3 najważniejsze wnioski od branży HR. Wyniki badania „Efektywność rekrutacji”

Każdy rekruter, dział HR, a w końcu każda organizacja dążą do tego, by procesy rekrutacyjne, które prowadzą były jak najbardziej efektywne. Tymczasem w wielu z nich poszukiwania nowych pracowników przedłużają się, generują dziesiątki a nawet setki aplikacji, które trzeba zweryfikować i dodatkowe koszty.
Odpowiednie zaplanowanie i podejście do każdego z etapów ma znaczący wpływ na to, czy prowadzony przez nas projekt przebiegnie sprawnie, czy będzie generował straty. Na początku roku eRecruiter w ramach badania „Efektywność rekrutacji” zapytał branżę HR o skuteczność procesów rekrutacyjnych w ich firmach. Dziś przedstawię 3 najważniejsze wnioski z raportu.

Wniosek 1: Spotkania z kandydatami to najbardziej czasochłonny element procesu rekrutacji

Aż 70% z ankietowanych ekspertów HR uważa etap spotkań z kandydatami za najbardziej czasochłonną część procesu rekrutacji. Wynik może nie należy do najbardziej zaskakujących, ponieważ spotkania twarzą w twarz, przygotowanie do nich, czy oczekiwanie na pojawienie się kolejnego kandydata, rzeczywiście zajmują lwią część czasu rekruterów. Wydarzenia ostatnich miesięcy niespodziewanie przyniosły rozwiązanie, co prawda dostępne na rynku już od dawna, ale niedoceniane przez organizacje. Chodzi oczywiście o wykorzystanie narzędzi oferujących przeprowadzenie wideokonferencji, zamiast klasycznego spotkania face-to-face. Nie podlega wątpliwości, że rozmowy prowadzone zdalnie pozwalają oszczędzają cenny czas, tym samym korzystnie wpływając na efektywność całego procesu.

Wniosek 2: Jasne procedury rekrutacyjne w organizacji to klucz do sukcesu

Ponad połowa (52%) ankietowanych praktyków branży HR uważa, że rekrutacje prowadzone w ich firmach nie są optymalne i powinny być krótsze. Na czas trwania procesu wpływa ogrom czynników, od jakości aplikacji, poprzez długi czas oczekiwania na feedback od menedżera, aż po znajomość procedur procesu, przez zaangażowanych w rekrutacje. Z samą znajomością procedur bywa różnie. Zapytaliśmy branżę HR o to, czy menedżerowie w ich firmach dobrze znają zasady procesów prowadzonych w ich organizacjach. Tylko 21% ankietowanych zdecydowanie zgodziło się z tym stwierdzeniem, a kolejne 44% uznało, że raczej się z nim zgadza. Według jednej z ekspertek wypowiadającej się na ramach raportu, Magdaleny Morgaś, Recruitment & Employer Branding Coordinator w Media Markt, to właśnie angażowanie i edukacja biznesu mają szczególny wpływ na efektywność rekrutacji:
Moim zdaniem klucz do osiągnięcia maksymalnej efektywności rekrutacji skupia się właśnie w poziomie wiedzy biznesu, na temat jego poszczególnych kroków i przebiegu. Osoby zarządzające procesami rekrutacyjnymi w organizacjach przede wszystkim powinny wziąć na tapetę ustandaryzowanie procesu i nadanie mu określonych ram. (…)Rolą ekspertów ds. rekrutacji powinna być ciągła edukacja menedżerów w tym zakresie.

Wniosek 3: Każdemu czasem przyda się asystent, szczególnie w rekrutacji

Długie listy obowiązków dotyczących każdego etapu rekrutacji to zwykła codzienność każdego rekrutera. Na pewno zdarza im się myśleć o czymś co  wesprze w zapanowaniu nad piętrzącymi się zadaniami. I tu mamy rozwiązanie - swojego rodzaju Asystenta Rekrutacji. Chodzi o systemy rekrutacyjne pokroju eRecruiter, które pozwalają na częściową automatyzację pewnych elementów procesu,jak automatyczne wysyłka wiadomości do kandydatów i powiadomień SMS, czy umożliwiają filtrowanie otrzymanych aplikacji po określonych kryteriach. 86% ankietowanych, którzy mają doświadczenie w pracy z systemami ATS, uważa że jest to niezbędne narzędzie w pracy każdego rekrutera, a aż 82%, że to rozwiązanie, które przynosi korzyści całej organizacji. Mając w perspektywie możliwości, które oferują nowoczesne rozwiązania wspierające rekrutacje, warto sięgnąć po pomocną, wirtualną dłoń, którą wyciągają do rekruterów i tym samym nastawić się na nowy, jeszcze efektywniejszy wymiar rekrutacji.
Monika Różycka
Marketing Specialist w eRecruiter. Redaktor naczelna Raportu Candidate Experience w Polsce. Na co dzień zajmuje się przede wszystkim organizacją wydarzeń i koordynowaniem działań skierowanych do branży HR.

Zobacz podobne

Ile waży wynagrodzenie?

Gdyby chcieć oszacować wagę doświadczenia, kompetencji, atmosfery w pracy czy relacji zawodowych, to śmiało można powiedzieć, że są to wartości bezcenne. To pewien miks atrybutów pracodawcy, który powoduje, że pracownik po prostu czuje się w swojej pracy dobrze, rozwija się i jest efektywny. Jest także lojalny wobec firmy i niechętnie zmienia zatrudnienie. Ale, ale… Nie możemy patrzeć na pracę jedynie górnolotnie – jako misję i sposób samorealizacji. Praca to też sprawy czysto przyziemne, bardzo materialne. Dlatego nic dziwnego, że kładąc na szali wszystkie argumenty przemawiające za „zostać lub odejść” – od nawet najlepszego pracodawcy – koronnym argumentem staje się ona. Pensja.

Pograjmy w rekrutację!

Wiele narzędzi i technik znanych z obszarów badań i UX może być także bardzo przydatnych podczas spotkania rekrutacyjnego. W jaki sposób wpleść je w proces rekrutacji? Zapraszamy do lektury.

Mów do mnie… prosto

Czy wiesz, że średnio poświęcam godzinę, by odpowiedzieć na ofertę pracy? Wcale nie jest mi łatwo rozszyfrować, o co chodzi w Twoim ogłoszeniu. Waham się, czy moje doświadczenie i wykształcenie na pewno pasują do Twoich wymagań. Nie mam pewności, co masz na myśli pisząc: fajnie, jeśli też umiesz… Czy to znaczy, że tak naprawdę „muszę” to umieć, czy faktycznie niekoniecznie? Ok, wysyłam! Ale zaraz… jak to zrobić? Mogę wypełnić formularz klikając przycisk w ogłoszeniu, ale też wysłać CV i list motywacyjny w załącznikach, na podany adres e-mail. Która droga jest lepsza? Którędy moja aplikacja szybciej trafi na Twoje biurko? Poszło! I co? I… cisza. Może jednak nie doszło?

Zaprojektuj ogłoszenie UX-idealne! Wywiad z Natalią Bienias

Rekruterzy starają się przygotować atrakcyjne, wyróżniające się oferty pracy. Jednak ogłoszenie przede wszystkim musi  być użyteczne dla kandydata. Czyli… jakie? Zapraszamy do lektury wywiadu z Natalią Bienias, Head of Design w Mobee Dick.