleźć” – przestrzega Joanna Wojdan, specjalista ds. HR, odpowiedzialna za rekrutację w firmie Transition Technologies, podkreślając, że poszukiwania kandydata wysoce wyspecjalizowanego w dwóch różnych dziedzinach mogą zająć nawet pół roku. Kluczem do sukcesu jest więc dobra organizacja czasu, dokładne zaplanowanie i rozpoczęcie rekrutacji odpowiednio wcześniej tak, aby zdążyć z jej przeprowadzeniem. Do takiego procesu należy się też przygotować, nawiązać współpracę z osobami wspierającymi rekrutację, np. specjalistami, managerami, którzy sprawdzą merytoryczne przygotowanie i kompetencje kandydatów. „Głównym celem procesu musi być praktyczne sprawdzenie wiedzy, z możliwością na własne przemyślenia kandydata i twórczą dyskusję. Sam proces należy zbudować prosto i klarownie” – przekonuje Monika Pobrotyń, dyrektor personalna w Transition Technologies.  
  1. TEMPO REKRUTACJI
Specjaliści z obszaru IT są pożądani na rynku, co oznacza, że w każdym momencie konkurencja może zwabić ich lepszą ofertą. Proces rekrutacyjny powinien  zatem przebiegać płynnie i nie przedłużać się w nieskończoność. Co warto zrobić” „Należy usprawnić rekrutację i w miarę możliwości szybko ją przeprowadzić: na przykład organizując pierwszy i drugi etap tego samego dnia” – mówi Urszula Zając-Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj.  
  1. MIEJSCE
„Specjaliści  IT nie są bardzo aktywni na rynku. Samo ogłoszenie rekrutacyjne nie zawsze wystarcza, aplikacje nie spływają w ogromnych ilościach. Dlatego tak ważna jest rola rekrutera i jego zaangażowanie, by bezpośrednio docierać do kandydatów” – mówi Urszula Zając – Pałdyna. W pozyskaniu potencjalnych pracowników pomagają uczelnie oraz uczelniane koła naukowe. Studenci i absolwenci są świetnymi kandydatami na stanowiska, od których dopiero zaczyna się ścieżka zawodowa. Raczej jednak nie znajdziemy tutaj doświadczonych ekspertów w wąskiej dziedzinie. Takim źródłem mogą być grupy tematyczne i fora internetowe, na których toczą się dyskusje specjalistów w pożądanego obszaru. „Są zwykle mocno wyspecjalizowane, nawet w wąskich dziedzinach” – mówi Agnieszka Knoll, HR Business Partner w Incessio. Jak zauważa Urszula Zając – Pałdyna, omawiani specjaliści są obecni w sieci, na przykład na portalach branżowych, w mediach społecznościowych, ale rzadko „sami z siebie” wysyłają CV. Należy więc do nich pisać i dzwonić. „Ostatnio - jadąc metrem w godzinach wieczornych - usłyszałam rozmowę dwóch chłopaków o ich pracy i nawiązałam z nimi kontakt. Okazali się programistami platformy SharePoint. Próżno byłoby ich szukać na portalu społecznościowym, ponieważ, jak usłyszałam „nigdy im się nie chciało rejestrować” – opowiada Agnieszka Knoll. Zdaniem Konstancji Zyzik, specjalistki ds. rekrutacji w Grupie Pracuj, z powodzeniem sprawdza się marketing szeptany i polecanie znajomych. Każda osoba z branży IT, która nawet nie weźmie udziału w rekrutacji i nie będzie zainteresowana zmianą pracy, jest również cennym źródłem wiedzy o innych potencjalnych kandydatach. O tym, jak ważne są kontakty z ludźmi z tej branży przekonana jest także Joanna Wojdan. „Informacji dostarczają nam sami kandydaci – śledząc ich przebieg zatrudnienia możemy dotrzeć to potencjalnych skupisk kolejnych kandydatów. Niezależnie od działań rekrutacyjnych koniecznie trzeba budować wizerunek pracodawcy” – uważa Joanna Wojdan. Agnieszka Knoll poleca również korzystanie z firm consultingowych i outsourcingowych specjalizujących się w obszarze IT. „Jeśli firma potrzebuje specjalisty w danej dziedzinie od zaraz, a do tego tylko na kilka miesięcy, łatwiej i bezpieczniej „wynająć” takiego pracownika, bez potrzeby przeprowadzania pełnego procesu rekrutacji. Zawężamy go wówczas do spotkań z wybranymi kandydatami” – tłumaczy.  
  1. SPOSÓB KOMUNIKACJI
Niesztampowe ogłoszenie zaszyfrowane w kodzie, billboardy zachęcające do aplikowania – to tylko przykłady działań, które potrafią pomóc zainteresować specjalistów IT naszą ofertą. Z jednej strony mogą sprawdzić się oryginalne, nietypowe, intrygujące akcje wizerunkowe i marketingowe. Z drugiej strony – komunikat powinien być prosty i konkretny (tak poszukiwań via media społecznościowe, jak i w ofertach pracy). „Ogólnikowe ogłoszenia nie zainteresują IT. Nie piszmy więc, że oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie, bo oni wiedzą, że takie ono jest. Nie piszmy, że oferujemy ciekawe obowiązki, tylko podajmy konkrety, bo to one najbardziej interesuje przedstawicieli tej branży. Nie zaszkodzi także wypunktować, jak liczny jest zespół” – doradza Konstacja Zyzik. Warto więc wymienić technologie i języki programowania, ich wersje, doprecyzować, czy projekt, do którego poszukujemy kandydatów, będzie wymagać pisania kodu od podstaw czy utrzymywania systemu i udoskonalania go. „To są rzeczy szalenie istotne dla takich specjalistów” – przekonuje rekruterka Grupy Pracuj. „Często zdarza się, że szybko rezygnują z pracy, jeśli zostaną wprowadzeni w ogłoszeniu w błąd, a rzeczywistość pokaże coś innego”.  
  1. SPECYFIKA BRANŻY
„Subskrypcja na forach internetowych, śledzenie działalności największych graczy na rynku pracy IT, bycie blisko z uczelniami i ośrodkami naukowymi to sposoby, aby bliżej poznać środowisko informatyczne” – wylicza Joanna Wojdan. Aby odnieść sukces w rekrutacji, warto też przyznać się do… własnej niewiedzy. „W tej branży należy umieć postawić odpowiednie pytania i szybko się uczyć, na przykład poprzez słuchanie innych” – mówi Joanna Wojdan. Proszenie o pomoc w rekrutacji osoby techniczne jest koniecznością, warto więc przyjąć postawę obserwatora i wyciągać wnioski na przyszłość. „Wystarczy pigułka najważniejszych pojęć, najtrudniejszych pytań i odpowiedzi na nie, a także „haczyków” – zapewnia Monika Pobrotyń, Transition Technologies.Aby przyspieszyć proces rekrutacji, stosujemy w Transition Technologies model rozmów: HR + osoba techniczna. Tym samym szanujemy czas kandydata i na jednej rozmowie możemy mu odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania, zarówno w sferze projektowej, technicznej czy organizacyjnej”.  
  1. PROFIL KANDYDATA
„Wśród specjalistów IT, szczególnie programistów, można spotkać wielu introwertyków, ludzi skupionych na swojej pracy, zamkniętych w swoim świecie”– opisuje Konstancja Zyzik. „Często nie rozumieją zasadności niektórych pytań rekrutera, np. dotyczących znajomości firmy. Za to chętnie zadają pytania techniczne. To, że programista przyjdzie na rozmowę w polarze i dżinsach, również nie powinno nas szczególnie dziwić i dyskwalifikować go w naszych oczach”.  
  1. OCZEKIWANIA
Warto o nie pytać nie tylko kandydatów podczas rozmów rekrutacyjnych. Pomocne może być regularne badanie potrzeb pracowników. Źródłem wiedzy jest również Internet. To tutaj przedstawiciele branży często oceniają, wystawiają opinie, otwarcie wyliczają, co im się nie podoba w różnych firmach, a co jest atutem.  
  1. MOTYWACJE DO ZMIANY
Z obserwacji Joanny Wojdan wynika, że dla młodych kandydatów ważna jest swoboda pracy: elastyczne godziny, możliwość pracy zdalnej, brak dresscode’u. „Są to osoby ceniące bezpieczeństwo i stabilizację, rzadziej, niż inne grupy zawodowe zmieniają pracę” – zauważa Urszula Zając – Pałdyna. „Motywacją do zmiany jest dla nich przede wszystkim wynagrodzenie. Pracodawcy powinni mieć świadomość, że chcąc pozyskać specjalistę IT, będę musieli zaproponować więcej, niż sobie założyli”. Kolejnym motywatorem są ciekawe projekty i możliwość ciągłej nauki. „To, co może jednoznacznie przekreślić możliwość współpracy, to nuda i monotonia” – przyznaje przedstawicielka Transition Technologies. Jak zauważa Urszula Zając-Pałdyna, kandydaci nie zawsze dostrzegają potencjał organizacji, jeśli nie jest ona firmą stricte z branży IT. „Dlatego należy udowodnić, że firma zapewnia rozwój, pokazać ścieżki kariery, narzędzia, na których się pracuje, nowoczesne technologie” – wylicza HR Business Partner.  
  1. KARTA PRZETARGOWA
Aby wyróżnić się na tle konkurencji, musimy mieć „coś”, co przeważy na naszą korzyść.  „Dla jednych najbardziej liczy się umowa o pracę, dla innych możliwość współpracy w ramach własnej działalności. Wówczas ważna staje się elastyczność ze strony pracodawcy” – mówi Urszula Zając-Pałdyna. Zdaniem Konstancji Zyzik, jeśli specjalista ds. IT osiągnie już zadawalający pułap finansowy, wówczas kartą przetargową mogą stać się inne aspekty, jak zakres obowiązków, ciekawość projektu, czy benefity. „Należy dobrze poznać oczekiwania kandydata. Istotne może się okazać nawet to, czy można w firmie chodzić swobodnie ubranym, czy przypadki ekstremalne, ale spotykane – czy po biurze będzie można chodzić w dowolnym obuwiu, np. w klapkach” - podsumowuje rekruterka Grupy Pracuj. „Albo to, w jaką grę RPG gra zespół, do którego ma dołączyć” – dodaje Agnieszka Knoll. Monika Pobrotyń odradza długie, wymęczające procesy rekrutacji, a w szczególności spotkania trwające kilka dni. Jej zdaniem, zniechęcić kandydatów mogą także pytania niezwiązane z tematem rekrutacji i stanowiskiem, nieudzielanie informacji zwrotnych, a także brak autentyczności.
AUTOR ARTYKUŁU: Katarzyna Klimek - Michno
Redaktorka, autorka książek. Laureatka nagrody „Phil Epistemoni – Przyjaciel Nauki” przyznawanej dziennikarzom popularyzującym naukę. Ma doświadczenie pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Stały współpracownik Pracuj.pl. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej rynku pracy i HR.

Zobacz podobne

Tajniki rekrutacji: niebieskie kołnierzyki

Jak dzisiaj rozumiane jest pojęcie blue collars? O czym powinien pamiętać rekruter, który poszukuje właśnie w tej kategorii stanowisk i jak bardzo są zdywersyfikowane potrzeby rekrutacyjne tej grupy? Dziś odpowiemy sobie na wszystkie pytania.

Personalizacja w rekrutacji. Jak czytać w myślach kandydata i biznesu?

Wyobraź sobie, że prowadzisz rekrutację i spływają do Ciebie CV kandydatów, które są doskonale dopasowane do potrzeb Twojej organizacji. Świetne uczucie, prawda? A teraz „wejdź w buty” kandydata do pracy – co się dzieje, gdy dostajesz oferty pracy niespełniające Twoich oczekiwań, w których brakuje istotnych dla Ciebie informacji? Co, gdy cały proces rekrutacji pozostawia wiele do życzenia? Personalizacja to jeden ze sposobów, dzięki którym możesz pielęgnować candidate experience, prowadzić efektywne rekrutacje i budować employer branding. W czasach globalizacji indywidualne podejście zyskuje na znaczeniu i toruje drogę kolejnym trendom HR.

Jak przyciągać do pracy najlepszych kandydatów i zyskać w oczach pracowników?

Każda firma, której zależy na wzroście, poszerzaniu kompetencji i zdobywaniu nowych rynków wie, że największy jej kapitał wcale nie stanowią najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, magazyny pełne produktów, niezliczone ilości zer na kontach, czy też unikalne i opatentowane know-how. Głównym czynnikiem decydującym o jej wzrośnie i dalszym powodzeniu są po prostu ludzie. To dzięki dobrze dobranym, wykwalifikowanym, a co najważniejsze – zmotywowanym kadrom, organizacje mogą działać, prężnie się rozwijać oraz rywalizować z innymi przedsiębiorstwami.

Jak wyliczyć opłacalność procesu rekrutacji zewnętrznej?

Jeśli nie wiadomo o co chodzi – zazwyczaj chodzi o pieniądze. Zwłaszcza w biznesie. Ale również w HR. Choć koszty rekrutacji zewnętrznej są relatywnie łatwe do oszacowania – korzystamy z pozafirmowych zasobów, za które po prostu musimy zapłacić – to by sprawdzić opłacalność takiej inwestycji, trzeba porównać je z kosztem ponoszonym przez organizację w przypadku rekrutacji wewnętrznej. I tu pojawiają się wątpliwości. Co powinniśmy uznać za koszt rekrutacji „in-house? Kiedy bardziej opłaca się skorzystać z pomocy zewnętrznej? Zapraszamy do rozmowy z Emilią Dąbrowską, Category Marketing Managerem w Grupie Pracuj.